Platba daní v Anglicku

Za legálnu prácu budete platiť daň z príjmu fyzických osôb (rovnako ako občania UK). O dane sa ale nebudete musieť príliš starať, ak budete zamestnaní. Spravidla ich za vás odvádza zamestnávateľ. O výber daní sa stará úrad HM Revenue & Customs (predtým Inland Revenue). V UK funguje systém PAYE (Pay As You Go). Daň sa Vám priebežne strháva z každého zárobku a túto sumu potom zamestnávateľ odvádza štátu. Každému zamestnancovi je pridelené identifikačné číslo (tax code).

Platba daní v Anglicku

V slovenskom daňovom priznaní nezabudnite uviesť, že ste dane odvádzali v inej krajine.

Zamestnávateľ po vás môže požadovať registráciu sociálneho poistenia v UK (niektorí Vás inak môžu odmietnuť zamestnať).

Daňový rok

V UK trvá daňový rok od 6. apríla daného roka do 5. apríla roku nasledujúceho. Po konci daňového roka (spravidla niekoľko dní po 5. apríli) by ste od zamestnávateľa mali dostať potvrdenie P60 (End of Year Certificate), kde sú vypísané všetky detaily ohľadom odvodu daní z Vášho platu (v priebehu celého roka).

V prípade, že ukončíte pracovný pomer, zamestnávateľ by vám mal vystaviť vyplnený formulár P45. Ten si uschovať pre ďalšieho zamestnávateľa (sú v ňom informácie o platbe daní z vášho príjmu).

Daňová sadzba

  • Nezdaniteľná položka – tzv personal allowance (čiže daňová sadzba 0%): 5435 £/rok (cca 105 £/týždeň alebo 453 £/mesiac)
  • 20% – tzv. basic tax rate – z položky vyššia ako tzv nezdaniteľná do 36000 £/rok
  • 40% – tzv higher tax rate – pri viac ako 36000 £/rok

Ak teda za rok zarobíte do 5435 libier, nemusíte z platu odvádzať žiadne dane!

Na stránkach www.thesalarycalculator.co.uk si môžete jednoducho nechať vypočítať výšku dane podľa aktuálnych sadzieb.

Samostatné daňové priznanie

Ak budete v UK pracovať ako samostatne zárobkovo činná osoba (self-employed) budete musieť na konci daňového obdobia predkladať daňové priznanie (self assessement tax return).

Od roku 2005 v UK funguje aj tzv skrátené daňové (Short Tax Return – SA200) priznanie do zárobku  30000 £/rok.

Formuláre vybavujte (žiadajte) v najbližšej Tax Office.

Ako self-employed budete potrebovať aj číslo národného sociálneho poistenia UK: National Insurance Number. Bližšie informácie nájdete v článku o poistení.

Vrátenie preplatku na dani

O vrátenie prípadného preplatku na daniach (tzv. tax refund) môžete požiadať po skončení daňového roka. Potrebujete vyplniť formulár P50 – tax repayment claim form.

Kedy môže taká situácia nastať? Napr. ukončíte pracovný pomer s tým, že zároveň nechcete už v UK naďalej pracovať. Môže to byť situácia, kedy sa váš plat vo chvíli odchodu z práce vojde do nezdaniteľné položky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *