Dovolenka v Londýne

Mesto na Temži spoznáte bez toho, aby ste do neho vkročili. Big Ben, Piccadelly, poschodové autobusy alebo Hyde Park – v počte preslávených lákadiel sa Londýnu môže rovnať snáď len francúzsky Paríž. Nielen preto sa v miestnych uličkách budete okamžite cítiť ako doma. Londýn je mesto, o ktorom môžeme smelo po anglicky vyhlásiť, že je “one of a kind“, teda jediné svojho druhu. Charakteristický rukopis, ktorý píšu tehlové domčeky, červené double-decker, telefónne búdky aj všadeprítomné nápisy “Mind the Gap” v staručkom metre spoznáte skrátka na prvý pohľad.

Londýn - London Eye

Hlavné mesto Spojeného kráľovstva nestráca tradičného ducha napriek tomu, že je jednou z najmodernejších a najväčších európskych metropol. Veď aj Londýnčania na svoj kosmopolitný domov nedajú dopustiť a hrdo si stoja za futuristickými palácmi, ktoré tu vyrástli počas posledných dekád, ale aj za kráľovskou rodinou, v ktorej čele stojí už viac než pol storočia Alžbeta II.

V Londýne sa platí librami a oficiálnym jazykom je angličtina. So svojou populáciou vyše sedem a pol milióna ľudí stojí táto metropola v popredí rebríčku najľudnatejších miest Európskej únie. Zloženie londýnskeho obyvateľstva je neobyčajne rôznorodé. Aj keď väčšinu jeho populácie tvoria bieli Briti a Íri nájdeme tu aj silné juhoázijské, africké a karibské menšiny. S rozmanitosťou populácie súvisí aj náboženská pestrosť. Viac ako polovica obyvateľov Londýna sa hlási ku kresťanstvu a potom prevažne k anglikánskej cirkvi. Silnú náboženskú komunitu však tvoria aj moslimovia, hinduisti a židia.

História Londýna

Názov Londýn má s najväčšou pravdepodobnosťou svoje korene už v dobe Rimanov, ktorí túto časť krajiny pomenovali Londinium. Po Rimanoch Londýn obsadili germánske kmene Anglov a Sasov. Roku 1066 normandský vojvoda Viliam Dobyvateľ vyhral bitku pri Hastingse a stal sa tak anglickým kráľom. Pravdepodobne najznámejším kráľom, ktorý sídlil v Londýne, bol však Henrich VIII., ktorý sa preslávil vďaka protestantskej reforme a svojim šiestim manželkám. O kultúrny rozvoj Londýna sa zaslúžila predovšetkým kráľovná Alžbeta I. Roku 1665 bolo sídlo zasiahnuté morom, o rok neskôr potom rozsiahlym požiarom. Londýn je hlavným mestom už viac ako deväť storočí, kedy na tomto výsostnom poste nahradil Winchester.

Anglická gastronómia

O Angličanoch sa traduje, že ich kuchyňa je jednou z najhorších na svete. V Londýne sa Vám ale určite nestane, že by ste sa dobre nenajedli. Ak sa ráno chystáte do jednej z miestnych kaviarní nezabudnite ochutnať typické anglické raňajky, ktoré sa skladajú zo slaniny, fazule v paradajkovej omáčke, vajíčka, párkov, džúsu a čaju. Táto miestna špecialita Vás Vás vyjde na niečo okolo 3 libier a nasýti najmenej do popoludnia. S večerným menu je to už zložitejšie. Ak chcete zostať pri anglickej tradícii tak musíte ochutnať provizórny pokrm “fish and chips” (zvyčajne olejom nasiaknutá ryba s hranolčekmi).

Londýn ale ponúka toľko rôznych svetových kuchýň, že stojí za to aspoň niektoré ochutnať. Najmä tie ázijské Vám prichystajú kulinárske hody za veľmi rozumné peniaze. Hlavné jedlo v priemerných medzinárodných reštauráciách zoženiete za cenu pohybujúcu sa okolo 10 libier. Východný Londýn je preslávený indickou kuchyňou, oproti tomu napríklad Soho a samozrejme China Town čínskou kuchyňou. V Londýne nájdete taktiež veľa reštaurácií so zameraním na vegetariánsku kuchyňu. Väčšina reštaurácií ponúka špeciálne menu pre deti. Ak chcete ochutnať kuchyňu tých najznámejších kuchárov musíte sa pripraviť na ceny od 50 libier. V Londýne platí striktný zákaz fajčenia vo všetkých reštauráciách. Ak si nechcete krátiť čas vysedávaním, tak sendviče, pizzu alebo spomínané “fish and chips” môžete kúpiť na každom rohu.

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *