Plánovanie cesty je vzrušujúcou súčasťou vášho nového nadchádzajúceho cestovateľského dobrodružstva. Nie je to pre každého, pretože niektorí prisahajú, že si len rezervujú letenku. Napriek tomu je pri plánovaní cesty potrebné myslieť na veľa vecí, napríklad na získanie víz, očkovanie a vymyslenie trasy. Môže to byť stresujúce a časovo náročné; ak sa však budete riadiť týmito 7 tipmi, ako si naplánovať cestu, budete na svojej dovolenke bez stresu skôr, ako sa nazdáte.
1. Naplánujte si rozpočet na cestu
Prvou a najdôležitejšou vecou, ktorú musíte urobiť pri plánovaní cesty, je rozhodnúť sa, koľko peňazí chcete minúť na svoje ďalšie dobrodružstvo. Váš cestovný rozpočet bude mať veľký vplyv na to, ako si cestu naplánujete, napríklad kam môžete cestovať a na ako dlho.
2. Vyberte si cieľové miesto
Teraz ste si stanovili rozpočet a teraz sa musíte rozhodnúť, do ktorej úžasnej krajiny budete cestovať. Toto rozhodnutie urobte tak, že odpoviete na tieto rýchle otázky:
Aký druh výletu najradšej plánujete?
Je dobré spomenúť si na svoje obľúbené aktivity alebo najlepšie cesty, ktoré ste v minulosti absolvovali. Máte radi dobrodružstvo alebo oddych? Mesto alebo príroda? Alebo možno chcete vyskúšať niečo úplne nové? Niektoré krajiny môžu ponúkať viac ako jeden typ výletu, ale je dobré naplánovať si cestu podľa týchto kategórií. Napríklad:
Dobrodružstvo – hľadáte akciu a zážitky, ktoré vám rozbúšia srdce? Vyberte si krajiny s množstvom outdoorových športov a vzrušujúcou krajinou. Ktorékoľvek miesto v Ázii je vynikajúcou voľbou pre aktivity, ako je turistika, horolezectvo, jazda na kajaku, trekking v džungli, surfovanie alebo potápanie.
Relax –predstavujete si, ako ležíte na krásnom jemnom bielom piesku, hojdáte sa v hojdacej sieti a popíjate kokosové orechy pod vánkom paliem? Ak áno, potom si vyberte krajiny, ktoré sú známe svojimi rajskými plážami alebo ostrovmi. Napríklad Maldivy, Thajsko alebo Grécko.
Kultúra – ak sa na svojich cestách radi učíte, naplánujte si cestu do krajiny so zaujímavou históriou alebo zachovanými tradíciami. Napríklad Taliansko, Grécko, Omán alebo Peru. Pochopenie kultúry krajiny a stretnutie s miestnymi ľuďmi je jednou z najlepších častí cestovania.
Jedlo – myslíte si, že výber destinácie na základe jedla je hlúposť? Premýšľajte znova. Ochutnávanie miestnych jedál je jednou z najchutnejších a najpríjemnejších častí cestovania. Naplánujte si cestu na základe svojich obľúbených jedál. Napríklad India, Taliansko alebo Indonézia.
V ktorom ročnom období cestujete?
Je pravdepodobné, že ste si v práci rezervovali konkrétny čas voľna. Preto pri plánovaní cesty musíte myslieť na ročné obdobia a na to, ktorú krajinu je najlepšie navštíviť v danom ročnom období. Napríklad:
- Zistite, kedy je v danej krajine draho a kedy lacno.
- Preskúmajte modely počasia. Napríklad na Filipínach je obdobie tajfúnov a dve rôzne obdobia vysokých horúčav v jednotlivých regiónoch.
- Premýšľajte o tom, prečo ste navštívili danú krajinu. Ak idete do Vietnamu kvôli zeleným ryžovým poliam, choďte, keď budú najbujnejšie.
- Zohľadnite festivaly a štátne sviatky. Možno budete chcieť navštíviť danú krajinu kvôli konkrétnemu festivalu, avšak niekedy môžu štátne sviatky spôsobiť narušenie.
Aké sú vízové požiadavky?
Pred plánovanou návštevou inej krajiny je dôležité overiť si vízové požiadavky pre vašu štátnu príslušnosť. V niektorých prípadoch je na vstup do cieľovej krajiny potrebný cestovný doklad.
3. Prieskum lokality
Pri plánovaní cesty je kľúčový prieskum, najmä ak plánujete cestovať po krajine. Na prieskum použite nasledujúce zdroje:
Naplánujte si výlet pomocou Pinterestu a Instagramu
Pinterest a Instagram sú vynikajúcim spôsobom, ako nájsť blogy a inšpiráciu na fotografovanie destinácií. Vyhľadajte svoju destináciu pomocou hashtagov alebo vyhľadávacieho panela. Je to skvelý spôsob, ako nájsť skryté skvosty, o ktorých by ste sa inak nedozvedeli.
Použite cestovateľské blogy na plánovanie cesty
Čítajte, čítajte, čítajte! Používanie cestovateľských blogov a sprievodcov na internete je skvelý spôsob, ako si vytvoriť predstavu o tom, čo chcete v danej krajine vidieť.
Ďalšie zdroje
- TripAdvisor je skvelý spôsob, ako nájsť odporúčania, čo robiť a čo vidieť. Rovnako ako miesta, kde sa chcete ubytovať, alebo miesta, kde sa chcete najesť.
- Mapy Google, podobne ako TripAdvisor, ponúkajú skvelé odporúčania na jedlo a aktivity.
- Poznáte niekoho, kto navštívil vašu destináciu? Opýtajte sa, čo robili, keď tam boli, alebo akú trasu absolvovali, a zvážte to pri plánovaní cesty.
- Po príchode na miesto určenia sa opýtajte miestnych obyvateľov na tipy, čo vidieť.
4. Naplánujte si trasu výletu
Teraz, keď ste dokončili svoj prieskum, je čas spojiť jednotlivé časti a vytvoriť každodenný cestovný plán. Pripnite si miesta z vášho prieskumu na Mapy Google, aby ste mali jasný prehľad o miestach a vzdialenostiach medzi nimi.
Pri zostavovaní cesty si dajte pozor na nasledujúce veci:
- Vzdialenosť – Pomocou služby Google Maps zistite vzdialenosť medzi pamiatkami. To vám pomôže rozhodnúť sa, koľko turistických atrakcií môžete vidieť za jeden deň.
- Flexibilita – cesta nikdy neprebieha podľa plánu, preto je lepšie neplánovať si cestu príliš prísne a počítať s nepredvídanými udalosťami. Môže sa stať, že sa vám nejaké miesto zapáči a budete tam chcieť zostať dlhšie, ako ste očakávali, alebo že zmeškáte autobus.
- Relax – nepretržité cestovanie je únavné, preto sa odporúča pridať do plánu cesty niekoľko dní na oddych. Koniec koncov, je to vaša dovolenka.
- Doprava – ak je to možné, je užitočné rezervovať si dopravu vopred. Aby ste sa vyhli zmeškaniu, keď už budete na mieste, rezervujte si ju online. Je tiež dobré využiť fóra, ako je Tripadvisor, aby ste zistili cenu dopravy, keď ste na mieste. Napríklad koľko môže stáť taxík z centra mesta k niektorej z pamiatok mimo mesta.
- Otváracie hodiny – skontrolujte si otváracie hodiny pamiatok, aby ste ich nezmeškali.
5. Rezervovanie cesty
Nastal ten vzrušujúci čas a ste pripravení rezervovať si cestu, ktorú ste plánovali.
Rezervácia letov alebo vlakov
Rezervujte si lety pomocou vyhľadávačov, ako je Skyscanner alebo Kiwi, aby ste našli najlacnejšie možnosti alebo lety s najmenším počtom medzipristátí. Dobrý nápad je tiež porovnať cenu priamo od leteckej spoločnosti. Niekedy môže mať letecká spoločnosť akciu, takže cena môže byť výrazne nižšia.
Okrem toho sú medzipristátia dobrým spôsobom, ako si zlacniť let a zároveň si do svojho cestovného plánu pridať ďalšie miesto! Kiwi vám umožňuje pridať medzipristátia a zistiť, či sa tým zvýši alebo zníži vaša cena.
Rezervácia ubytovania
Na základe svojho plánu cesty sa rozhodnite, kde potrebujete ubytovanie, a vyhľadajte si najlepšie miesta na pobyt. Je napríklad najlepšie byť v centre mesta v blízkosti turistických pamiatok, alebo v blízkosti pláže, aby ste si oddýchli? Použite stránky ako Booking.com, aby ste našli vynikajúce ponuky a bezpečné recenzie.
6. Naplánujte si príchod
Príchod do cieľa po dlhej ceste vlakom alebo letom môže byť stresujúci, keď si nie ste istí, kam idete. Pri plánovaní cesty sa uistite, že:
- Na letisku si kúpte miestnu SIM kartu, aby ste mohli používať aplikácie ako Google Maps, taxi služby ako Uber, prekladateľskú aplikáciu alebo jednoducho informovať svoj hotel.
- Predbežne si naplánujte, ako sa dostanete na miesto ubytovania, a uistite sa, že máte kontaktné údaje pre prípad, že by ste sa stratili. Zistite si napríklad, koľko bude stáť taxík z letiska a kde ho nájdete. Alebo si zistite, ktorou linkou metra sa dostanete na miesto určenia.
- Stiahnite si mapu prvého cieľa v Mapách Google.
- Vymeňte si peniaze , aby ste mali vždy k dispozícii nejakú hotovosť.
- Naučte sa niekoľko základných fráz v miestnom jazyku. Ak navštívite krajinu, v ktorej sa nehovorí vaším rodným jazykom, je dobré naučiť sa niekoľko základných fráz pre prípad, že sa budete potrebovať niečo opýtať. Otázky typu “koľko to stojí?” alebo základné slová ako “prosím a ďakujem”.
7. Usporiadajte dôležité dokumenty
Organizácia dôležitých dokumentov je dôležitou súčasťou plánovania cesty. Nezabudnite na:
- Požiadajte o vízum online alebo na miestnom veľvyslanectve, podľa toho, či ho potrebujete alebo nie. Niektoré krajiny vyžadujú, aby ste požiadali o vízum pri príchode, čo znamená, že možno budete musieť mať so sebou pasovú fotografiu. Okrem toho možno budete musieť zaplatiť poplatok, preto sa uistite, že máte správnu sumu v správnej mene.
- Rezervujte si cestovné poistenie. Vždy je lepšie byť v bezpečí, ako ľutovať.
- Dajte sa zaočkovať, ak navštívite krajinu s vysokým rizikom určitých chorôb. Nie je to zábava, ale je to potrebné.
- Kúpte si lieky, ktoré môžete potrebovať počas cesty. Ak sa napríklad chystáte do niektorých častí Afriky, možno budete potrebovať tablety proti malárii. Na to je dôležité myslieť už pri plánovaní cesty.
- Objednajte si dobíjaciu platbnú kartu. Napríklad Revolut vám do určitej sumy nebude účtovať žiadne poplatky za výber peňazí v zahraničí. Vaše peniaze sú takto aj bezpečnejšie, pretože v prípade krádeže karty sa zlodej nedostane k vášmu hlavnému bankovému účtu.
- Svoje dôležité dokumenty si skopírujte a vytlačte a bezpečne ich uschovajte v príručnej batožine, aby ste mali vždy k dispozícii ich kópiu. Pre dlhodobých cestovateľov: Urobte si ďalšie pasové fotografie!