Pracovné práva v Anglicku

Pred nástupom do práce (a pred uzatváraním zmluvy) sa hodí základná znalosť pracovných práv. Zoznámte sa s tým na čo máte nárok vy a na čo zamestnávateľ. V tomto vám samozrejme môžu poradiť aj skúsenejší spolupracovníci. Oboznámte sa hlavne so svojimi povinnosťami, keďže práva sú väčšinou podobné v každom zamestnaní.

Pracovné práva v Anglicku

Základné práva

Od prvého pracovného dňa musíte byť oboznámený s výškou mzdy a prípadných zrážok. Tieto informácie môže zahŕňať aj pracovná zmluva, nie je to však povinné. So zrážkami z platu okrem odvodu dane z príjmu a zdravotného poistenia musíte súhlasiť.

Výšku platu, pracovné podmienky atď. nemusí pracovná zmluva hneď obsahovať. Po dvoch mesiacoch však máte nárok na písomné upovedomenie všetkých týchto podmienok.

Ak ochoriete, z príspevkov na národné poistenie môžete žiadať nemocenské dávky až na štyri dni.

Dovolenka

V UK máte nárok na štyri týždne platenej dovolenky. Mohlo by sa stať, že zamestnávateľ nebude chcieť Vašu dovolenku preplatiť s odôvodnením, že Vaše výplaty túto sumu pokrývajú. Akým spôsobom to zariadite je na vás – ale pamätajte, že všetky tieto detaily by mala obsahovať pracovná zmluva! Tým sa vyhnete prípadným problémom a dohadovaniu.

Materská dovolenka

Materská dovolenka je 26 týždňov. Zároveň máte právo na voľné dni pre návštevu lekára. Ďalších 26 týždňov materskej dovolenky je možné získať až po šiestich mesiacoch od konca tej poslednej.

Prestávky

Na viac ako šesťhodinový pracovný čas pripadá dvadsať minútová pracovná prestávka. Maloletí môžu žiadať pol hodinovú prestávku po štyroch a pol odpracovaných hodinách.

“Nočná”

Výsadou nočnej práce – kvôli vyšším nárokom na Vaše zdravie – sú lekárske prehliadky zadarmo. Nočný pracovný čas by nemal presiahnuť osem hodín za deň.

Pracovný čas

Max. pracovná doba je v UK 48 hodín za týždeň.

Minimálna mzda

Informácie hľadajte na stránke o minimálnej mzde.

Kam sa obrátiť, ak zamestnávateľ porušuje pravidlá

V UK fungujú tzv. zamestnanecké tribunály (employment Tribunals). Problémom sa bude pravdepodobne zaoberať nejaký úradník z odborových zväzov. Tieto tribunály fungujú podobne ako súdy sú však rýchlejšie a menej formálne. Zastúpenie pre obhajobu v konaní konzultujte s odborovou organizáciou. Môžete samozrejme vystupovať len sami za seba, ale nie je to odporúčaný postup (ibaže by ste mali veľmi dobrý prehľad nielen v pracovnom práve UK). Na podanie sťažnosti sa vzťahuje lehota 3 mesiace od vzniku problému.

Oveľa jednoduchšie môže byť obrátiť sa na organizáciu Citizens Advice (poskytuje rady zdarma).

Ďalšie informácie

Odborové zväzy nájdete na webe www.tuc.org.uk.

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *