Doklady na cestovanie po Európe

Pre ľudí, ktorí sa narodili s chuťou spoznávať cudzie krajiny je dôležité prejsť krížom krážom celý svet. Ak však vaše cesty začnete Európou, tak určite nepochybíte. Veď Starý kontinent má čo ponúknuť. Aké doklady však budete pri vašich cestách naprieč Európou potrebovať?

Cestovné pasy

Občiansky preukaz

Cestovať na občiansky preukaz môžete po celom území Schengenského priestoru, ktorý tvorí už takmer ¾ krajín Európskej únie. Cestovanie po Európe je teda oveľa jednoduchšie ako bolo v minulosti. V členských krajinách „Schengenu“ môžete ako právoplatní členovia prekračovať hranice bez hraničnej kontroly. Ako doklad totožnosti vám teda postačí občiansky preukaz.

Ak cestujete s dieťaťom mladším ako 15 rokov, tak nezabúdajte na to, že také dieťa potrebuje vlastný cestovný pas. A to aj v prípade, že je zapísané v občianskom preukaze svojho rodiča.

Cestovný pas

Do Schengenského priestoru nepatrí Rumunsko, Bulharsko, Veľká Británia a Írsko. Ak sa rozhodnete pre návštevu niektorej z týchto krajín, tak si nezabudnite so sebou pribaliť cestovný pas. V tomto prípade musíte tiež počítať s hraničnou kontrolou. Pas je nutný tiež pri návšteve Andorry, Moldavska, Ukrajiny, Turecka, Albánska, Srbska, Macedónska, Bosny a Hercegoviny a Čiernej Hory. Pri prekračovaní hraníc týchto štátov nás tiež čaká hraničná kontrola.

Víza

Áno. Aj v Európe je krajina, kam nás bez platných víz nepustia. Ak chcete vycestovať do Bieloruska, musíte si na konzulárnom oddelení veľvyslanectva Bieloruska vybaviť vstupné vízum.

Cestovné doklady pre auto

Ak po Európe cestujete vlastným autom, tak je bezpodmienečne nutné mať pri sebe platný vodičský preukaz, technický preukaz vozidla a doklad o zákonnom poistení zodpovednosti škôd z prevádzky vozidla – tzv. zelenú kartu čiže povinné ručenie.

Rady na záver

Pri cestovaní po Európe berte do úvahy aj aktuálnu politickú situáciu v štáte. Necestujte niekam, kde nie je bezpečne, neriskujte. Zdravie a život máte len jeden a to vám za žiadny cestovateľský zážitok nestojí. Nezabudnite ani na uzatvorenie cestovného poistenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *