10 tipov ako predchádzať nevoľnostiam pri cestovaní

Ak vás pri cestovaní boli hlava alebo máte problémy so žalúdkom môže za to choroba nazývaná kinetóza. Prejavuje sa pri cestovaní autom, lietadlom, autobusom a najmä na lodi dvíha žalúdok a máte pocity na vracanie, trpíte závratmi či malátnosťou. Ako však týmto problémom predísť? To sa dozviete v tomto článku.

Cestovanie a nevoľnosti

Ako predchádzať kinetóze?

 1. Pred cestou sa dobre vyspite.
 2. Jedzte iba ľahké jedlá. Vyhýbajte sa aromatickým, koreneným a mastným jedlám.
 3. Nefajčite.
 4. Nečítajte.
 5. Skúste si zdriemnuť.
 6. Cestujte radšej v noci.
 7. Nepozerajte sa z bočného okienka. Radšej pozerajte dopredu smerom na horizont.
 8. Pri náznakoch nevoľnosti otvorte okienko a snažte sa zlhoboka dýchať nosom. Môžete sa napiť aj vody
 9. Využite nejaký liek proti kinetóze. (napr. kynedril)
 10. Cmúľanie a žuvanie pomáha – veľmi dobre pomáhajú rôze mentolové cukríky, ale aj rôzne sladké mentolky a žuvačky.

Ak Vám niečo z tohto funguje v lietadle, nemusí to samozrejme fungovať aj v aute, či na lodi. Všade môže pomôcť niečo iné. Všeobecne najviac zaberajú rôzne lieky, ktoré ale treba užiť aspoň hodinu pred cestou. Osobne mám rád rôzne sladké cukríky (bon pari, mentos, a pod.), keďže mám dojem, že dostatok cukru u mňa znižuje príznaky. Podľa receptov na internete vraj pomáha aj zázvorový čaj, ktorý dokáže zmierňovať rôzne žalúdočné problémy.

Jedna odpoveď

 1. Odporúčam lízatká proti kinetoze, nemusíte čakať kým zaberie kinedryl a veľa ľuďom to pomáha. Obsahujú bylinky a látky, ktoré upokojujú žalúdok. Tiež sú žuvačky na cestovanie, ale tie majú rovnako ako kinedryl už v sebe účinnú látku. Lízatká aj žuvačky žiaľ nedostať bežne v každej lekárni, ja som teraj kupovala v Pilulke – http://www.kuponyzdarma.sk/pilulka-sk/ . Hlavne pre deti je to nenahraditeľné, pretože ich nemusíte oblbovať a uspávať liekmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *