Práca, život a štúdium v Anglicku

Anglicko je najväčšia krajina Veľkej Británie a kolíska futbalu, ktorý pozná a miluje celý svet. Mnoho ľudí z celého sveta odchádza do Anglicka za štúdiom. Anglicko ponúka veľa jazykových škôl, praktických nadstavieb a lacnejších vysokých škôl, ktoré stále ponúkajú výnimočnú kvalitu výučby. Ďalším dôvodom pre cestu do Anglicka je práca.

Anglicko

Ak nie ste leniví a niečo viete, je jej tam pre vás veľa práce. Zarobíte si tam viac ako na Slovensku. Občas sa zabúda na to, že ide o krásnu krajinu lákajúcu k turistike. Londýn má unikátnu atmosféru, ktorú nenájdete v žiadnom inom meste na svete. V Anglicku môžete obdivovať aj taký monument ako je Stonehenge, prastarý Hadriánov val a nádhernú prírodu.

Všeobecné informácie o Anglicku

Pred odchodom do Anglicka nezabudnite na tieto základné veci: financie, potrebné doklady, bývanie a pracovné miesto. Práve tieto veci vám môžu pomôcť v živote v Anglicku.

Financie

Podrobnosti nájdete na stránke Financie v UK.

Potrebné doklady

Pre dlhší pracovný pobyt v UK (dlhšie ako 30 dní) je nutná registrácia na britskom ministerstve vnútra (Home Office).

Pre riadenie motorového vozidla potrebujete vymeniť vodičský preukaz.

Informácie o platbe daní.

Pre stavebné robotnícke profesie sa hodí karta CIS (Construction Industry Scheme).

Informácie o platbe sociálneho a zdravotného poistenia.

Informácie o bankových účtoch.

Bývanie

Vybavenie ubytovania je zrejme najdôležitejšou vecou. Pripravte sa, že najmä zo začiatku pobytu môže byť dočasné ubytovanie po hosteloch pomerne drahé.

Všetky k informácie nájdete na stránke o bývanie v UK.

Práca

Pokračujte na stránke predpoklady pre prácu v UK.

Výber mesta

Nemalú úlohu pre úspešný pobyt v UK hrá taktiež vhodný výber mesta. Typicky sa uvádza Londýn a ostatné. Všeobecne platí, že Londýn má síce dobré pracovné možnosti, ale život v hlavnom meste je oveľa drahší, takže málo ušetríte.

Jazykové predpoklady

Znalosť jazyka je základom úspechu. Samozrejme, na niektoré pracovné pozície nepotrebujete výbornú znalosť angličtiny (napr. nekvalifikované práce). Ale ak budete mať dobré základy, tak ľahko vybavíte všetky životné potreby. Pamätajte na to a radšej sa začnite učiť jazyk už na Slovensku (napr. niekoľko mesiacov pred odchodom), aby ste boli pripravení. Viac na stránke znalosť jazyka.

Výber práce

Pre tých, ktorí hľadajú výhodné pracovné pozície (ktoré sú relatívne dobre platené a je ich dostatok) sú určené stránky o pracovných možnostiach.

Doprava v UK

Nezabudnite na stránky o doprave vo Veľkej Británii a o možnostiach ako sa dostať do UK. Na doprave môžete často veľmi ušetriť.