Najlepší deň na rezerváciu letov. Je to utorok?

Každý kto hľadá lacné letenky už určite počul starý mýtus – počkajte do utorka, keď ceny klesnú. A keďže cena leteckej dopravy stále viac rastie (zatiaľ čo letecké spoločnosti nám dávajú stále menej a menej), nikto by vás nekritizoval za to, že robíte všetko pre to, aby ste našli tie najlepšie ponuky letov.

Lacné letenky

Avšak ceny leteckých spoločností sú zložité a logika čakania do utorka je zbytočná. Hľadanie ponúk letov nie je o dni v týždni, čase alebo polohe Mesiaca. Základné štúdie ukázali, že ceny leteniek v strede týždňa sú o niečo lacnejšie.

Najlepší deň na rezerváciu letov leteckou spoločnosťou

Najprv však krátke zhrnutie. Aj keď je toho oveľa viac, ako môže naznačovať táto tabuľka, je dobré vedieť, že sa môže líšiť v závislosti od leteckej spoločnosti a pri plánovaní ciest sa oplatí naďalej kontrolovať ceny.

Prehľadali sme web a podľa viacerých zdrojov sú vo všeobecnosti najlepšie dni na rezerváciu letov leteckou spoločnosťou:

SpoločnosťOdporučený deň na rezerváciuPoznámky
RyanairPondelok až utorokNízkonákladové spoločnosti často majú zľavy na letenky na začiatku týždňa.
Wizz AirPondelok až utorokPodobne ako Ryanair, Wizz Air má tendenciu ponúkať zľavy v pondelok a utorok.
EasyJetPondelok až utorokPre nízkonákladové spoločnosti sú začiatok týždňa často výhodné dni na rezerváciu.
LufthansaPondelok a utorokVeľké tradičné letecké spoločnosti môžu tiež mať zľavy na začiatku pracovného týždňa.
Air FrancePondelok a utorokObdobné trendy môžu platiť pre veľké európske letecké spoločnosti.
British AirwaysPondelok a utorokPondelok a utorok sú často považované za vhodné dni na rezerváciu.
Delta AirlinesStreda až štvrtokRezervácia počas pracovného týždňa môže byť výhodnejšia, ale to sa môže meniť v závislosti od konkrétnej trasy a obdobia.
American AirlinesPondelok a utorokPondelok a utorok sú bežne považované za dobré dni na rezerváciu leteniek, pretože po víkendoch môžu byť ceny nižšie.

Najlepší deň na rezerváciu letov – pokiaľ ide o uskutočnenie nákupu

Najprv oslovme slona v miestnosti a rozvinieme to, čo sme povedali vyššie – nie, napriek rozšírenému mýtu, utorok nie je najlepší deň v týždni na nákup leteniek. Svoje nákupné rozhodnutia by ste nemali zakladať výlučne na dni v týždni.

Pravdou je, že ceny leteniek dramaticky kolíšu a môžu sa dokonca meniť z minúty na minútu. Je to preto, že letenky sú založené na niečom inom ako na ponuke a dopyte.

Nezáleží im na dni v týždni – len na tom, koľko miest predali, koľko miest si myslia, že môžu predať, a koľko ich zostáva.

Môžete nájsť štúdie zo stránok ako Google Flights a Kiwi, ktoré uskutočňujú milióny vyhľadávaní cien za deň, ktorých cieľom je zistiť, že cestovné je o niečo lacnejšie v dňoch uprostred týždňa, ako je utorok, streda a štvrtok.

Ale tieto úspory sú v oblasti jedného percenta a nemožno ich viazať priamo na deň v týždni. Preto sa pri najlepšej cene letu na tieto zistenia nespoliehajte.

Realita je taká, že najlepšiu ponuku letov nájdete v ktorýkoľvek deň v týždni a kedykoľvek počas dňa. Preto je nevyhnutné, aby ste pred nákupom letov využili to, čo môžete ovládať.

Najlepší deň na rezerváciu letov – pokiaľ ide o skutočné lietanie

Google flights - najlacnejší deň v týždni

Aj keď utorok môže byť mýtus týkajúci sa hľadania lacných leteniek, má to určitý význam – môže to byť jeden z najlacnejších dní na skutočný let. Určite nie je vtip, že lety s odletom v utorok, stredu a štvrtok sú lacnejšie ako po zvyšok týždňa.

Opäť sa to týka ponuky a dopytu po lístkoch. Mnohí dovolenkári majú víkendy v práci a chcú tento čas využiť ako súčasť svojej cesty, zatiaľ čo obchodní cestujúci možno budú musieť letieť cez víkendy, aby sa dostali do cieľovej destinácie na pracovný týždeň. Preto letecké spoločnosti robia lietanie v týchto dňoch s vysokým dopytom drahšie a stimulujú lietanie v menej rušných dňoch nižšími cenami.

Toto pravidlo sa vzťahuje na domáce aj medzinárodné cesty, ale je o niečo menej významné pre medzinárodné cesty. Piatok, sobota a pondelok sú najbližšie najlacnejšie, ale môžu to byť najhoršie dni na rezerváciu cez prázdninové víkendy. Deň, kedy je najmenej pravdepodobné, že nájdete lacné letenky, je nedeľa.

Najlepší deň na rezerváciu letov – z hľadiska toho, ako ďaleko je rezervácia

Existuje ďalší kľúčový prvok pri rozhodovaní o tom, kedy si kúpiť letenky: koľko dní, týždňov alebo mesiacov vopred to urobíte. Toto je ďalší faktor, ktorý rozhodne ovplyvňuje cestovné, ktoré zaplatíte.

Ako uvidíme nižšie, všeobecným pravidlom je, že čím bližšie budete k odletu, tým vyššie bude cestovné. Ale rezervovať hneď po zverejnení rozpisu rok vopred tiež nie je najlepší nápad. Obe majú spoločnú tému: ľudia, ktorí si rezervujú v týchto intervaloch, určite chcú cestovať a zaplatia si prémiu.

Ako ďaleko hľadať lacné lety sa medzi domácimi letmi a medzinárodnými letmi mierne líši. Vnútroštátne letenky sú najlacnejšie jeden až tri mesiace pred odletom, zatiaľ čo lety do zahraničia majú sladký bod päť alebo šesť mesiacov.

Samozrejme, vaše výsledky sa môžu líšiť – preto je dôležité využiť všetky znalosti a tipy, aby ste našli lacné cestovné, ktoré máte k dispozícii.

Rezervácia vopred určite výrazne prispieva k cene, ktorú zaplatíte.

Kedy by ste si nemali rezervovať letenky

Poďme si letenky rozdeliť podľa toho, kedy by ste si nemali rezervovať lety – aspoň ak sú vašou prioritou náklady na let.

Počas hlavnej sezóny destinácie

Cestujúci za oddychom si určite uvedomujú, že rôzne destinácie majú hlavnú sezónu a mimo sezóny. To, v ktorom z nich cestujete, vážne ovplyvní ceny letov – letecké spoločnosti si opäť účtujú viac, keď je dopyt vysoký.

Aj keď existuje príliš veľa sezónnych trendov na vymenovanie, niektoré sú pomerne konštantné a mali by ste si svoju destináciu preskúmať čo najskôr. Leto je pre väčšinu miest hlavnou turistickou sezónou vďaka skvelému počasiu a absencii školy.

To platí najmä pre európske medzinárodné destinácie, kde sú letné prázdniny rovnako dôležité ako jedlo, voda a prístrešie.

Ak je to možné, rezervujte si let tesne mimo hlavnej sezóny. Týždne bezprostredne pred a po hlavnej sezóne – môžu byť jedným z najpríjemnejších období na cestovanie vďaka menším davom ľudí, skvelému počasiu a nižším cenám.

Okolo veľkých sviatkov

Tento tip priamo súvisí s vyššie uvedeným bodom, ale stojí za zmienku samostatne. Prázdniny znamenajú žiadnu prácu a žiadna práca znamená vziať si dovolenku – aspoň pre ľudí posadnutých cestovaním, ako ste vy a ja.

Existuje tiež skutočnosť, že ľudia chcú byť s rodinou a priateľmi počas časov, ako sú napríklad Vianoce. Vďaka tomu sú dni, ktoré ich obklopujú, jedny z najrušnejších a najdrahších z celého roka. Toto sú skvelé dni na to, aby ste si nerezervovali letenky, ak je to možné.

Nezáleží na tom, či letíte do zahraničia alebo zo zahraničia, pretože z týchto dôvodov to bude vždy drahšie. Ale keď lietate do zahraničia, možno by stálo za to skontrolovať si štátne sviatky vašej cieľovej krajiny, pretože môžete byť na návšteve v rušnom období bez toho, aby ste o tom vedeli.

Výlety na poslednú chvíľu

Zamyslite sa nad tým, kto potrebuje cestovať vo veľmi krátkom čase – obchodníci, ktorí niekde potrebujú byť, dovolenkári, ktorí potrebujú zmeniť svoje plány, a ľudia, ktorí sa vo všeobecnosti potrebujú niekam dostať rýchlo. Spoločným menovateľom je, že tieto skupiny nie sú citlivé na cenu a letecké spoločnosti to vedia.

Preto s rezerváciou nečakajte niekoľko dní alebo týždňov pred cestou. Cestovné sa bude pravdepodobne zvyšovať, pretože dátum odchodu sa bude približovať. Ak túžite po úteku na poslednú chvíľu, pozrite sa do najbližšieho prístavu výletných lodí.

Najlepšie postupy na nájdenie lacných leteniek

Lacné letenky do Barcelony

Tu je rýchly prehľad niekoľkých najdôležitejších tipov, ktoré by ste mali vedieť pri zvažovaní najlepšieho dňa na rezerváciu letov.

Na nezávisle preskúmanie trasy a dátumov môžete použiť weby ako:

  • Momondo
  • Kiwi
  • Letenky Google

Tieto stránky sú agregátory, ktoré zobrazia tarify väčšiny leteckých spoločností jediným vyhľadávaním, čím sa eliminuje potreba navštevovať potenciálne desiatky rôznych webových stránok leteckých spoločností. Otázne ale je či kupovať letenky cez nich, alebo radšej zájsť na stránky leteckých spoločností, lebo prípadné reklamácie či problémy vyriešite ľahšie, keď budete mať letenku priamo od leteckej spoločnosti a nebude kupovaná cez sprostredkovateľa.

Existuje mnoho spôsobov, ako správne používať stránky ako Google Flights, Momondo a Kiwi, vrátane flexibilného dátumu a destinácie odletu, sledovania cien a vyhýbania sa filtrom. Uvedieme niekoľko podrobností, ktoré sú špecifické pre zváženie, kedy si rezervovať.

Sledovať ceny letov

Jedným z najlepších nástrojov na týchto vyhľadávačoch je možnosť sledovať ceny a dostávať upozornenia na zmeny, keď k nim dôjde. Je to bezplatné a na prijímanie upozornení je potrebná buď e-mailová adresa, alebo stiahnutie aplikácie na rezerváciu cestovania zo stránky, ak ju má.

Aj keď by ste si mali nastaviť upozornenia na pokles cien pre každú cestu, ktorú chcete, sú užitočné najmä vtedy, keď ich použijete v dostatočnom predstihu.

Vzhľadom na to, že hlavné rezervačné okno sa môže líšiť a môže trvať až šesť mesiacov, vedieť, kedy dôjde k významným zmenám cien, je dôležitou tajnou zbraňou pri hľadaní najlepšieho dňa na rezerváciu letov .

Zrušiť a prerezervovať na základe poklesu cien

Je to jedna z mála skvelých vecí, ktoré vzišli z pandémie. Keď nikto nechcel lietať a letecké spoločnosti zúfalo túžili po biznise, väčšina z nich sa zbavila veľmi nenávidených storno poplatkov, aby podporila rezervácie. V súčasnosti, ak nechcete letieť, väčšina leteckých spoločností vám ho umožní zrušiť za rovnakú sumu cestovného kreditu.

To je skvelé pre pozorovateľov cien. Nastavte si cenové upozornenia pomocou vyššie uvedených metód, aj keď sú vaše lety rezervované, a počkajte na upozornenie.

Ak a keď bude cestovné nižšie ako to, čo ste zaplatili, zrušte svoj lístok a okamžite ho prerezervujte s kreditom za novú cenu. Teraz máte neočakávaný kredit na let vo výške cenového rozdielu, ktorý môžete použiť nabudúce!

Môžete to urobiť až do odchodu, aby ste získali najlepšiu možnú cenu. Funguje to na domácich a medzinárodných letoch väčšiny leteckých spoločností s kompletnými službami, ak si nezarezervujete základnú ekonomickú triedu.

Pozrite si trendy

Väčšina vyhľadávačov letov má tiež užitočnú funkciu poskytovania prehľadov cien – nájdete to na rovnakom mieste ako tlačidlo sledovania cien na Momondo ako aj ďalšie tlačidlo v hornej časti na zobrazenie grafu. Letenky Google majú zvyčajne rozbaľovacie tlačidlo na zobrazenie histórie cien a rady pri rezervácii.

Uvidíte rady o vašej konkrétnej trase a dátumoch, ktoré vám povedia, či sú ceny nízke, priemerné alebo vysoké, a v niektorých prípadoch, či si systém myslí, že by ste si mali rezervovať teraz alebo počkať.

Prichádza s tým na základe sledovania miliónov cien každú minútu dňa a vytváraním predpovedí na základe minulých informácií. Môže to byť celkom presné.

Môžete sa tiež pozrieť na údaje a zobraziť graf cien za posledných niekoľko mesiacov. Čakanie na minimá môže byť dobrý nápad, ak neustále pozorujete volatilitu s maximami a minimami.

Ak vidíte progresívny pokles, môže to byť skvelý čas na uzavretie dohody; ak vidíte opak, môžete sa rozhodnúť rezervovať skôr, než sa to zhorší, alebo si vybrať iné dátumy či destinácie.

Čo robiť, ak nájdete výhodnú letenku

Takže ste pracovali so systémom, aby ste našli najlepší deň na rezerváciu letu. Gratulujem! Existuje niekoľko ďalších vecí, ktoré musíte urobiť správne, aby ste zabezpečili, že všetky vaše úspory nevyjdú neskôr počas cesty nazmar.

Dvakrát skontrolujte dôležité podrobnosti

Pred rezerváciou letov by ste si mali skontrolovať všetky informácie o vašej ceste. Ak plánujete medzinárodnú cestu, uistite sa, že váš pas je platný aspoň šesť mesiacov pred odchodom a že ho destinácia akceptuje.

Nezabudnite si tiež uschovať bezpečné kópie všetkých  dokumentov, ako sú víza a cestovné povolenia , spolu s číslami potvrdení a informáciami o hoteli alebo zájazdoch. Nikdy neviete, kedy sa môže niečo pokaziť alebo či má vaša banka problém, preto by ste mali mať pripravené všetky informácie.

Nakoniec sa pred nákupom uistite, že viete všetko o svojej leteckej spoločnosti. Je strašným prekvapením, keď dorazíte k bráne a zaplatíte malé imanie za nadrozmernú príručnú batožinu alebo sa dozviete, že sekundárne letisko, na ktoré lietajú, sa nenachádza ani v blízkosti vášho cieľového mesta.

Skontrolujte si cestovné poistenie

Bez príslušného cestovného poistenia sa na výlet nevydávajte. Tento bod je veľmi dôležitý; žiaľ, veľa cestovateľov si to neuvedomí, kým sa niečo nepokazí. Je oveľa lepšie byť pripravený na najhoršie a vrátiť sa domov bez toho, aby ste sa museli pripravovať.

Cestovné poistenie môže znamenať veľa vecí – zrušenie cesty, poškodenie batožiny, prenájom auta a mnoho foriem zdravotného poistenia.

Nie každé cestovné poistenie sa vzťahuje na každú cestu a zvyčajne je jednoduché vybrať si balíček prispôsobený vašim potrebám.

Poznajte svoje práva ako cestujúceho

Mnohí necestujúci, s ktorými sa rozprávam, váhajú ísť na veľkú dovolenku, pretože sa obávajú vecí, ktoré sa môžu pokaziť. „Čo ak bude môj let zrušený? Neprídem o všetky peniaze?“ alebo „Ak budem cez noc meškať, budem musieť buď spať na letisku, alebo zaplatiť za hotel.“

Aj keď sa určite stanú nepríjemnosti, nikdy by ste nemali byť v takýchto pozíciách. Vedzte, že zrušený let znamená, že vaša letecká spoločnosť vás musí bezplatne presadiť na ďalší let, aj keď ide o inú leteckú spoločnosť.

Ak sa zrušenie alebo meškanie predĺži cez noc, letecká spoločnosť vám musí rezervovať hotel, zaplatiť zaň, zabezpečiť vašu prepravu a poskytnúť vám jedlo. Nie je to také hrozné, však?

Meškanie a zrušenie môže byť v niektorých častiach sveta dokonca príjemné. V Európskej únii, keď je let zrušený alebo extrémne meškaný z dôvodov, ktoré má letecká spoločnosť pod kontrolou, musia urobiť všetko vyššie uvedené.

Každému cestujúcemu poskytujú aj peňažnú náhradu – nie cestovné kredity, nie stravné lístky, ale peniaze. To môže byť až 600 eur na osobu, čo je krásna svetlá stránka nešťastného cestovateľského dňa.

Viac spôsobov, ako ušetriť

Skrátenie správneho dňa na rezerváciu, využitie lacnej taktiky hľadania letov a zabezpečenie prípravy na cestu nie sú jedinými spôsobmi, ako sa uistiť, že dostanete ponuku. Existujú ďalšie cestovné náklady, ktoré je potrebné minimalizovať, aby ste sa uistili, že dostanete dohodu.

Stránky ako Kiwi a Momondo sú skvelé pre lety a rovnako skvelé pre autá a hotely. Podobne ako letecké spoločnosti, aj vaše vyhľadávanie vráti výsledky pre takmer všetky možné izby a autá dostupné vo vašej destinácii.

Môžete ich triediť na základe ceny, polohy a ďalších faktorov. Tieto ceny tiež kolíšu podobne ako letenky – často ich kontrolujte, nastavte si cenové upozornenia a rezervujte si ich vopred, aby ste ušetrili.

Ak máte namierené do veľkého mesta, skôr než kupujte lístky na jednotlivé atrakcie, skontrolujte, či sú k dispozícii vstupenky do destinácie. Ak plánujete navštíviť viac ako jednu, tieto vstupenky vám môžu ušetriť veľa peňazí.

Nakoniec sa uistite, že používate správnu kreditnú kartu na cestovanie a každodenné výdavky. Takmer každá letecká spoločnosť a hotelový reťazec ponúka spoločnú kartu, ktorá vám umožňuje získavať body a míle plus výhody z cestovného poistenia, vstupov do salónika a ďalších.

Často kladené otázky

Ktorý deň v týždni je najlepšie rezervovať si let?

Neexistuje žiadny „najlepší“ deň v týždni na rezerváciu letu, pretože ceny leteniek môžu kolísať z rôznych dôvodov. Aby ste však ušetrili peniaze na letenkách, mali by ste zvážiť rezerváciu leteniek v dostatočnom predstihu, byť flexibilný s dátumom cesty a pozorne sledovať ponuky leteniek s vami preferovanou leteckou spoločnosťou.

Zlacňujú sa ceny letov bližšie k dátumu cesty?

Nie, väčšinou je to presne naopak. Letecké spoločnosti vedia, že každý, kto si potrebuje kúpiť letenky veľmi blízko k dátumu letu, pravdepodobne bude musieť ísť, a preto pravdepodobne zaplatí viac ako zvyčajne.

Preto zistíte, že cestovné bude v týždňoch pred dátumom cesty vyššie a vyššie. Riaďte sa našimi vyššie uvedenými radami a rezervujte si vopred!

Kedy je najlepší čas kúpiť si letenku na dovolenku?

Ak chcete nájsť absolútne najlepšie ceny, možno by ste si mali vyskúšať rezerváciu dovolenkovej cesty do konca októbra za lacnejšie cestovné. Odborníci odporúčajú rezervovať si vianočné letenky 61 až 90 dní pred dovolenkou. Cena letenky môže byť nižšia ako pri rezervácii pred alebo po tomto hlavnom rezervačnom období.

Môžu mi nejaké nástroje alebo aplikácie pomôcť nájsť najlacnejšie letenky?

Určite. Vďaka Google flights, Momondo alebo Kiwi uvidíte všetky letecké spoločnosti prevádzkujúce danú trasu a navyše si môžete nastaviť upozornenia na pokles cien a zobraziť trendy cestovného.

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *