Bardejov – mesto na východe Slovenska, ktorého návštevu vám odporúčame

V každom slovenskom meste nájdete zachovalé pôvodné historické budovy, no v máloktorom meste nájdete toho toľko, čo vo východoslovenskom meste, ktoré sa nachádza neďaleko Prešova, ktorý sa preslávil najmä Solivarom. Mesto Bardejov je od roku 2000 zapísané do toho najvzácnejšieho zoznamu – do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Dostalo sa tam právom, pretože ako jedno z mála miest má zachované nielen pôvodné opevnenie mesta, ale aj historické námestie.

Bardejov - cestovanie po Slovensku

Bardejov na viac dní

Ak vás pri pohľade na fotografie zverejnené na internete zaujalo toto historické mesto, zožeňte si ubytovanie v Bardejove. Mesto Bardejov síce nepatrí k veľkomestám, všetko pozrieť ale za jeden deň nestihnete. V centre Bardejova nájdete pomerne lacné a slušne zariadené ubytovanie, takže nemajte obavy, že by ste museli zháňať ubytovanie mimo centra.
V samom srdci centra sa nachádzajú penzióny, ktoré poskytujú moderne zariadené ubytovanie v Bardejove.

Apartmány pre rodiny nájdete aj kúsok od centra

V tesnej blízkosti tohto námestia nájdete ubytovanie, ktoré má k dispozícii aj najväčšie rodinné apartmány v Bardejove. Ak plánujete ísť s rodinou a máte aj malé deti, neváhajte a prenajmite si takýto menší „bytík“.

Čo si v meste určite nenechajte ujsť?

Určite Radničné námestie s pamiatkami, ktoré sa sústredia buď na ňom, alebo v jeho tesnej blízkosti. Všímajte si aj dlažbu, ktorá je vyrobená z kvalitných valúnov, ktoré v blízkom okolí určite nikde nenájdete.

Radničné námestie má obdĺžnikový tvar a najlepšie časy zažilo ešte v 15. storočí. Kedysi sa tu konali niekoľko dňové jarmoky, na ktorých sa zúčastňovali predovšetkým bohatí mešťania. Radničné námestie postupne prechádzalo renováciou, za čo bolo aj v roku 1986 ocenené parádnou cenou – získalo zlatú medailu od nadácie ICOMOS.

Okolo Radničného námestia sa nachádzajú typické meštianske domy, z ktorých každý má typickú architektúru pre dané obdobie. Na týchto meštianskych domoch vás môžu zaujať zaujímavé štítové priečelia.

V strede námestia nájdete budovu bývalej Mestskej Radnice, ktorej architektúra vás úplne očarí. Ako návštevníci mesta si budete môcť pokojne pozrieť aj interiér tejto stavby. V tejto budove aktuálne sídli Šarišské múzeum s množstvom zaujímavých a inšpiratívnych expozícií. Ak budete mať chuť na kávičku, priamo na Radničnom námestí nájdete viaceré kaviarničky, ktoré majú okrem chutných koláčikov aj chutné kávy vyrobené z vlastnej pražiarne kávy.

Na konci námestia nájdete kostol, ktorý dokonca Ján Pavol II. povýšil na Baziliku minor.
Zájdite do mesta Bardejov a vychutnajte si atmosféru historického mesta aj po západe slnka. Bardejov je krásne mesto. Budete naň s láskou spomínať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *