Práca v Anglicku

V Anglicku i ďalších častiach Veľkej Británie môžu občania Slovenskej republiky pracovať bez povolenia, musia sa len zaregistrovať na príslušných úradoch. Platia pre nich rovnaké podmienky ako pre britských občanov, v prvých dvanástich mesiacoch však nemajú nárok na dávky sociálneho zabezpečenia, hoci sú povinní platiť sociálne poistenie aj dane. Po jednom roku nepretržitej práce v Anglicku sa aj toto obmedzenie ruší.

Práca v Anglicku

Registrácia pracovníkov

Pre pobyt dlhší ako 30 dní sa potrebujete zaregistrovať na ministerstve vnútra (v UK nazývanom Home Office). Občania EÚ nepotrebujú žiadne ďalšie povolenie na pobyt alebo vízum.

Druh práce

Pre kvalifikovanú prácu musíte spĺňať dané predpoklady (ako napríklad vzdelanie, certifikáty atď). Vždy závisí od toho akú konkrétnu prácu chcete robiť. Zamestnávateľ môže tieto dokumenty vyžadovať – preto si ich nechajte preložiť do angličtiny (s úradným potvrdením). Pri kvalifikovanej práci sa spravidla očakáva dobrá znalosť angličtiny. Často je nevyhnutná aj prax v odbore.

Nekvalifikovaná práca (ako napríklad umývanie riadu, práca servírky, výpomoc v obchode, upratovanie atď) obnáša spravidla nižší plat, ale aj nižšie nároky a často je to aj jediná cesta, ako v UK “začať”, ako si zdokonaliť angličtinu. Aj nekvalifikovanú prácou môžete pomerne veľa zarobiť. V menších mestách môžete aj ušetriť na bývaní a stravovaní. Pri nekvalifikovanej práci sa pripravte na to, že budete dostávať minimálnu mzdu.

Založenie živnosti alebo firmy je v UK jednoduchšie ako v SR. Anglická byrokracia trvalo odbúrava papierovanie a zjednodušuje úradné úkony. Nepísanou podmienkou je len dobrá znalosť angličtiny, ktorá je nevyhnutná pre bližší styk s úradom a podnikaním zároveň. Okrem toho je dobré najprv trochu spoznať kultúru a miestne zvyky. Rozhodne však platí, že Veľká Británia ponúka dobré možnosti pre podnikanie.

Mzda

Bližšie informácie o tom, koľko si v UK môžete zarobiť nájdete na stránke Minimálna mzda.

Platba daní

Dane budete platiť ako fyzická osoba. Váš zárobok bude podliehať zdaneniu príjmu fyzických osôb. S veľkou pravdepodobnosťou bude za Vás dane bude odvádzať zamestnávateľ.

Pozor – pri vyplňovaní slovenského daňového priznania nezabudnite uviesť, že ste dane po danú dobu odvádzali v inej krajine.

Daňový rok v UK začína 5. apríla a končí 6. apríla ďalší rok. Vyberaním daní sa zaoberá úrad HM Revenue & Customs – predtým sa volal Inland Revenue.

Detaily o platbe daní nájdete na stránke Platba daní.

Čo je to CIS?

Robotníkov v stavebníctve by mohla zaujímať karta CIS. Ide o registráciu samostatne pracujúcich robotníkov. Táto registrácia zjednodušuje vzťah medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Robotník môže pracovať samostatne – ako subdodávateľ (subcontractor) – papierovo je potom jeho zamestnanie pre zamestnávateľa jednoduchšie.

Detaily nájdete na stránke Karta CIS.

Poistenie

Pre pobyt v UK vás môžu zaujímať minimálne tieto druhy poistenia: sociálne, zdravotné a eventuálne cestovné poistenie.

Viac sa dozviete na stránke Poistenie.

Pracovné práva

Informujte sa o vašich právach vopred! Znížite riziko oklamania zo strany zamestnávateľa. Je dobré mať prehľad o pracovnom čase, nárokoch na mzdu, dovolenky, prestávky atď.

Viac na stránke Pracovné práva.

Sviatky

Detaily ohľadom sviatkov a dní pracovného pokoja nájdete na stránke Sviatky.

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *