Airbnb – ako si rezervovať lacné a overené ubytovanie? (rady a tipy)

Prvou asociáciou, ktorá sa mi vybaví pri ubytovaní je pre mňa Booking.com, ktorý pri cestovaní využívam najčastejšie. Existuje však aj alternatíva, ktorá vám umožní prístup k databáze ubytovania, ktoré môže byť útulnejšie ako štandardné hotely. Pripravil som preto zopár rád a tipov, ktoré vám ukážu ako Airbnb funguje a ako si cez neho rezervovať lacné a pohodlné ubytovanie.

Ubytovanie cez Airbnb

Airbnb alebo Booking.com? Ktorý portál by ste mali použiť?

Ak sa pýtate, ktorý z týchto dvoch portálov bude tou lepšou voľbou pre vašu ďalšiu cestu, tak rozhodovanie určite nebude také jednoduché. Odporúčam mať v telefóne aplikácie Booking aj Airbnb a zakaždým si skontrolovať ponuku na oboch webov.

Základňa Booking.com je väčšia, no na druhej strane Airbnb ponúka trochu iný typ ubytovania. Mnohé z nehnuteľností Airbnb sú domy, ktoré existujú medzi miestami, kde žije miestna komunita. Pred každou cestou si skontrolujte ponuky oboch portálov a rozhodnite sa pre ubytovanie, ktoré viac vyhovuje vašim aktuálnym potrebám. Viem, že neriešim, ktorý portál je lepší, ale tu je naozaj ťažké určiť jasného víťaza.

Airbnb – aké sú jeho výhody?

Airbnb často ponúka ubytovanie v hotelovom apartmánovom štandarde za oveľa nižšiu cenu. Lví podiel na ubytovaní Airbnb tvoria celé byty (často štandardné apartmány), ktoré nie sú súčasťou hotelov – skončíte v „normálnych“ budovách obývaných miestnymi ľuďmi.

Majitelia vysoko hodnotených bytov na webe si dávajú záležať na hodnotení ich ubytovania a robia veľa pre to, aby ste sa v ich byte cítili príjemne. Apartmány sú na úrovni hotelových apartmánov a často stoja oveľa menej (najmä ak dĺžka pobytu trvá týždne, nie dni).

Podľa mojich skúseností, čím je mesto drahšie, tým je pravdepodobnejšie, že na Airbnb nájdete dobrý prenájom. Ak sa niekam chystáte s väčšou skupinou, tak prenájom cez Airbnb bude takmer určite výhodnejší ako prenájom hotelových izieb.


Airbnb vám umožňuje nájsť ubytovanie v samom centre mesta, často v ľahko rozpoznateľných známych budovách. Veľké množstvo objektov zo základne Airbnb sa nachádza v samotných centrách miest. Namiesto drahých, viachviezdičkových hotelov nájdete oveľa lacnejší apartmán na trhovom námestí západoeurópskeho veľkomesta, v niektorom z miestnych mrakodrapov v centre mesta alebo v atmosférickom činžiaku z 19. storočia. Stačí si dobre pozrieť databázu Airbnb v danej lokalite.

Airbnb vám zároveň dáva možnosť byť bližšie k miestnej komunite. Byty a apartmány dostupné cez Airbnb sa nachádzajú v budovách obývaných miestnou komunitou. Z balkóna môžete sledovať ranný ruch susedov cestou do práce a vo výťahu máte šancu pokecať o beznádejnom počasí, ktoré dnes každému prekazí plány.

Je tu ale aj druhá strana mince. Pri pobyte na mieste medzi stálymi obyvateľmi mesta rešpektujte, že nie sú na dovolenke, ale jednoducho vedú svoj každodenný život. Hlasná párty na vašom Airbnb uprostred týždňa je zlý nápad – unavení rodičia, ktorí si doprajú pár minút oddychu pred ďalším náročným dňom možno spia hneď za stenou.

Ako funguje Airbnb?

Airbnb je portál, ktorý funguje ako sprostredkovateľ medzi prenajímateľom a hosťom počas celého procesu rezervácie a ubytovania. Ubytovanie cez Airbnb sa prenajíma priamo od majiteľa. Každý z nich môže mať iné podmienky a predpisy na prenájom nehnuteľnosti – všetky informácie nájdete na Airbnb.

Hodnotiaci systém vám umožní skontrolovať, aký dojem urobil daný apartmán na predchádzajúcich hostí.

Je používanie Airbnb bezpečné?

Airbnb zaisťuje, že transakcia medzi vami a vlastníkom bytu je férová. Pred pridaním objektu do databázy portálu Airbnb overí či objekt spĺňa všeobecne uznávané štandardy. Nebojte sa teda, že by na Airbnb prenikli podvodníci. Aby ste úplne znížili riziko negatívneho prekvapenia, tak si rezervujte ubytovanie na miestach, ktoré už majú viacero pozitívnych hodnotení.

Finančné prostriedky vybraté z vašej karty nejdú priamo majiteľovi. Dočasne pristávajú na účtoch Airbnb a webová stránka ich majiteľovi sprístupní až 24 hodín po prihlásení. Menšie problémy však môžete vyriešiť kontaktovaním majiteľa priamo cez aplikáciu Airbnb. Pokazený televízor, žiadny toaletný papier či dokonca problémy s odbavením sú problémy, ktoré sa zvyčajne vyriešia za pár minút.

Pred rezerváciou si overte názory na dané zariadenie – to je najlepší zdroj vedomostí o výhodách daného ubytovania, ale aj o opakujúcich sa nevýhodách, ako je napríklad hlučné prostredie alebo kvapkajúci kohútik.

Ako si rezervujem ubytovanie cez Airbnb?

Skôr ako začnete používať Airbnb, bolo by dobré vytvoriť si účet na Airbnb. Registrovať sa môžete štandardne – uvedením mena, priezviska, dátumu narodenia, e-mailovej adresy a telefónneho čísla. Môžete tiež použiť registráciu na Facebooku, Google alebo Apple.

Rezervácia ubytovania cez portál je jednoduchá – jednoducho nájdete objekt a vybavíte všetky formality za pár minút. Všetko to začína zadaním parametrov vašej cesty do vyhľadávača Airbnb. Airbnb vám zobrazí zoznam navrhovaných ubytovaní a vy si vyberiete to, ktoré vám najlepšie vyhovuje z hľadiska ceny a polohy.

Keď nájdete objekt, ktorý spĺňa všetky vaše požiadavky, môžete si ho jedným kliknutím zarezervovať. Airbnb potom vyberie poplatok z vašej karty a prevedie ho na dočasný účet. Prenajímateľovi sa dostane až do 24 hodín po prihlásení do ubytovacieho zariadenia. Pred rozhodnutím o rezervácii si pozrite niektoré z mojich tipov, ktoré vám pomôžu vybrať si tú najlepšiu možnosť.

Na čo sa zamerať pri rezervácii ubytovania? Tipy na používanie Airbnb

Pred kliknutím na tlačidlo “Rezervovať” by ste si mali pozorne skontrolovať ponuku, ktorá sa vám páči. Zakaždým, urobím všetky kroky popísané nižšie. Vďaka tomu si môžem byť istý, že som na nič nezabudol a nebudem prekvapený. Čomu sa teda oplatí venovať pozornosť pri rezervácii ubytovania cez Airbnb?

Lokalita ubytovania

Zariadenia vzdialené od centra a hlavných turistických atrakcií mesta vás môžu zlákať na veľmi dobrú cenu. Bývanie ďaleko od centra nie je vždy zlé, ale všetko závisí od vašej konkrétnej situácie. Airbnb poskytuje pohodlnú mapu, ktorá vám pomôže nájsť rozloženie cudzieho mesta.

Mapa ubytovania cez Airbnb

Ak dané miesto navštívite na pár dní a chcete si efektívne prezrieť hlavné atrakcie – presuňte sa čo najbližšie do centra so zastávkami MHD v blízkosti. Potom sa oplatí za dobrú polohu si trochu priplatiť, pretože sa to oplatí v úspore času na dochádzania.

Úplne inak by ste mali pristupovať k situácii, keď plánujete zostať na danom mieste dlhšie, napríklad niekoľko týždňov. Potom netreba byť každý deň v úplnom centre mesta a občasné dochádzanie môže byť oveľa lacnejšie ako platiť za byt v srdci mesta.

Airbnb ponúka ďalšie zľavy, ak je váš pobyt dostatočne dlhý (napr. nad 28 dní). Niekedy sa oplatí zostať na danom mieste o niekoľko dní dlhšie, pretože potom získate napríklad až 50% zľavu z celej sumy za ubytovanie. Bez ohľadu na dĺžku pobytu na danom mieste si overte či sa prenajímaný apartmán nachádza v blízkosti stanice metra alebo zastávky MHD.

Názory na ubytovanie

Recenzie nehnuteľnosti si môžete pozrieť v spodnej časti stránky na Airbnb. Kliknutím na tlačidlo „Zobraziť všetky recenzie“ si rýchlo pozriete komentáre predchádzajúcich návštevníkov hostiteľa.

Všetky názory môžete preložiť do slovenčiny jedným kliknutím. Overte, či sa v komentároch nezobrazujú rovnaké problémy s ubytovaním. Ak má viacero ľudí negatívny názor na rovnaký aspekt, napríklad pomalý internet, tak je veľká šanca, že budete mať podobný problém.

Hodnotiaci systém na Airbnb funguje na recipročnej báze – po skončení pobytu budete môcť ohodnotiť nehnuteľnosť, v ktorej ste boli ubytovaní, a jej majiteľ vás ohodnotí ako hosťa.

Cena ubytovania

Poplatok za ubytovanie cez Airbnb pozostáva z niekoľkých zložiek:

  • ubytovanie – platba vyplývajúca z počtu nocí, ktoré strávime na danom mieste,
  • poplatok za upratovanie – dodatočný alebo jednorazový poplatok, ktorý sa platí bez ohľadu na dĺžku pobytu,
  • servisný poplatok – inými slovami provízia pre Airbnb za spracovanie danej rezervácie,
  • X% zľava za dĺžku pobytu – „záporná“ zložka, t. j. zníženie nákladov na rezerváciu; objavuje sa v niektorých zariadeniach pri dlhších pobytoch (napr. nad 28 dní).

Niektoré z vyššie uvedených poplatkov sú vratné a niektoré nie.

Spôsob potvrdenia rezervácie

Rezervácie cez Airbnb sa potvrdzujú dvoma spôsobmi  v závislosti od nastavení majiteľa. V niektorých prípadoch, keď kliknete na tlačidlo „Rezervovať“, Airbnb odošle dopyt majiteľovi apartmánu/izby. Táto osoba má 24 hodín na potvrdenie alebo zrušenie rezervácie. Peniaze sa strhnú z vášho účtu až po potvrdení rezervácie hostiteľom.

Druhý spôsob je úplne automatický. Po kliknutí na „Rezervovať“ ubytovacie zariadenie ihneď potvrdí vaše ubytovanie a Airbnb si naúčtuje sumu za pobyt.

Pravidlá registrácie

Ubytovania dostupné na Airbnb sú súkromné ​​byty a apartmány v budovách, ktoré obývajú aj miestni ľudia. Preto je tam máte len zriedka recepciu, kde môžete vybaviť formality pri registrácii. Aplikácia Airbnb vás udrží v kontakte s vaším hostiteľom. Podľa mojich skúseností vám prenajímatelia často posielajú informácie, ktoré potrebujete na pobyt v ich nehnuteľnosti.

V správe väčšinou dostanem presnú adresu, fotku budovy, kód pre otvorenie dverí a miesto, kde nájdete kľúč od bytu (často v malých škatuľkách, ktoré sa dajú otvoriť kódom umiestneným pri dverách bytu). Stáva sa tiež, že hostiteľ sa dostaví v dohodnutý čas pred vstupom do bytu a osobne odovzdá kľúče od zariadenia.

Nerobte si starosti ak sa niečo pokazí – majitelia Airbnb sú dobre organizovaní (keďže chcú prenajať nehnuteľnosť) a všetky postupy idú hladko.

Typ nehnuteľnosti a storno podmienky

Na Airbnb sú dostupné celé byty a apartmány ako aj jednolôžkové izby. Pri využívaní Airbnb si väčšinou vyberiem prenájom celého bytu – v balíčku potom získam veľa súkromia a byt sa môže stať mojou základňou pre návštevy iných miest v krajine. Pri dlhších pobytoch sa oplatí mať voľný prístup do kuchyne, miesto na prácu atď.

Ak prenajmete miesto na spanie pre viacerých ľudí, tak to môže byť oveľa výnosnejšie ako rezervácia hotela. Pred rezerváciou si prečítajte storno podmienky hotela Airbnb. Na webovej stránke vyhľadajte časť „Storno podmienky“. Nájdete tam podrobný zoznam podmienok, za ktorých môžete zrušiť svoju rezerváciu.

Ak si nie ste istí svojou cestou, tak nájdite zariadenie, ktoré bude mať najliberálnejší prístup k zrušeniu rezervácie.

Ako ušetriť pri prvej rezervácii cez Airbnb?

Ak ešte nemáte účet na Airbnb, stránka vám ponúka veľké zľavy na vašu prvú rezerváciu. Zľava, ktorú získate, závisí od hodnoty vašej prvej rezervácie.

Ako je to so atrakciami s Airbnb?

Atrakcie Airbnb sú platené podujatia, ktoré si môžete rezervovať v rámci Airbnb. Nájdete tam prehliadky s miestnym sprievodcom, fotografické stretnutia, kurzy varenia miestnych jedál. Možností je veľa – overte si, čo je dostupné na mieste, kam sa chystáte.

Ako sa správavať na Airbnb ubytovaní?

Nezabúdajte, že keď používate Airbnb, tak sa často stávate na niekoľko dní súčasťou miestnej komunity obyvateľov danej budovy, sídliska alebo štvrte. Ľudia okolo vás tam žijú trvalo. Nechcú, aby ste svoj Airbnb byt premenili na miesto na párty. Cti si svojich dočasných susedov a správaj sa tak, ako by si chcel, aby sa susedia správali.

Je ťažké nájsť lepšiu príležitosť ako rýchlo preniknúť do miestnej komunity. Využite túto príležitosť naplno, no vždy majte v kútiku duše, že títo ľudia si zaslúžia ten najväčší rešpekt.


Tieto tipy pre využívanie ubytovania cez Airbnb by vám mali pomôcť urobiť prvú rezerváciu prostredníctvom tejto stránky. Dúfam, že vám moje tipy a triky pomôžu zarezervovať si bývanie a zažiť krásne noci na nových miestach. Prajem vám pekné cestovanie a krásne apartmány na Airbnb.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *