Výlet do Monaka nemusí byť drahý. Stačí si dať pozor

Lacné prázdniny v miništáte, kde je tretina obyvateľov milionárov? Znie to nepravdepodobne, ale nie nemožne.

Monako nie je v Európskej únii, ale má otvorené hranice z Francúzskom, ktorého ho obklopuje, takže žiadna kontrola pasu vnútri Schengenu vám nehrozí. Monako sa na Francúzsko spolieha aj v obrane a iných otázkach. Ak nocujete vo Francúzsku a do Monaka dochádzate – nemusí to byť drahšie ako povedzme také Chorvátsko.

Dovolenka v Monte-Carlo (Monako)
  • Cestujte mimo sezóny! V lete, počas sviatkov alebo nepodaj počas Grand Prix Formuly 1 idú všetky služby hore. Pritom pri Stredozemnom mori je dnes príjemne aj v chladných mesiacoch. Predsa len – v Monaku je všetko dva až trikrát drahšie ako u nás.
  • Hľadajte apartmány alebo hostely. Hotely sú v Monaku a zvlášť v štvrti Monte Carlo rozprávkovo drahé. Ak nie ste bohatý dedič, alebo nesedíte v parlamente, pokojne sa im vyhnite. Výlet sa oplatí plánovať viac mesiacov dopredu a ak sledujete ubytovávacie služby dlhšie, zistíte, že tam občas vyskočí veľmi dobrá ponuka.
  • Ubytujte sa v Nice. Áno, Monako je len dvadsať minút jazdy od tohto mesta, ktoré je skoro tak veľké ako Bratislava a ktoré stojí za samostatnú návštevu (nehovoriac, že kúsok sú Cannes a ďalšie chronicky známe mená z francúzskej riviéry). Nice v niektorých ohľadoch má priaznivejšie ceny služieb ako Slovensko.
  • Drahé hotelové raňajky a obedy v reštauráciách nie sú nutné. V tejto južanskej aglomerácii nájdete lacné bistrá, ázijské all-you-can-eaty a iné prevádzky, kde sa dá prestravovať veľmi lacno. Poprípade si skočíte do supermarketu.
  • Letenky! Je zbytočné ísť vlastným autom, keď dokážete zohnať letenku z Viedne do Nice doslova za pár eur. Trik je v tom – sledovať ceny dlhšie a aspoň dva mesiace pred odletom.
  • Verejná doprava tu funguje výborne a je dostupná. Taxi z letiska do Nice vás vyjde asi 30 eur, do Monaka 70 eur a do Saint Tropez 300 eur. Verejnou dopravou je to desaťkrát menej. Monako letisko nemá, nebolo by ho ani kde dať. Zato na heliportoch pristáva každých 20 minút nejaký milionár alebo miliardár. A ešte dodáme – okrem autobusov a vlakov z Franúzska sa sem dá dostať aj na člne alebo dokonca na bicykli.
  • Bezplatné atrakcie. Samotné mesto a more sú zadarmo. Ponúkajú bezpočet miest na selfie fotky. Vstupenky do Musée Océanographique (akvárium) alebo Jardin Exotique (arborétum s jaskyňou) by nemali presiahnuť sumu 20 euro na jedného dospelého.

Mimochodom, spomínané akvárium je už vyše 100 rokov staré. Sú aj väčšie akváriá, ale máloktoré tak staré. To platí aj o kasínach, to najstaršie v Monte Carlo má už 150 rokov. Mimochodom, občania Monaka majú zákonom zakázané hrať hazardné hry. Staré aj nové kasína sú tu jednoducho pre zahraničných návštevníkov.

Kasino Monte-Carlo v Monaku

Monako je veľmi bepečné, na jedného policajta pripadá 70 obyvateľov. Ak chcete nejaké miestne jedlo, skúste Barbagiuan, lievance s rôznou plnkou (napríklad syrom a špenátom atď.). Celý štát je menší ako parky vo veľkých metropolách a jediná vec, ktorú Monako produkuje vo vlastnej réžii – sú ryby. Pobrežie je najkratšie na svete, nemá ani 5 kilometrov (viac má aj Slovinsko) – ale je krásne.

Pohľad na Monako z výšky
5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *