Pamiatky v Londýne

Londýn Vás neprestane nudiť pekných pár dní. Je domovom toľkých slávnych kultúrnych atrakcií alebo zákutí zo slávnych filmových scén (napr. Notting Hill, Bridget Jones alebo najnovší Sherlock Holmes), že si tú snáď každý nájde svoje “must see” ciele. Medzi najznámejšie pamiatky patria Buckinghamský paláca, hodiny Big Ben, vyhliadkové koleso London Eye a mnoho ďalších, ktoré určite stoja za videnie.

Londýn - Tower Bridge

Londýnsky Tower

K londýnskej klasike patrí londýnsky Tower, čo je viac ako 900 rokov starý kráľovský hrad, ktorý sa týči na brehu Temže. Toto miesto má pestrú minulosť. Neslúžilo vždy ako kráľovské sídlo, jednu dobu malo tiež funkciu väzenia a popraviska. V jednej z jeho veží sa ukrývajú korunovačné klenoty, ktoré sú starostlivo strážené 35 strážcami nazývanými “Beefeaters” (rovnaké meno dostala značka presláveného londýnskeho ginu). Stálymi obyvateľmi Toweru je tiež 6 havranov, ku ktorým sa vzťahuje legenda, že ak Tower opustia, tak sa kráľovstvo rozpadne. Angličania neponechávajú nič náhode a vtákom pristrihli krídla.

Tower Bridge

Hneď vedľa Toweru sa týči Tower Bridge, najznámejší most vedúci cez rieku Temžu, ktorý sa uprostred dvíha. Most bol síce dokončený až v 19. storočí, ale svojím vzhľadom perfektne zapadá do okolia stredovekého Toweru. Ak Vám pohľad na Tower Bridge zvonku nestačí, tak sa ponúka možnosť prehliadky strojovne alebo vrchného mostíku, ktorý vedie medzi vežami.

Buckinghamský palác

Jednou z najčastejšie navštevovaných pamiatok je tiež Buckinghamský palác, oficiálne rezidencia kráľovnej, ktorý sa pre verejnosť otvára len na niekoľko mesiacov v lete. Najväčšou turistickou atrakciou spojenou práve s Buckinghamským palácom je striedanie stráží, ktoré prebieha vždy v pol dvanástej.

Westminsterský palác

Westminsterský palác je sídlom parlamentu Spojeného kráľovstva. Súčasťou jeho budov je Victoria Tower, v ktorej je uložených cez milión a pol zákonov i slávny Big Ben, zvon, ktorého zvuk pozná väčšina ľudí z vysielania stanice BBC. Westminsterský palác je pre turistov prístupný tiež len v letných mesiacoch. Cez ulicu od budov parlamentu leží slávne Wesminsterské opátstvo, ktoré vystrelil bestseller Šifra majstra Leonarda medzi najžiadanejšie britské pamiatky. Táto významná gotická stavba je miestom odpočinku britských panovníkov a mnohých ďalších významných osobností ako boli napríklad Isaac Newton, Charles Dickens a Geoffrey Chaucer. Nájdeme tu aj slávny hrob neznámeho vojaka ako poctu všetkým padlým v prvej svetovej vojne. Toto opátstvo je však tiež miestom, kde už od roku 1066 prebiehajú kráľovske korunovácie. Naposledy to bola v roku 1953 korunovácia Alžbety II.

Trafalgarské námestie

Od Westminsterského opátstva sa po ulici Whitehall lemujú budovy ministerstiev a cestou sa dostaneme až na Trafalgarské námestie. Cestou minieme aj odbočku do Downing Street, kde v dome číslo 10 žije britský predseda vlády. Trafalgarské námestie je obľúbeným miestom stretávania Londýnčanov, v jeho strede sa týči Nelson’s Column, stĺp so sochou admirála Nelsona. Toto námestie bolo vždy vychýrené húfmi holubov, ktoré s obľubou kŕmili davy turistov. Dnes je však kŕmenie zakázané.

Piccadilly Circus

Najznámejším londýnskym námestím je ale Piccadilly Circus obklopené obrovskou neónovou reklamou. V jeho strede stojí preslávená socha Eros, okolo ktorej posedáva v každú dennú i nočnú hodinu hlúčik ľudí.

Katedrála svätého Pavla

Prekrásna katedrála svätého Pavla je dielom slávneho anglického architekta Sira Christophera Wrena, ktorý sa postaral o prestavbu veľkej časti Londýna po požiari z roku 1666. Keď v časti zvanej Whispering Gallery niečo zašeptáte, tak ľudia na druhej strane dómu zrozumiteľne počujú to čo ste povedali.

London Eye

Ak si chcete prezrieť Londýn z výšky, tak nasadnite na London Eye, obrie koleso na brehu Temže, ktoré ponúka veľkolepý pohľad na mesto. Lístky na väčšinu spomínaných atrakcií si môžete kúpiť priamo na mieste, musíte však počítať s dlhými frontami. Preto je lepšie zabezpečiť si lístky vopred buď online alebo v špeciálnych predajniach. Cena lístkov je relatívne vysoká a tak je vhodné zvážiť zakúpenie London Pass, ktorý stojí 39 libier na deň. London Pass sa vyplatí, ak sa chystáte navštíviť dve a viac atrakcií počas jedného dňa. Ak sa chcete vyhnúť príliš rušnej turistickej špičke, tak navštevujte atrakcie len vo všedné dni a to v dopoludňajších hodinách, do troch hodín po poludní či po siedmej hodine večer.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *