Poistenie v Anglicku

V UK sa, podobne ako v SR platí zdravotné a sociálne poistenie. Sumy sa postupne strhávajú z vášho zárobku. Jednotlivé platby sa nazývajú national insurance contributions (NICs). Vďaka tomu, že SR je v EÚ bolo veľa formálnych záležitostí zjednodušených. Ak plánujete v Anglicku pracovať dlhšiu dobu, tak si určite vybavte NIN, teda registráciu v sociálnom systéme Anglicka.

Poistenie v Anglicku

NIN – national insurance number – je registračné číslo pre osoby v sociálnom systéme UK. Pre krátke pobyty (napr. letné prázdniny) si toto číslo vybavovať nemusíte. Pre dlhodobý pobyt je však nevyhnutnosťou a môže sa stať, že Vás zamestnávateľ odmietne bez tohto čísla zamestnať. Je to však nelegálna taktika – väčšinou si nájde nejakú inú výhovorku.

Akonáhle nastúpite do zamestnania a počítate s dlhodobým pobytom v UK, začnite si okamžite vybavovať NIN.

Získanie National Insurance Number

National Insurance Number (NIN) môžete ľahko vybaviť cez najbližšiu pobočku úradu práce – v UK Jobcentre – NIN potom vybavuje konkrétne Social Security Office. Tu získate telefónne číslo, kde sa môžete objednať na pohovor (aby ste číslo mohli získať).

Pracovník úradu bude chcieť vedieť kto ste, čo robíte a skontroluje dokumenty. Pohovor trvá len chvíľku a nepotrebujete mať perfektnú angličtinu. Číslo poistenia je potom spravidla zaregistrované do troch týždňov od pohovoru. Kartu môžete očakávať za dva až tri mesiace.

Budete potrebovať: proof of identity (občiansky preukaz alebo pas) a proof of employment (potvrdenie o vašej práci od zamestnávateľa).

Zdravotné poistenie

Pred odchodom do UK požiadajte vo vašej poisťovni o Európsky preukaz zdravotného poistenia (plastová karta – podobná ako kreditka).

Do 8 dní po nástupe do práce v UK ste povinní nahlásiť vašej zdravotnej poisťovni, že ste zamestnaní v UK! Inak vám hrozí sankcia!

Ak už máte zabezpečené zamestnanie, oznámte to na pobočke vašej poisťovne ihneď. Automaticky budete prepísaní pod zdravotný systém UK. Z vášho platu v UK potom budete odvádzať poplatky za britské zdravotné a sociálne poistenie.

Všetky informácie Vám dajú na pobočke. Počítajte s tým, že budete musieť vyplniť formulár o odhlásení z slovnského zdravotného poistenia (príp. bude treba poslať upovedomenie doporučene poštou).

Poplatky za zdravotné a sociálne poistenie

(Platné pre daňový rok 2008/2009)

  • 0% do 105 £/týždeň
  • 11% pri platu od 105 £ do 770 £/týždeň
  • 1% pri platu nad 770 £/týždeň

Poplatky sa vypočítavajú z príjmu pred zdanením.

2 Odpovede

  1. Dobrý deň. Ako zdokladujem slovenským úradom poistenie v UK, aj ked som tam mesiac nepracovala? Som tu pol roka, za chvíľu sa vraciam. Za celú dobu môjmu pobytu tu som mesiac nepracovala. Bude s tým problém? Bola som poistená i tak? .. Ďakujem

  2. Dobry den….. Ja mam teraz taky problem, ze ja som mama ktora ma predlzenu matersku tu v Uk…. poberam Child tax Credit…. teraz neviem ako to je s Zdravotnym poistenim… musim ho platit sama? alebo Uk ako stat za mna ma platit? a kde sa mam nahlasit? lebo neviem ja som poistena v Metlife… ale tiez mam aj karticku Medzinarodnu zdravotnu karticku ktoru som vyrobila tu v Uk….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *