Angličtina – potrebujem vedieť Anglicky?

Na začiatok treba zdôrazniť – naučte sa základy angličtiny už pred odchodom do Anglicka. Nie je nič horšieho ako beznádej, že si nemôžete vybaviť najzákladnejšie veci na úradoch, v obchode apod. Ak ste sa angličtinu kedysi učili, zrejme to nebude problém. Úplným začiatočníkom sa však odporúča nejaký ten mesiac pred odchodom sa angličtine pravidelne venovať (v rámci nejakého anglického kurzu).

Anglický jazyk

Základy anglického jazyka = lepšie pracovné príležitosti!

Angličtina je už niekoľko rokov hlavným “biznis” jazykom a zároveň sa s ňou dohovoríte na mnohých miestach celého sveta. Zvládnutie komunikatívnych základov angličtiny nie je tak náročné i keď neovládate správne gramatiku, tak sa môžete dobre dohovoriť. Angličtina je totiž veľmi flexibilný jazyk. Na jej najčistejšiu formu však narazíte práve v Anglicku.

Asi 60% slov bolo prevzatých z románskych jazykov. V súčasnej dobe má angličtina približne 500 000 slov (Oxfordský slovník angličtiny ich definuje až 650 000). Každým rokom navyše veľa nových slov pribudne – vďaka úzkemu medzinárodnému previazaniu.

S angličtinou sa dohovoríte nielen v UK, USA, Kanade, Austrálii a Novom Zélande, ale aj v mnohých afrických krajinách, oblasti Karibiku, Indie a Filipín.

Udáva sa, že angličtinu dnes ovláda zhruba 400 mil ľudí ako prvý jazyk (štatistika o ľuďoch, ktorí angličtinu ovládajú ako druhý jazyk, sa veľmi líšia, ale minimálne sa zhodujú zhruba na ďalších 400 miliónov ľudí. Ide o druhý najpoužívanejší jazyk na svete (po čínštine). Predpokladá sa, že behom pár rokov sa angličtina prepracuje na jazyk číslo 1.

Výhody angličtiny

Medzi nesporné výhody angličtiny patrí spomínaná flexibilita jazyka, ktorá je daná neprispôsobivosťou slov. V praxi to znamená, že slová sa nečasujú (resp. len s malou zmenou u tretej osoby jednotného čísla) a skloňujú sa len s malými – ľahko zvládnuteľnými – zmenami. (Pozn: skloňovanie je zmena tvaru slová v rôznych pádoch a časovanie je zmena tvaru slová v prvej, druhej a tretej osobe jednotného i množného čísla (ja, ty, on-ona-ono / my, vy, oni).

Basic english je pomerne moderný fenomén. Ide o zjednodušenú angličtinu s nižším množstvom využívaných slov, ktorá je dobre zrozumiteľná aj začiatočníkom. Ide hlavne o voľbu jednoduchších viet (alebo súvetí) a jednoduchých slov. Táto angličtina sa dnes hromadne používa napríklad v programátorských manuáloch alebo technických príručkách výrobkov. Rovnako aj v pracovnom svete sa môžete s touto angličtinou stretávať.

V anglických novinách, špecializovaných časopisoch, beletrii alebo televízii sa s takou angličtinou zrejme nestretnete (ak nepôjde o médiá, ktoré sa zameriavajú na cudzincov).

Jazykové kurzy

Britské jazykové kurzy sú veľmi populárne medzi ľuďmi po celom svete. Vyhľadávané sú hlavne v lete.

Základným úspechom pre dobré zvládnutie (nielen) jazyka je:

  • Chuť – veľmi súvisí s tým prečo sa vlastne angličtinu chcete naučiť, aká je vaša motivácia – od toho sa bude odvíjať vaša vôľa, aby ste sa jazyk učili poctivo
  • Pravidelnosť – lepšie po malých dávkach každý deň – napríklad len pol hodiny – radšej ako naraz veľké množstvo
  • Vytrvalosť – často základný kameň úrazu. Učiť sa jazyk na začiatku nebolí, ale predovšetkým nejaký čas po prvých kurzoch (napr. po mesiaci alebo dvoch – mnoho ľudí odpadáva a prestáva sa učiť pravidelne, pretože stratí motiváciu)
  • Sústredenie – veľmi dôležitá vlastnosť, ktorú potrebujete neustále zlepšovať! Schopnosť sústredenia s odstupom od školy či pravidelných (intelektuálne) náročnejších úkonov klesá. Na dobré zvládnutie jazyka nepotrebujete študovať niekoľko hodín denne (ak sa teda extrémne neponáhľate), ale len trochu, zato veľmi pozorne! Mnoho ľudí na to zabúda, presedí pri učebniciach veľa času, ale nič sa nenaučia. Rovnako nerozmýšľajú o efektivite učenia. Pravidlo by sa dalo jednoducho formulovať ako: málo, ale pozorne
  • Prax – to zrejme napadne každého.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *