Letná kúpačka alebo Ako vybrať záhradný bazén

Horúce letné dni si žiadajú chladivé osvieženie pri vode. Ak ale máte pozemok, načo by ste jazdili k ďalekému rybníku alebo na kúpalisko, keď si stačí zaobstarať bazén? Prezrite si s nami prehľad tipov, ktoré vám pomôžu vybrať ten správny.

Bazén do záhrady

Účel bazéna

Než si bazén vôbec zaobstaráte, mali by ste si ujasniť, na čo vám bude slúžiť. Chcete sa len zvlažiť a relaxovať na nafukovacom matraci s drinkom v ruke, alebo ste športovec, ktorý by využil aj protiprúd? Od tohto rozhodnutia sa potom môže odvíjať mnoho ďalších vecí – rozmery, materiál, doplnky a v neposlednom rade aj cena.

Myslite na seba aj ostatných

Samozrejme, že bazén bude váš. Predsa len by ste však mali prihliadnuť aj k ďalším potenciálnym plavcom z radov priateľov či rodiny. Bude pre nich schodnejší zapustený rebrík, alebo nadzemný vstup cez okraj? Ostatne ani vy nebudete navždy mladí, preto zvoľte najkomfortnejší variant, ktorý vydrží dlhé roky.

Tip: Zaobstarajte si bazénovú fóliu, ktorá bude zároveň vodu zohrievať a chrániť pred nečistotami.

Zapustiť, či nezapustiť? To je, o čo tu beží

Asi najzapeklitejšia otázka, sa týka voľby medzi nadzemným a zapusteným bazénom. Do hry totiž vstupuje niekoľko faktorov, pri ktorých je veľa ľudí nerozhodných a musia si preto spísať zoznam výhod aj nevýhod oboch variantov. Môže vyzerať napríklad takto:

Zapustený bazén

Výhody: dobre vyzerá, schody predstavujú prirodzenejší vstup a výstup (nenamáhajú chrbát), jednoduchá aplikácia protiprúdu.

Nevýhody: drahé, extra náklady na vyhĺbenie jamy, musí sa udržiavať po celý rok.

Nezapustený bazén

Výhody: pokiaľ je nafukovací, možno ho po sezóne zložiť, spravidla lacnejšie.

Nevýhody: opticky zaberá priestor na záhrade a kazí výhľad, s nezakrytými doplnkami (filtrácia, protiprúd) pôsobí neesteticky, v prípade nafukovacieho bazéna tiež trvá, kým sa zaplní.

Ako to teda rozseknúť? Držte sa svojho pôvodného rozhodnutia – ak sa chcete len osviežiť a nepotrebujete nijako veľký bazén, kúpte skôr ten nadzemný, pokojne aj nafukovací. Účel splní, a ešte ušetríte peniaze.

Na veľkosti záleží

Malá záhrada len ťažko pojme obrovský bazén. Ak sa naozaj neradí k tým najväčším a vy sa práve nechystáte plávať ako Michael Phelps, javí sa ako rozumnejší variant zaobstarať niečo menej náročné na miesto. Zamysleli ste sa napríklad aj nad vírivkou? Možno by sa vám vyplatila lepšie čo do priestoru, tak do financií.

Zdroj obrázku: preto_perola / Stock.adobe.com

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *