Lacná dovolenka: 10 tipov ako ušetriť peniaze za dovolenku

Plánujete dovolenku a nemáte veľa peňazí nazvyš? Prečítajte si naše tipy, ktoré vám prezradia ako sa dá ušetriť pri výbere dovolenky. Poradíme vám zaručené tipy, ktoré vám môžu ušetriť desiatky až stovky eur. Väčšinou dokonca stačí ak si dovolenku vyberiete včas.

Ako ušetriť peniaze

1. First minute

Najväčšiu úsporu predstavujú tzv. first minute zájazdy. Ponúkajú ich takmer všetky slovenské cestovné kancelárie. Okrem nízkych cien, ktoré sú porovnateľné sa zájazdmi na poslednú chvíľu máte na výber zo všetkých typov izieb. Nestane sa teda, že má váš vysnívaný hotel už má vypredané rodinné izby alebo apartmány s výhľadom na more.

2. Last minute

Zájazdy na poslednú chvíľu sú u Slovákov pomerne obľúbené. Dôvod je jediný – nízka cena. Tieto zájazdy sa ale naozaj hodia len pre menej náročných cestovateľov. V týchto termínoch totiž býva na výber len veľmi málo hotelov, ktoré ponúkajú iba izby, o ktoré nebol veľký záujem. Najmä pre rodiny s deťmi, ktoré využívajú rodinné izby sú preto výhodnejšie zájazdy first minute dovolenky.

3. Dovolenka mimo hlavnej sezóny

Cestovanie mimo sezónu sa stáva veľkým hitom hlavne v západnej Európe. Veľa obľúbených destinácií totiž nestráca nič zo svojho kúzla ani na jeseň či na jar. Napríklad do Turecka sa môžete bez starostí vydať aj v máji či októbri. Veľmi milo vás prekvapí aj príjemné počasie a veľmi kvalitné služby. A to všetko za oveľa nižšie ceny ako v hlavnej sezóne.

4. Hľadajte zľavy

Mnoho cestovných kancelárií ponúka zľavy, o ktorých ste možno ešte ani nepočuli. Vďaka nim môže napríklad vaše dieťa bývať na dovolenke úplne zadarmo, môžete získať príjemnú zľavu na svoju svadobnú cestu alebo výhodne zakúpiť dovolenku pre dôchodcov.

5. Používajte All inclusive

All inclusive pobyt skutočne môže ušetriť veľa peňazí. Jedlo v letoviskách totiž býva zbytočne predražené. V rámci all inclusive navyše často nájdete také položky, ako je napr. zmrzlina alebo pizza počas celého popoludnia zadarmo. Niektoré hotely v rámci all inclusive ponúkajú aj rôzne nápoje v plážovom alebo bazénovom bare. Za tie potom nemusíte zbytočne platiť v miestnych kluboch a baroch.

6. Hotel s internetom

Overiť si, či váš hotel ponúka pripojenie k internetu sa určite oplatí. Telefónne hovory zo zahraničia sa totiž často môžu veľmi predražiť. Ak teda cestujete s notebookom alebo aspoň šikovným telefónom, tak určite zvážte možnosť telefonovania alebo posielania správ zadarmo cez internet.

7. Pozor na cestovné poistenie

Dovolenka bez cestovného poistenia sa vám môže skutočne predražiť. Nie je snáď nič horšie ako sa z dovolenky vrátiť s dlhmi. Mnoho cestovných kancelárií dnes už našťastie ponúka možnosť cestovného poistenia, často aj s poistením pre prípad nutného storna zájazdu.

8. Exotika v zahraničných cestovných kanceláriách

Ak uvažujete o exotickej dovolenke, tak si určite pozrite aj ponuku zahraničných cestovných kancelárií. Budete síce musieť pravdepodobne odlietať z niektorého zo zahraničných letísk, ako je Viedeň alebo Budapešť, ale cena môže byť oveľa nižšia ako u slovenských cestovných agentúr.

9. Doplnkové služby vopred

Moderné prázdninové rezorty ponúkajú veľmi širokú paletu služieb. Cestovné kancelárie to dobre vedia, a preto sa oplatí vyberať dovolenku aj podľa toho, čo všetko chcete zažiť. Tieto služby ako napríklad odbavenie väčšej batožiny, pobyt v letiskovom salóniku, výber miesta v lietadle alebo špeciálne menu na palube si môžete zakúpiť vopred. Dokupovania služieb v destinácii na vlastnú päsť totiž môže stať oveľa viac peňazí.

10. Výhodné dovolenkové termíny

Veľa slovenských cestovných kancelárií ponúka možnosť ubytovania v tzv. výhodných termínoch. Môžete tak získať napríklad rodinný pobyt, kedy namiesto siedmich nocí platíte len päť. Existujú aj výhodné termíny, v ktorých hotely ponúkajú vysoké zľavy na ubytovanie a stravu. Tieto akcie sú k dispozícii iba u cestovných kancelárií. Hotely takéto zľavy individuálnym klientom spravidla neponúkajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *