Bankový účet v Anglicku

Skôr ako si založíte bankový účet potrebujete vybrať správnu banku, ktorá bude vyhovovať Vašim potrebám. Niektoré banky majú aj rôzne zvýhodnené programy napr. pre študentov. Bezpečnosť bankového systému za posledné roky zosilnela (aj kvôli rôznym machináciam). Ale založenie bankového účtu je aj tak pomerne jednoduché. Stačí keď predložíte potrebné doklady a účet vám bezproblémov založia.

Bankový účet v Anglicku

Pre založenie bankového účtu budete potrebovať nasledujúce dokumenty:

  • Proof of identity – teda pas alebo občiansky preukaz
  • Proof of address – doloženie adresy vášho pobytu v UK. Požiadavky sa môžu v každej banke líšiť – najlepšie, ak si do banky zájdete pre informačné dokumenty pred založením účtu. Spravidla môže byť akceptovaný vodičský preukaz alebo výpis vedenia účtu z inej britskej banke. Rôzne účtenky za platbu elektriny alebo vody sa neakceptujú. Rovnako ani zmluva o prenájme
  • Pre študentský zvýhodnený účet budete potrebovať potvrdenie z britskej školy (musí obsahovať dátum, pečiatka a podpis referentky študijného oddelenia)
  • Môže hodiť aj potvrdenie o vedení účtu zo slovenskej banky

Proces založenia môže chvíľku trvať. Pripravte sa teda na to, že sa budete istú chvíľu bez bankového účtu v UK.

Na depozitný účet je viazaná vyššia úroková miera, ale po určitú dobu máte obmedzený prístup k peniazom (termínované vklady). Je dobré založiť si aj vkladový účet, kam budete ukladať väčšinu peňazí, ktoré ihneď nepotrebujete. Aj cez anglický účet samozrejme môžte čerpať pôžičky, musíte sa však preukázať dostatočným a pravidelným príjmom a samozrejme nesmiete byť v registroch dlžníkov.

Expresné založenie bankového účtu

Existuje možnosť ako si v podstate okamžite založiť bankový účet u HSBC aj ak nemáte v UK proof of address a nie ste zamestnaní. Túto službu ponúka agentúra 1st Contact (patrí medzi tie renomované a seriozne), ktorá sa špecializuje na služby pre cudzincov, ktorí prišli do UK za prácou.

Agentúra sídli v centre Londýna a za službu účtuje 35 GBP. Na založenie stačí preukaz totožnosti (občiansky alebo pas) a proof of adries zo SR (faktúra za telefón, elektrinu, plyn, vodu, …).

Výhody plynúce z vlastníctva bankového účtu

  • Jednoduché platby nájomného a energií – väčšina vlastníkov bytov/domov má vlastný bankový účet
  • Bezpečnosť – nemusíte nosiť pri sebe vysokú hotovosť a môžte si tak vybrať len určitú sumu, ktorú potrebujete
  • Výplata – zamestnávateľ môže požadovať bankový účet, na ktorý vám bude posielať výplatu
  • Prehľad platieb – vyššia kontrola

Každý účet môže mať svoje špecifiká – k bežnému účtu dostanete platobnú kartu.

Pri zakladaní účtu sa informujte aj o možnostiach prečerpania účtu. Niekedy sú za takýto stav účtované vysoké úroky, ktoré musíte v krátkom čase splatiť. Dajte si na to pozor!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *