Financie a nákupy v Anglicku

Ak chcete spravovať financie v Anglicku, tak by ste mali vedieť pár základných pojmov, ktoré vám pomôžu v komunikácii s bankami. Banka sa jednoducho nazýva bank, peňažný bankový účet je current account (najčastejšie používaný). Balance je aktuálny stav vášho účtu. Peniaze môžete spravovať cez internet banking alebo telephone banking. Peniaze zo zahraničia môžete previesť elektronickým prevodom electronic transfer, bankovou zmenkou banker’s draft alebo cestovným šekom traveller’s cheque.

Financie - Anglicko

Overdrawn znamená prečerpať účet a v tú chvíľu sa stávate dlžníkom a dlhujete debetnú čiastku, ktorá sa nazýva overdraft.

Britská mena je Libra šterlingov pounds Sterling. Z cudzej meny ju môžete previesť cez aktuálny menový kurz exchange rate.

Deposit je vklad na účet. Paying-in slip je výplatný lístok. Výber z konta sa nazýva withdrawal. Peniaze môžete vyberať z automatu cash machine (niekedy sa nazýva aj cashpoint alebo ATM).

Direct debit je bezhotovostná platba a standing order je trvalý príkaz.

Platiť môžete aj šekom cheque, debetnou kartou debit card (Switch, Delta, Solo) alebo kreditnou kartou credit card (napr. Visa, Mastercard).

Môžete si založiť aj holdingový účet deposit account, na ktorý je viazaná určitá úroková miera interest rate.

Bankový účet a ďalšie bankové informácie

Podrobnosti o tom, ako účet založiť hľadajte na stránke Bankový účet.

Prehľad bánk

Detaily v článku Banky.

Debetná & kreditná karta

Aké rozdiely sú medzi platobnými kartami?

Výber z bankomatu

Bankomaty sa často označujú ako ATM (Automatic Telling Machine). Slúžia na výber hotovosti alebo kontrole stavu vášho účtu. Hľadajte automat rovnakej banky – za použitie iného budete platiť poplatky (vyššie ako za automat vašej banky).

Automaty fungujú prakticky rovnako ako u nás. Po vložení karty musíte zadať PIN (Personal identification number) a potom dostanete na výber niekoľko možností:

  • Cash only – výber hotovosti
  • Cash with receipt – výber hotovosti s tlačou potvrdenia o výbere
  • Display balance – zobrazí aktuálny stav vášho účtu
  • Mini statement – výpis z účtu za posledných (približne) 6 operácií. Túto funkciu umožňujú len automaty vašej banky
  • Account services – pomocou týchto funkcií môžete napríklad zmeniť PIN atď. Opäť funguje len na bankomate vašej banky

Pri kliknutí na výber hotovosti budete ešte žiadaní o sumu výberu. Ak zadáte vyššiu ako máte na účte, operácia sa nevykoná a bankomat výber zruší alebo vám ponúkne ďalšiu možnosť.

Radšej si vyberajte bankomaty na prehľadných verejných miestach. Nie v zapadnutých uliciach a v noci. Vždy sa dobre pozrite, či za vami niekto podozrivý nestojí či vás nepozoruje z diaľky.

Administrácia peňazí

Dôsledná kontrola osobného rozpočtu sa Vám v Británii, najmä na začiatku, oplatí. Ideálny je napríklad zošit, kam si môžete základné výdavky a príjmy zapisovať a zároveň s ním uchovávať všetky účty, zmluvy a iné dôležité dokumenty.

Nákupy v Anglicku

V dnešnej dobe nájdete rôzne reťazce, ktoré pôsobia v Anglicku aj u nás, takže nakupovanie je pomerne podobné potravinové reťazce až na to, že v Anglicku je to vo väčších obchodoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *