Cestovanie v tehotenstve: Užitočné rady a informácie

Aj v tehotenstve si môžete užívať cestovanie. Musíte však dodržiavať niekoľko zásad, aby všetko prebiehalo hladko. Cestovanie počas tehotenstva by nemalo znamenať žiadne riziko, najmä ak ste v druhom trimestri, kedže prvý trimester je najrizikovejšia doba tehotenstva. V tomto článku si popíšeme, čo všetko potrebujete vedieť o cestovaní v tehotenstve.

Cestovanie v tehotenstve

Cestovanie do zahraničia v tehotenstve

O svojej ceste do zahraničia by ste si mali vždy najskôr porozprávať so svojím gynekológom, najmä ak je vaše tehotenstvo rizikové. Mali by ste tiež zvážiť hygienické podmienky a riziko infekčných chorôb v mieste vášho pobytu. Informujte sa aj o dostupnosti a úrovni zdravotnej starostlivosti pre prípad, že by ste museli vyhľadať lekársku pomoc alebo zostať v nemocnici. Ak tehotenstvo prebieha normálne, bez nepravidelností, potom cestovanie na kratšiu vzdialenosť nevyvolá žiadne ťažkosti a nie je nebezpečné. Ak je však vaša tehotenstvo rizikové, najmä so sklonom ku krvácaniu a k potrateniu tak je cestovanie aj na krátku vzdialenosť veľmi riskantné. Na cestovanie je najvhodnejšie obdobie medzi 4. a 7. mesiacom tehotenstva. V tomto období je tehotenstvo najstabilnejšie a žena je v najlepšej fyzickej i psychickej pohode.

Cestovanie na väčšiu vzdialenosť pre vás nie je vhodné ak:

  • vám hrozí predčasný pôrod
  • krvácate alebo špiníte
  • máte viacpočetné tehotenstvo
  • máte menej ako 20 rokov, alebo viac ako 35 rokov a je to vaša prvé tehotenstvo
  • máte tehotenskú cukrovku
  • máte vysoký krvný tlak či preeklampsiu
  • máte nezvyčajné uloženie placenty alebo jej zhoršenú funkciu
  • v minulosti ste potratila, predčasne porodila alebo mala mimomaternicové tehotenstvo
  • trpíte vážnejším ochorením srdca alebo žíl či inou vážnejšie chorobou
  • ste výrazne anemická (chudokrvná)
  • ste prekonali trombo-embolickú príhodu

Tehotné ženy by mali zvážiť cestu do miest, ktoré môžu byť nebezpečné:

  • veľká nadmorská výška – nad 3000 m n. m.
  • oblasti s výskytom život ohrozujúcich infekcií
  • oblasti, kde sa vyskytuje malária,
  • oblasti, kde sa vyžadujú osobitné očkovánia – v tehotenstve nie je dovolené aplikovať niektoré vakcíny (vždy sa vopred informujte)

Pri plánovaní vašej cesty vždy vopred zvážte:

  • váš aktuálny zdravotný stav
  • pokročilosť vášho tehotenstva
  • druh dopravného prostriedku
  • cieľ cesty – vzdialenosť, klíma, časový posun, dostupnosť zdravotnej starostlivosti
  • riziká pri každodenných činnostiach – riziko pádu, havárie, otrasov a podobne

Všeobecné zásady pred každou dlhšou cestou

Všetko si dobre naplánujte a skúste sa vopred pripraviť na možnosť nepredvídanej situácie (zhoršenie vášho zdravotného stavu, akútne ochorenie, nehoda a pod.), Vezmite si so sebou lieky, ktoré užívate a napíšte si ich zoznam s dávkovaním, na všetko si nechávajte dostatočnú časovú rezervu. Na cestu si vezmite pohodlné oblečenie a obuv, nezabudnite na mobilný telefón a do príručnej batožiny si dajte malú desiatu a dostatok pitia. Necestujte sama. O svojom zdravotnom stave vždy vopred informujte letušku či personál vozidla.

Na dovolenke sa snažte odpočívať a relaxovať, neporovnávajte sa s ostatnými, nepodceňujte svoj aktuálny zdravotný stav, vždy chodievajte so sprievodom a majte pri sebe mobilný telefón a vaše doklady. V prípade náhlej nevoľnosti sa okamžite posaďte.

Cestovné poistenie a poistenie dovolenky

Pred odchodom musíte zariadiť niekoľko vecí. Skontrolujte, či vaše cestovné poistenie zahŕňa aj starostlivosť o tehotnú v čase pôrodu a starostlivosť o novorodencov (ak sa vaše dieťatko narodí predčasne), a vezmite si so sebou tehotenský preukaz. Pri pobyte v Európe si so sebou nezabudnite zobrať kartičku poistenca vašej zdravotnej poisťovne, vďaka ktorej máte nárok na bezplatnú neodkladnú lekársku starostlivosť. V prípade zájazdu je vhodné dohodnúť storno poplatok pre prípad, že nebudete môcť zo zdravotných dôvodov na dovolenku odísť.

Cestovanie loďou a lietadlom

Nechajte si potvrdiť od lekára, že vám cesta lietadlom v tejto fáze tehotenstva neuškodí. Ak máte naplánovaný návrat z dovolenky medzi 28. a 32. týždňom tehotenstva, tak je veľmi pravdepodobné, že po vás bude letecká spoločnosť požadovať potvrdenie od lekára, že ste schopná absolvovať let. Toto potvrdenie musí byť na špeciálnom formulári a nesmie byť staršie ako 6 dní pred začiatkom cesty. Jednotlivé aerolinky môžu mať rôzne podmienky pre cestovanie tehotných, preto sa ešte pred rezerváciou leteniek uistite, že vás pustia na palubu. Cestovanie lietadlom sa neodporúča tehotným v 3. trimestri pre zvýšené riziko predčasného pôrodu pri tlakových zmenách vo vyšších nadmorských výškach a pre vyššie riziko trombo-embolickej príhody.

Rovnaké pravidlá platia aj pre trajekty a lodnú dopravu. Niektoré lodné spoločnosti vyžadujú lekárske potvrdenie, ak ste tehotná viac ako 28. týždňov. Opäť platí, že je lepšie opýtať sa priamo na pobočke dopravcu, s ktorým hodláte cestovať. V cestovnej kancelárii Vám väčšinou poskytnú len všeobecné informácie.

Čo robiť v lietadle

Lietanie v tehotenstve mierne zvyšuje riziko hlbokej žilovej trombózy dolných končatín, najmä ak plánujete dlhý let bez medzipristátia. To napokon platí aj v prípade dlhej cesty autom, autobusom či vlakom. Nie je však potrebné panikáriť a hneď rušiť cestu! Šanca, že k takej komplikácii dôjde je veľmi malá.

Ak sa budete riadiť nasledujúcimi radami, pravdepodobne bude všetko v poriadku:

  • Opýtajte sa, či vaša letecká spoločnosť poskytuje kompresné pančuchy. Ak nie, nezabudnite si pribaliť svoje vlastné. Ich nosením sa zlepšuje krvný obeh v dolných končatinách, a tým sa znižuje riziko hlbokej žilovej trombózy. Mala by ste ich nosiť pri každej dlhšej ceste s obmedzenou možnosťou pohybu. Nenoste ponožky ani podkolienky s tesnými gumičkami.
  • Vypustite zo svojho jedálnička kávu, silný čaj a nápoje obsahujúce kofeín, pite veľa tekutín, aby ste nebola dehydrovaná.
  • Každú hodinu sa prejdite uličkou medzi sedadlami, podporíte tým krvný obeh. Ale dávajte pozor a stále sa niečoho držte, aby ste nespadla!
  • Celú cestu si pravidelne naťahujte nohy v členku. Vyzujte si topánky.

V tehotenstve tiež hrozí, že môžete častejšie trpieť cestovnou nevoľnosťou, takzvanou kinetózou, ale nezabúdajte, že lieky na  kinetózu nesmú užívať tehotné a dojčiace ženy! Môžete skúsiť žuť žuvačku alebo cmúľať cukríky a hlavne veľa odpočívajte! Cestujte v prednej časti vozidla, na sedadle pri uličke a vždy v smere jazdy. Za jazdy si nečítajte, snažte sa sledovať krajinu.

Cestovanie vlakom, autobusom, autom

Ak si môžete vybrať, cestujte radšej vlakom než autobusom. Vo vlaku sa môžete počas cesty pretiahnuť, prejsť sa uličkou, použiť toaletu. Pri dlhších cestách môžete použiť lôžkový vozeň a občerstviť sa v jedálnom vozni. Ak cestujete autom, robte častejšie prestávky, minimálne každé 2 hodiny, každé 3-4hodiny jedzte, dostatočne pite.

Mám v tehotenstve používať bezpečnostný pás?

Jedným slovom, áno! Odborné štúdie preukázali, že vy aj vaše dieťatko ste oveľa lepšie chránení s pásom ako bez neho. Dajte však pozor na to, aby ste mali bedrovú časť pásu podvlečenú pod bruchom cez panvu a hrudnú časť pásu nad bruchom a medzi prsiami. Zákon nepovoľuje tehotným cestovanie bez použitia bezpečnostného pásu, a to ani v najvyššom stupni tehotenstva. Takže sa pripútajte.

Sú airbagy bezpečné?

Stručne povedané, áno! Odporúčame posunúť sedadlo ďalej od palubnej dosky či od volantu (alebo si nastaviť volant do nižšej polohy) tak, aby ste ho mala ďalej od brucha. Ak ste sama vodička, dajte pozor na to, že sa v tehotenstve predlžuje reakčný čas na náhlu zmenu situácie. Pri náraze tehotnú ženu najviac ohrozuje náraz na volant, práve ten môže stlmiť funkčný airbag. Myslite na to, že veziete dvoch ľudí a jazdite opatrne.

Čo robiť na dovolenke

  • Noste so sebou vždy svoj tehotenský preukaz, kartičku poisťovne a doklad o cestovnom poistení. Vždy majte pri sebe zoznam mien a telefónnych čísel ľudí, ktorí by mali byť kontaktovaní v prípade potreby, napríklad váš lekár či partner. Majte tiež poznačený názov a adresu vášho ubytovacieho zariadenia v prípade, že by sa vám urobilo nevoľno a potrebovala ste sa nechať dopraviť späť.
  • Noste so sebou zoznam nemocničných zariadení v okolí – dostanete ho na ambasáde, v turistickom stredisku alebo v hoteli, kde trávite dovolenku.
    V lete používajte krém s vyšším ochranným faktorom a zdržiavajte sa skôr v tieni. Vaša koža je v tehotenstve omnoho citlivejšie. Častejšie sa prechádzajte, dostatočne pite, noste pokrývku hlavy, zabránite tak prehriatiu.
  • Nepoužívajte repelenty obsahujúce DEET (dietylmetatoluamid). Používajte radšej výrobky na prírodnej báze, napríklad olej z Citronella, alebo vyskúšajte siete proti hmyzu.
    Nepotápajte sa ani neskúšajte vodné športy, nechoďte do sauny ani do termálnych kúpeľov, neprevádzkujte vysokohorskú turistiku, silové ani kontaktné športy. Kúpať sa choďte vždy so sprievodom, nevzďaľujte sa od brehu. Vyhýbajte sa kúpaniu v prírodných vodných nádržiach pre riziko infekcie (zvlášť ku koncu tehotenstva).
  • Pite len originálne uzavretú balenú vodu a nápoje bez ľadu, nejedzte pokrmy z rýchlych občerstvení, zmrzliny v stánkoch, ovocie a zeleninu dostatočne umývajte, najlepšia je tá, ktorú môžete olúpať. Zeleninové a ovocné šaláty si pripravujte sama, inak sa im radšej vyhnite.

Najbežnejšími problémy tehotných cestovateliek sú tie isté ťažkosti, ktoré môžu mať aj doma: nevoľnosť, pálenie záhy, poruchy trávenia, zápcha, vaginálny výtok, kŕče v nohách, častejšie močenie a hemoroidy. Vyhľadať okamžitú lekársku pomoc je nutné v prípade krvácania, odchode častí tkanivá alebo krvných zrazenín, bolestí alebo kŕčov v bruchu, maternicových sťahov, prasknutia plodových obalov, veľkého opuchu nôh, pri bolestiach hlavy alebo pri poruchách zraku. Pri každom, aj zdanlivo malom úraze vyhľadajte lekára.

Ohodnotiť článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *