Ako kúpiť lacné letenky?

Lietanie nemusí byť vôbec finančne náročná záležitosť. Často môže byť dokonca lacnejšie ako jazda autom, autobusom alebo vlakom. Takéto lacné lietanie totiž funguje vďaka nízkonákladovým leteckým spoločnostiam a internetu, kde môžete v priebehu pár sekúnd objaviť naozaj super lacný let už za pár eur. Pri takomto hľadaní sa vám však zídu nejaké tie rady a presne o nich je tento článok, ktorý vám prezradí ako pri nakupovaní leteniek čo najviac ušetriť.

Lacné letenky

1. Nakupujte dostatočne dopredu

Nenechávajte to na poslednú chvíľu! Last minute letenky nemusia byť najlacnejšie – často je to práve naopak. Najlepší čas na nákup leteniek je podľa štatistík 5 týždňov pred plánovaným odletom. Letenky sa v tejto dobe predávajú za bezkonkurenčne najnižšie ceny. Hoci pred aj po tomto termíne ceny leteniek kolíšu a môže sa stať, že neočakávane poklesnú, lacnejšie ako piaty týždeň pred dátumom odletu s najväčšou pravdepodobnosťou nenakúpite. Lacnejšie letenky sú samozrejme mimo sezóny.

2. Nehľadajte presné miesto ani čas

Nebojte sa improvizovať. Ak nemôžete nájsť priaznivú cenu letu presne do miesta určenia, hľadajte spojenie do miesta vzdialeného pár desiatok kilometrov od zamýšľanej destinácie. To isté platí o termíne odletu. V prípade, že je to len trochu možné zvoľte iný než plánovaný termín, ceny sa môžu pohybovať rádovo oveľa nižišie.

3. Lietajte naľahko

Zbytočnosti nechajte doma. Pri low-cost letoch platíte za odbavenú batožinu. Pri troche snahy sa do príručnej batožiny, ktorá je zadarmo dá s prehľadom vtesnať všetko potrebné na 7 až 10 dní.

4. Lietajte s prestupom

Nebojte sa dobrodružstiev. Let s prestupom býva často lacnejší ako priamy. Nebojte sa ani prípadného prespávania na letisku, čo nie je pravidlo, ale stať sa môže. Na vyhľadávanie kombinovaných letov je pár super stránok, pričom ja najradšej používam Skypicker.com. Dokáže vyhľadať kombinácie najlacnejších letov tak, aby Vás letenka do miesta určenia vyšla naozaj čo najvýhodnejšie.

Vyhľadávače lacných leteniek:

5. Kombinujte rôzne aerolinky

Low-costy ponúkajú zľavnené letenky do miesta určenia, aby získali na cene spiatočných letov. Nepredpokladajú totiž, že sa budete vracať s inou low-cost aerolinkou, ktorá ponúka výhodné ceny z vašej destinácie späť do miesta, odkiaľ ste odlietali.

6. Lietajte s low-costami

Aerolinky sa delia na low-costy (Ryanair, Wizzair, apod.) a legacy airlines (Air France, ČSA, …). Low-costy na rozdiel od legacy airlines šetria na nákladoch a tým celkovo znižujú cenu letenky pre zákazníka. Rezervácia i odbavenie prebieha online, čo v dôsledku znamená nulové náklady na personál a tlač leteniek. Nízkonákladové aerolinky používajú rovnaký druh lietadiel a šetria tým náklady na servis a školenie posádky. Lietajú point-to-point a lietadlo za deň zvládne aj 5-6 otočiek. Neponúkajú žiadne doplnkové služby (jedlo, pitie, odbavenú batožinu, storno letu).

7. Dajte si pozor na skryté poplatky dopravcov

Neplaťte viac než musíte. Cena letenky sa zásadne predražuje, ak si nedáte pozor na príplatky za check-in na letisku alebo odbavenie batožiny. Rezervačný proces na webe nízkonákladových leteckých spoločností zdržujú formuláre pre zriadenie poistenia, priradenie sedla a pod., ktoré môžu konečnú cenu výrazne zvýšiť. So Skypickerom vám nič podobné nehrozí, pretože booking prebieha v jednoduchom a prehľadnom formulári. A veľmi pekná je aj interaktívna mapa, ktorá umožňuje voľbu konkrétnych aj všeobecných cieľov a termínov tak, aby ste našli tú skutočne najnižšiu cenu.

5/5 - (1 vote)

Jedna odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *