Tipy pre začínajúcich cestovateľov

Cestovanie je dnes pomerne jednoduchá záležitosť, stačí mať nejaké peniaze a dostanete sa prakticky kamkoľvek. Ale aby bolo Vaše cestovanie jednoduchšie, tak Vám prinášame zopár tipov a trikov, ktoré Vám ušetria peniaze a zabezpečia väčšie pohodlie. Pozriete sa na našich pár tipov pre začínajúcich aj pokročilých cestovateľov.

Tipy pre cestovateľov

1. Kúpte si miestnu SIM kartu

Ak idete do štátu mimo Európskej Únie, tak sa Vám určite oplatí zakúpiť si miestnu SIM kartu. Vďaka nej budete mať mobilné dáta za lokálne ceny. Okrem toho môžete ušetriť aj za telefonovanie alebo SMSky. Najlepšie je ak si dopredu zistíte, aký operátor je v danej krajine ponúka najvýhodnejšie riešenie a SIM kartu si zariadite až na mieste.

2. Cennosti si uschovanie do obalu od opaľovacieho krému

Cestujete občas sami a neradi nechávate napríklad na pláži veci, ale bojíte sa, že vám ich niekto ukradne? Potom ich môžete skúsiť uschovať do prázdneho obalu od opaľovacieho krému. Predávajú sa špeciálne obaly, ktoré sú určené pre uschovanie cenností. O opaľovací krém sa pravdepodobne žiadny zlodej zaujímať nebude.

3. Naskenujte alebo odfoťte si kópie dôležitých dokumentov

Ak idete do zahraničia, nie je od veci naskenovať si do počítača pas, občiansky preukaz a ďalšie dôležité dokumenty. Dokumenty si potom môžete uložiť napríklad na e-mail alebo niekam, kde k nim budete mať zo zahraničia prístup. Prípadne si môžete tieto dokumenty aj vytlačiť. V prípade, že niektorý z dokumentov stratíte a budete mať jeho kópiu, bude pre vás jednoduchšie taký problém vyriešiť.

4. Noste si so sebou na letisko prázdnu fľašu

Asi viete, že cez bezpečnostnú kontrolu sa nesmie prednášať fľaša s tekutinami nad 100 mililitrov. Môžete však preniesť prázdnu PET fľašu a tú si potom na toaletách naplniť. Vyhnete sa tým plateniu za predraženú vodu z automatu.

5. Suchý šampón

Suchý šampón je na cestovanie skvelým pomocníkom. Ak viete, že sa dlhší čas nebudete môcť umyť, potom by ste tento vynález rozhodne mali zaradiť do svojej cestovnej výbavy. Je však nutné dodať jednu vec – hoci suchý šampón dokáže divy, klasický šampón nikdy nenahradí.

6. Štuple do uší sa hodia vždy

Vždy sa vám môžu hodiť štuple do uší. Môžete byť napríklad ubytovaný v rušnej ulici, v ktorej sa kvôli hluku pod oknami zle spí alebo sa môže v okolí konať hlasný koncert. A špunty do uší dokážu taký hluk vo veľkej miere izolovať. Okrem toho ich môžete využiť napríklad aj pri ceste v autobuse alebo v lietadle, ak si chcete trochu pospať.

7. Peniaze si rozdeľte na viac miest

Pri cestovaní sa snáď všetci stretávajú s rôznymi krádežami. Ak chcete eliminovať riziko krádeže peňazí, potom je dobré rozdeliť peniaze na viacero miest. Niektoré peniaze si napríklad môžete nechať na hoteli, určitú časť peňazí nosiť v peňaženke a niečo si dať do špeciálnej kapsičky pre úschovu peňazí. Predávajú sa rôzne cestovateľské opasky, do ktorých sa dajú uschovať peniaze, vrecko pod tričko a podobne.

8. Lietajte len s príručnou batožinou

Tiež ste jedným z cestovateľov, ktorý na každý výlet ťahá obrovské kufre? Niekedy to môže byť skôr príťaž. Ak cestujete len s príručnou batožinou, plynie z toho mnoho výhod. Tým najväčším pozitívom je to, že ušetríte celkom dosť peňazí.

9. Naučte sa základné slová v miestnom jazyku

To, že sa naučíte základy jazyka krajiny, do ktorej idete, miestni obyvatelia ocenia snáď vždy. Naučte sa aspoň pozdraviť, poďakovať a ako sa ospravedlniť. Je pravda, že sa v mnohých krajinách dohovoríte anglicky, v niektorých krajinách však anglicky hovorí málokto.

10. Pred odchodom si zistite aspoň základy o krajine, do ktorej cestujete

Skôr ako niekam odídete je dobré si o cieľovej krajine zistiť aspoň základné informácie. Je dobré zistiť si aká je vo vašej cieľovej destinácii politická situácia, čo nemajú miestni radi, ako je tu bezpečne a podobne. Vyvarujete sa tak spoločenským faux pas. Môžete si prečítať aj nejaké zaujímavosti o štáte, do ktorého vyrážate.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *