Sledovanie lietadiel v reálnom čase

Sledovanie lietadiel a letov na mape on-line v posledných rokoch naberá na popularite. Môžete si pozriete informácie o lete, ktorým budete letieť ale aj jednoducho skontrolovať aké lietadlo nad vami práve letí alebo kam letí.

Sledovanie letu cez flightradar
Sledovanie letu cez flightradar

Číslo letu

Číslo letu je identifikátor v letectve, ktorý je v kombinácii s dátumom a leteckou spoločnosťou vždy jedinečný. Nemýľte si ho s číslom rezervácie, ktoré je uvedené na letenke alebo číslom lietadla, ktoré je označené na dolnej strane lietadla či chvosta.

Číslo letu sa neviaže k jednému lietadlu, ale konkrétnej trase medzi bodom A a bodom B. Pre každý smer je iné číslo letu, ktoré sa zvyčajne líši len posledným číslom. Dĺžka a tvar čísel letu majú svoje zákonitosti, avšak tie tu nebudeme rozpisovať.

Ako zistiť číslo letu?

Číslo konkrétneho letu zistíte buď hneď pri rezervácii letenky alebo následne po odoslaní rezervácie letu. Číslo letu je uvedené aj na letenke. V neposlednom rade je číslo letu aj na všetkých tabuliach rozosiatych v termináloch na letiskách.

Ako na sledovanie konkrétneho letu?

Pokiaľ už poznáte číslo letu, ktorý chcete vyhľadať alebo zistiť podrobnosti o čase odletu/príletu môžete začať jednoducho tým, že číslo zadáte do vyhľadávača google. V mnohých prípadoch Vám rovno v hornej časti vypíše základné informácie o lete.

Na sledovanie letu ale môžete využiť aj asi najobľúbenejšiu službu flightradar24. Na vyhľadanie letu podľa čísla letu stačí využiť vyhľadávanie v pravej časti stránky. Tu zadáte číslo letu, ktoré hľadáte bez medzery, v ponuke vám vyskočia možnosti. Po kliknutí získate rozpis letov či informáciu o práve realizovaných letoch.

Po kliknutí na dané lietadlo na mape je vidieť odkiaľ kam lietadlo letí, aký je plánovaný a približný čas príletu a všetky informácie o type lietadla.

Zoznam najobľúbenejších stránok na sledovanie letov online

Tipy na sledovanie letov

  • vyhľadajte si najväčšie svetové letiská a pozorujte ako si riadenie letovej prevádzky skladá lietadla na pristátie
  • ak si na radare s aktuálnym počasím nájdete oblasť s výskytom búrky môžete na flightradare sledovať ako lietadlá komplikovane tieto oblasti oblietávajú
  • pri niektorých menších letiskách môžete pozorovať výcvik pilotov, ktorí neustále krúžia okolo letiska (pristanú a vzlietnu)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *