Cestovanie so psom – rady na cesty

Čoraz častejšie so sebou berieme na cesty aj svojich psov. Vy ako majiteľ psa ste na jeho prejavy zvyknutý a považuje ich za samozrejmé, ale ostatní ľudia nemusia byť rovnako tolerantní. Máme pre vás teda pár základných odporúčaní, ktoré vám uľahčia cestovanie so psom.

Cestovanie so psom

Vodítko je základ, ale na dlhšie cesty toho potrebujte viac

Aj keď svojho psa dobre poznáte a je vycvičený, tak v neznámom prostredí môže reagovať nepredvídateľne. Preto by ste pri cestovaní mali držať psa na vodítku, a to najmä v miestach s väčšou koncentráciou osôb či silnejšou prevádzkou. Na vodítku sa odporúča viesť psa aj v neznámom náročnejšom teréne (skaly, úzke turistické cesty nad zrazmi a pod.). Vodítko odporúčame aj pri prechádzke v lese, kde nesmie plašiť zver.

Pri všetkých cestách by sme mali mať pre psa vodítko, náhubok, cestovnú fľašu s vodou, sáčky na odpratávanie exkrementov, hodí sa aj nejaká hračka a pre malých psov aj prepravná taška. Pre dlhšie cesty nezabúdajte na dostatok krmiva. Aby ste zabránili znečisteniu okolia, tak by ste mali mali aj v cudzom prostredí po svojom psovi jeho exkrementy dôsledne upratovať a mať preto po ruke sáčky.
Ak váš pes nemá čip či dobre čitateľné tetovanie, tak by mal mať na obojku napísanú adresu alebo aspoň telefónne číslo majiteľa. Ak sa pes niekde zatúla, tak sa urýchli jeho návrat k vám.

Pre prípad, ak by pes niekoho napadol, tak musíte vy ako majiteľ byť schopný preukázať svoju totožnosť a doložiť, že pes má povinné očkovanie proti besnote. Na cesty je preto nutné brať očkovací preukaz.

Jazda v aute alebo inom dopravnom prostriedku

Každý pes znáša jazdu dopravnými prostriedkami rôzne, postupujete teda podľa vašich vlastných skúseností. Každopádne sa neodporúča pred cestou psa kŕmiť, prísun vody by mal byť pravidelný. V priebehu cesty sa vyžadujú častejšie prestávky pre vyvenčenie a prebehnutie psa.

Nebezpečný pre psa (vzhľadom k jeho termoreguláciu) je pobyt v uzavretom aute, napr. na parkovisku, zvlášť v teplom počasí. Veľmi rýchlo môže dôjsť k prehriatiu organizmu, aj s dôsledkom uhynutia zvieraťa.

Cudzí pes

Posledná rada je určená tým, ktorí cestujúceho psa stretnú. Platia všeobecné pravidlá – na cudzieho psa bez súhlasu jeho majiteľa nesiahate ani ho nekŕmite, v žiadnom prípade ho nedráždite. Ak si psa nevšímate, tak si pravdepodobne nebude všímať ani on nás. Priamy pohľad do očí je psovi nepríjemný, (snaží sa mu vyhýbať väčšinou pootočením hlavy), môže ho považovať za agresiu a zaútočiť.
V prípade pohryznutia je nevyhnutné psa zabezpečiť a od majiteľa si vyžiadať doloženie očkovania proti besnote. Pravdepodobne bude ešte nevyhnutné vyšetrenie psa u veterinára.

Ohodnotiť článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *