Jazykové školy v Anglicku

Jazyková škola stále zostáva základom výučby jazyka. Existuje množstvo možností, ako pilovať a učiť sa jazyk (internet, noviny, kontakt s ľuďmi, atď). Ak však nemáte pevné študijné návyky, príliš sa nespoliehajte, že budete po príchode do UK pravidelne študovať angličtinu. Navyše hrozí, že sa budete učiť niektoré veci zle a nebudete mať nikoho, kto by vás správne opravil.

Jazykové školy v Anglicku

Ak sa teda chcete naučiť dobre po anglicky, tak počítajte s jazykovou školou. Nutným minimom môžu byť dva týždne, ale je to skôr dobré len pre tých, ktorí už majú nejaké základy. V opačnom prípade počítajte radšej s jedným až dvoma mesiacmi. Samozrejme, záleží na financiách.

Výber školy

Výberom školy Vám pomôže takmer každá slovenská agentúra. Počítajte však s tým, že zaplatíte dosť peňazí za sprostredkovanie.

Na vlastnú päsť môžete hľadať cez tieto portály:

 • www.upmystreet.com – stačí zadať poštové číslo alebo názov mesta a vyhľadávať jazykové školy (kurzy) – english courses
 • www.ialc.org – asociácie jazykových škôl
 • www.eaquals.org – asociácia združujúca vybrané (kvalitné) jazykové školy (má tiež vlastný vyhľadávač škôl)
 • www.englishuk.com – jazykové školy v UK

Jedna z najznámejších jazykových škôl nielen v UK je www.embassyces.com.

Dobrá jazyková škola by mala spĺňať akreditáciu British Council – overte si to cez tento portál – www.englishinbritain.co.uk.

Veci, ktoré by vás mali na jazykovej škole zaujímať:

 • Maximálny počet študentov v triede – 15 a viac študentov na triedu je nevhodné množstvo účastníkov pre výučbu jazyka
 • Vybavenosť učební
 • Kvalifikácia učiteľov – pamätajte aj na to, či sú vyučujúci rodení hovoriaci (ideálne z UK – americká výslovnosť je v mnohých ohľadoch “pokazená” a nevhodná pre začiatok výučby angličtiny)
 • Typy učebníc používaných vo výučbe (klasikou sú Headwaye či učebnice Cambridge, Oxford a Longman Press)
 • Čo všetko zahŕňa cena za kurz

Typy anglických jazykových kurzov

Kurzy sa väčšinou rozdeľujú na:

 • Všeobecná angličtina – general english
 • Akademická angličtina – ideálna príprava pred univerzitným štúdiom – academic english
 • Špecializované kurzy – obchodná angličtina bussiness english alebo napr. právnická legal english
 • Existujú aj športovo alebo umelecky zamerané jazykové kurzy

Plánovanie kurzu

V ideálnom prípade je dobré zaplatiť si intenzívny kurz na začiatku pobytu v UK. Potom keď sa rozhovoríte a spoznáte trochu britský život a kultúru si s niekoľkými mesačným odstupom (alebo ročným odstupom) zaplatiť ďalší kurz kde si môžete upevniť gramatické základy a výslovnosť, čo je pre správne zvládnutie jazyka nesmierne dôležité.

Dobrú slovnú zásobu vám za krátku dobu nedá žiadny kurz a tú najlepšie získate pravidelným čítaním novín, počúvaním správ a komunikáciou vo vašom pracovnom prostredí.

Počítajte s tým, že jazykové kurzy sú všeobecne lacnejšie v zime (a zároveň nie sú plné a sú pokojnejšie) lebo vtedy je v Británii najmenej študentov a najdrahšie sú v lete, keď jazdí do Británie veľa študentov na prázdniny.

Jazykové kurzy zadarmo

I keď to znie neuveriteľné, tak za určitých podmienok môžete študovať angličtinu zadarmo alebo veľmi lacno (v porovnaní s cenami kurzov v komerčných jazykových školách).

Jedná sa o kurzy angličtiny pre imigrantov (ESOL), ktoré sú dotované britskou vládou – cieľom je jazyková integrácia prisťahovalcov do väčšinovej spoločnosti. Nevýhodou ESOL kurzov je spravidla väčší počet študentov v triede, niekedy môže byť premenlivá kvalita výučby, na druhú stranu môže byť v niektorých ESOL kurzoch kvalita výučby lepšia ako v regulárnom komerčnom jazykovom kurze. V prípade, že je ESOL kurz zadarmo nič Vám nebráni vyskúšať ho a v prípade nespokojnosti si vybrať iný kurz.

Kurzy možno nájsť vo väčších mestách, hľadajte v Google frázu “free ESOL courses in nazov_mesta”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *