Najlacnejšie krajiny sveta

Vo svete existujú miesta, kde môžete žiť s mesačným rozpočtom 200€ a pritom si zachovať rovnakú životnú úroveň ako na Slovensku. Samozrejme v rámci miestnych možností. Vďaka práci cez internet mám možnosť bývať kdekoľvek na svete (teda ak je tam pripojenie na internet) a práve tu sa otvára svet nových možností a získavania nových zážitkov. V tomto článku si predstavíme pár krajín, kde sa dá žiť pomerne lacno. Patria medzi nich prímorské krajiny ako Thajsko, Kambodža, Filipíny, Kostarika a Belize. kto by predsa nechcel bývať niekde v teple pri mori?

Thajsko - ostrov Jamesa Bonda

Thajsko – lacná pracovná dovolenka

Thajsko leží v juhovýchodnej Ázii a v súčasnosti tu žije takmer 70 miliónov obyvateľov. Malý jednoizbový byt si môžete prenajať už od 60 $ (45€) na mesiac. Vďaka všadeprítomným trhoviskám s čerstvým prísunom rýb a zeleniny nie je nikdy núdza o lacné jedlo. Kuracie mäso s rezancami alebo ryžou sa dá kúpiť za 1 $ (0, 75 €). Celkové útraty za jedlo na mesiac sa pohybujú okolo 200 $ (150€).

Ak hľadáte lepšie bývanie, tak sa ho nájdete za cenu okolo 120 $ (90€).  Za 300 $ (225€) možno získať skutočne luxusný, priestranný a udržiavaný byt, ktorý možno označiť za vyššiu triedu.

Pri pobyte v Thajsku by ste mali byť obozretný v hlavných turistických destináciách. Práve tu sa nachádza väčšina podvodníkov a zlodejov, ktorí sa sústreďujú na zahraničných turistov. Zvyšok krajiny je pomerne bezpečný. Mimochodom, priemerný plat thajského učiteľa je približne 350 $ (250€). Vyžiť z 200€ teda nie je prakticky žiadny problém.

Thajsko Koh Lanta

Kambodža – život pri pláži

Kambodža, ktorá má približne 15 miliónov obyvateľov je priamym susedom Thajska. Leží východnejšie – ďalej od Európy. Nájsť lacné bývanie v Kambodži je oproti Thajsku ťažšie. Cena prenájmu priemerného bytu začína na 200 $ (150€). Veľmi pekné a zariadené byty sa pohybujú okolo hranice 300 $ (225€). Na čom však ušetríte je jedlo. Obed v reštaurácii si môžete kúpiť už od 1,4 $ (1€). Celkovo sa mesačné náklady na jedlo pohybujú pod 200 $ (150€).

Všetci obyvatelia sú veľmi chudobní a počas histórie si prešli takmer všetkým. Aj napriek tomu sa jedná o veľmi hrdý národ. Pri pobyte v Kambodži sa pokúste porozumieť miestnym tradíciám a stotožnite sa s miestnym myslením.

Kambodža Sihanoukville

Filipíny – lacné bývanie v palmovom raji

Filipíny sú malé ostrovčeky rozosiate v Tichom oceáne (nad Austráliou) s viac než 90 miliónmi obyvateľov. Žiť v hlavnom meste nie je pre väčšinu obyvateľov únosné – prenájom bytu sa pohybuje okolo 350 $ (250€).  Ak sa však vydáte do jednej z najvyspelejších provincií Cebu, ceny skokovo padajú. Priemerný byt v európskej kvalite si môžete prenajať už od 150 $ (115€) na mesiac. Ak sa vydáte do menších miest, nie je problém nájsť ponuky na ubytovanie v jednoizbových bytoch už od 40 $ (30€).

Náklady na jedlo sú rovnako ako na bývanie rozdielne podľa polohy. V hlavnom meste za potraviny miniete približne 300 $ (225€). V menších mestách náklady na jedlo klesajú na 150 $ (115€).

Zaujímavé sú aj ceny alkoholu a tabaku. Pivo stojí necelých 0,6 $ (0,45€) a cigarety začínajú na 0,7 $ (0,55€).

Filipíny Pinagbuyutan

Kostarika – krásne piesočnaté pláže

Kostarika, s približne rovnakým počtom obyvateľov ako Slovensko leží v Strednej Amerike (pod Mexikom). Celkové náklady na život (bývanie a jedlo) sa v hlavnom meste vyšplhajú na 600 $ (450€). Avšak keď si vyberiete zapadlejšiu časť Kostariky, tak sa mesačné výdavky znížia približne na polovicu – 300 $ (225€).

Aj keď sú ceny oproti predchádzajúcim krajinám vyššie, stále sa oplatia. Počas pobytu si môžete užívať báječné piesočnaté pláže, zdokonaľovať sa v surfovaní a obdivovať pre nás absolútne exotickú prírodu.

Kostarika - záliv Papagayo

Belize – raj na zemi

Belize s 300 000 obyvateľmi leží taktiež v Strednej Amerike, bližšie k Mexiku (vyššie než Kostarika). Jedná o skutočný raj medzi stredoamerickými krajinami. Belize je známe pre veľmi krásne pláže, plno možností na potápanie, tropické podnebie, krásnu prírodu a predovšetkým jednoduchú vďaka tomu, že tu všetci hovoria anglicky.

Ceny sa pohybujú v približne rovnakej výške ako v Kostarike. V hlavných centrách sa náklady vyšplhajú na 600 $ (450 €). V odľahlejších miestach Belize budú mesačné výdavky približne polovičné 250 $ (190 €).

Belize - Modrá diera (Blue hole)

4 Odpovede

 1. Prenájom je vlastne lacnejší ako hotel. 🙂 Chcelo by to info o tom na ako dlho sa dajú podobné “prenájmy” riešiť.

 2. Dovolím si copy príspevku z HN:
  Zavádzajúci článok, autor článku sa identifikuje ako MSE, je možné ( bez nejakých invektív) sa bližšie predstaviť? Autor článku poukazuje že informácie iba prevzal od serveru xdovolenka a Ivana Kudroča,napriek tomu si mal autor overiť aspoň základné informácie. Myslím že že verejné publikovanie by malo byť zodpovednejšie………
  Prečo to píšem? Pretože žijem dlhšiu dobu v Ázii.Publikované informácie sú naozaj výrazne skresľujúce skutočnosť.
  Napríklad THAJSKO ( 1€=40baht):
  V prvom rade sú cenové rozdiely podľa miesta, kde budete žiť. Platí, že mestá (hlavne Bangkok),miesta s dobrou infraštruktúrou,prípadne miesta pri mori kombinované s dostupným a kvalitným zázemím( obchody,reštaurácie,nemocnice,kultúra) sú drahšie, ako nejaká provincia alebo miesto kde turisti nechodia. Je ale otázka, či sa európan bude dobre cítiť na “lacnejšom” ázijskom mieste.

  1 izbový byt v Thajsku podľa článku prenájom od 45€. 45€= asi 1800 baht. Pokiaľ sa budeme baviť o Bangkoku, v Bangkoku za túto cenu si môžte prenajať neklimatizovanú kuticu , v nedobrej lokalite, v dirty dome. Pokiaľ chcete čistý krajší byt v lepšej lokalite a modernejšom nájomnom dome pod 10.000 baht( 250€)/ mesačne to nepôjde.A pokiaľ by ste chceli väčší byt,na dobrom mieste, v modernom dome, ceny budú vyššie ako ceny prenájmov v Bratislave. Ceny prenájmov podľa plochy sú v Bangkoku asi rovnaké ako v Bratislave ( v moderných domoch v dobrej lokalite), ale ceny realít a nájmov v Thajsku stúpajú každý rok. Hlavne Bangkok ide cenovo hore. Ceny luxusných prenájmov v Bangkoku sú vyššie ako v Bratislave.
  Pomerne vysoké ceny za ubytovanie sú aj na turisticky obľúbených a frekventovaných miestach ako Pattaya, Ko Samui,Hua Hin, ostatné ostrovy. Nižšie ceny sa dajú nájsť hlavne v menších mestách ako Bangkok napríklad Chiang Mai,a ostatných provinčných mestách. Tu sa ešte dá nájsť lacnejšie ubytovanie na pomerne dobrom mieste. V Chiang Mai vie expat žiť rovnakú kvalitu ale za podstatne nižšiu cenu než Bangkok.Cudzinec si ale musí ujasniť,kde vlastne chce žiť: či pri mori, v turisticky známej lokalite a na mieste kde je dobré zázemie a pohoda pri mori,zábavy a komerčný život v Bangkoku,alebo nejaká provincia.
  Kuracie mäso s rezancami za 1€? Kde? Takúto cenu dostanete jedine na ulici. To jest, ak si kúpite jedlo z pojazdného stánku.Treba si uvedomiť, že čo vyhovuje domácemu thajcovi, nemusí z hladiska hygieny a baktérií vyhovovať niekomu z európy.Je veľa cudzincov, ,ktorý práve z hľadiska hygieny sa nestravujú na ulici.Pre porozumenie: malý stánok na ulici umýva príbor a tanier vo vedre,hygiena nula bodov. Mimochodom, videl som ako od takéhoto stánku a vedier pelášil potkan…skrátka,na ulici sa dajú jesť iba niektoré jedlá, napríklad malé mäso na paličke , ktoré predajca ešte pred konzumáciou otočí nad ohňom. Osobne ale práve kvôli brušným problémom sa na ulici ( kde nie je možnosť riadne umývať taniere a riad) nestravujem.
  Pokiaľ si to isté jedlo čo na ulici stojí 1€ dáte v thajskej kantíne alebo menšej reštaurácii, zaplatíte už 2 alebo 3 €. A pokiaľ sa európan bude chcieť stravovať nie len thajskými jedlami, tak ho strava vyjde drahšie ako na Slovensku. Európske jedlá sú tu totiž drahšie. To isté platí o potravinách, ceny šunky, syrov, čokolád,skrátka európskej stravy, sú drahšie ako na Slovensku ( toto platí na celú Áziu).
  K celkovým nákladom na život v Thajsku treba prirátať okrem ubytovania a stravy aj náklady na víza ( ktoré nemusia byť malé, napríklad jednomesačné predĺženie turistických víz stojí 1900 baht), ročné študentské alebo biznis víza stoja oveľa viac. Navyše, o ročné víza treba požiadať mimo územia Thajska na konzuláte, takže k poplatkom za ročné víza treba prirátať aj vycestovanie z krajiny a návrat. K ďaľším nákladom , s ktorými treba rátať je zdravie. Je nutné si platiť dobrú zdravotnú cestovnú poisťovňu. Treba ale rátať s tým, že mnohé ošetrenia je treba si platiť cash, a lekári v Ázii sú drahí.
  Celkové náklady na život v Thajsku súhrnne : cena za ubytovanie,strava,poistenie a lekárska starostlivosť,víza, plus samozrejme bežné výdaje na osobné potreby,drogériu,ošatenie,nejaká zábava, každodenná doprava ( či už taxi,metro,motorka)…Ak si toto všetko zrátate,tak ak chcete v Thajsku žiť na približne rovnakej úrovni kvality života ako na Slovensku, vyjde Vás život drahšie. Pre pochopenie: nájom ,elektrina,voda,internet,strava, víza,lekár,ostatné výdaje, + samozrejme nebudete iba sedieť doma, tak rozpočet 1000 euro/ mesiac je minimálny na kvalitnejší život v Ázii. Na skutočne pohodový život v Thajsku ale je lepšie počítať s minimálne dvojnásobkom, to jest 2000 euro a viac mesačne. Pokiaľ si chcete dopriať napríklad nejakú zábavu v Bangkoku, ceny nápojov v music baroch a na disko sú vyššie ako na Slovensku, iba za vstup na disco v BKK zaplatí cudzinec 300 baht. Dá sa vyžiť aj z nižšej sumy, napríklad 500 euro/mesačne, ale to budete žiť skromne a na hrane celkového rozpočtu.A aj v lacnejšej thajskej destinácii bude pre cudzinca celkový mesačný rozpočet 500 euro málo. Z toho sa pohodovo žiť v Ázii jednoducho nedá. Rozumnejšia hranica je 1000 euro, a pre skutočne pohodový a bezstarostný život bez obmedzovania 2000 euro a viac. Osobitná kapitola je, ak by ste chceli ku svojmu “pohodovému”životu mať aj thajskú priateľku, v tom prípade budú Vaše výdaje oveľa vyššie než iba Vaše výdaje. V Thajsku je veľa bohatých rodín alebo veľa ľudí zo strednej a vyššej vrstvy( kde by ste nemuseli hradiť výdaje za partnerku), ale k tým sa cudzinec dostáva ťažko. Pokiaľ by niekto uvažoval o trvalom usadení v Thajsku ( Ázii) je treba si uvedomiť, že tu funguje model – muž sa stará o financie,zabezpečuje finančne rodinu, ženu, deti a manželka sa stará viac o domácnosť.
  FILIPÍNY
  Filipíny sú iná krajina ako Thajsko. Filipíny sú chudobnejšie a z toho vyplýva nižšia kvalita života a vyššia kriminalita než v Thajsku. Veľa expatov Vám povie, že na Filipínach sa cítia menej bezpečne ako v Thajsku, a to oprávnene. Už príchod do hlavného mesta Manily signalizuje rozdiel.
  Kým v Bangkoku si nasadnete normálne do taxíka a idete, v Manile prvé čo si všimnete je že taxikár zamkne taxík.Je to z dôvodu vyššej kriminality.
  Náklady na život na Filipínach sú približne rovnaké ako v Thajsku. Filipíny majú ale drahšie ubytovanie “európskeho štandartu a kvality”. Nakoľko Filipíny sú naozaj chudobnejšie,lacné ubytovanie je skutočne v zlých lokalitách,kde je špinavo, nie bezpečné ulice. Dobrá lokalita a moderný nájomný dom stojí ubytovanie viac ako v Thajsku a viac ako na Slovensku. Mimochodom, cena elektriny v Ázii je vyššia ako na Slovensku, to platí aj na Filipíny aj na Thajsko.
  Filipínske nemocnice a lekárska starostlivosť sú na nižšej úrovni ako thajské nemocnice.Navyše, filipínsky lekári a nemocnice vyžadujú cash.Kým v thajskej nemocnici ma hospitalizovali na týžden bez problémov s tým, že sa dohodli s mojou poistovňou na zaplatení liečby, na Filipínach ma odmietli prijať do nemocnice bez toho, aby som nezaplatil hotovosť. Nechali ma čakať na chodbe bez vyšetrenia a hospitalizácie s tým, že nevedia či sa im podarí ( a za koľko hodín) dohovoriť s mojou poisťovňou.Jednoducho chceli platiť cash, inak ma neošetria.
  Filipínska strava stojí zhruba rovnako ako v Thajsku, ale filipínska strava je viac vyprážaná a mastnejšia.
  Filipíny majú jedno obrovské plus – majú stovky a tisíce nádherných ostrovov a pláží, ale kvalita života, služby spojené s turistikou sú na nižšej úrovni. Respektíve, môžte dostať aj naozaj luxus, ale za tento luxus zaplatíte obrovské peniaze. Osobitnou kapitolou je chudoba a s tým spojená kriminalita. Na Filipínach máte alebo bohatých, alebo ( a to je väčšina) veľmi chudobných.Preto turista je neustále konfrontovaný s predraženými službami, dvojitými cenami ( toto platí aj na Thajsko, iné ceny pre domáceho , iné pre cudzinca). Na Filipínach som bol na ulici ( platí hlavne na väčšie mestá a na destinácie kde chodia turisti) neustále konfrontovaný s nejakou snahou zo mňa dostať peniaze.
  A nakoľko som na Filipínach strávil naozaj dlhšiu dobu, jednoznačne Filipíny majú vyššiu kriminalitu a treba si dávať väčší pozor. A perlička, ak nemáte radi spev, na Filipíny nechodte, filipínci totižto milujú karaoke, a sú schopní celé noci vyspevovať 🙂
  Ceny, ktoré uvádza autor článku sú opäť mimo realitu. respektíve, sú to ceny za nižšiu kvalitu života, ale verte mi, ubytovať,stravovať a žiť ako chudobní filipínci by ste určite nechceli.Navyše,kvôli tomu že ste cudzinec, by ste tak žiť ani nemohli. A náš štandart ubytovania a života na Filipínach výjde drahšie ako na Slovensku.
  KAMBODŽA a ďaľšie ázijské štáty: Kambodža je lacnejšia ako Thajsko ( hlavne strava).Kvalita života ,nemocnice sú ale samozrejme vyššie v Thajsku než v Kambodži.
  —————————–
  Všeobecne život v Ázii by som zhrnul asi nasledovne: Je to iný spôsob života ako v Európe , dá sa ešte stále nájsť pohodové miesto, kde sa dá žiť pri mori a užívať si život. Pokiaľ ale európan chce žiť rovnakou kvalitou života ako doma( dobré ubytovanie,dobrá strava atď) tak Ázia už prestala byť lacnejšou destináciou. To platilo kedysi, že v Ázii bolo lacnejšie, nie dnes, keď stúpajú ceny. Napríklad Hong Kong alebo Singapur sú oveľa drahšie miesta na život než Slovensko. Thajsko, Filipíny, Kambodža.. ešte stále sa dá žiť za slušný peniaz, ale ceny stúpajú každý rok.A veľa záleží na tom,kde a akou kvalitou budete žiť. Ceny , ktoré úvádza článok sú ale mimo realitu, respektíve sú to ceny za ten nižší štandart, ktorým by ste aži žiť nechceli….
  Článok vytvára dojem že stačí pár sto euro a dá sa žiť kráľovsky v Ázii..tak to jednoducho nie je.

  1. Ono je to článok z roku 2009 alebo 2010 a je to hlavne taký bulvár, ktorý sa zdieľa… 🙂 Ale tak super, že si tu pridal nejaké tie informácie o aktuálnej situácii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *