Grécka kuchyňa

Grécku kuchyňu si iste obľúbite. Je veľmi rozmanitá a chutná. Základ tvoria rôzne druhy mäsa. Obľúbené sú tu aj ryby. Ďalej sa grécka kuchyňa vyznačuje používaním olivového oleja, zeleniny, strukovinami, koreninami a bylinkami. Ku všetkému sa podáva biely chlieb. Grécke jedlá sú jednoduché a nájdete v nich vplyvy Európy, Malej Ázie, ale aj Arábie. Tunajšia kuchyňa vznikala okolo 4 000 rokov.

Grécka kuchyňa

Grécke jedlá

A čo ochutnať z gréckych jedál? Poďme si niektoré pochúťky aspoň trochu priblížiť:

Moussaka

Moussaka predstavuje baklažánový nákyp s mletým mäsom. Celé sa to pečie v rúre. Pokrm je dochutený bešamelovou omáčkou a škoricou. Niekedy je tento pokrm obohatený cukinou a ďalšou zeleninou. Moussaka je trošku náročnejšia na prípravu. Je potrebné totiž jednotlivé vrstvy najskôr osobitne osmažiť a až potom sa vrství do pekáča, v ktorom sa to zapeká.

Souvlaki

Ďalšou obľúbenou gréckou pochúťkou sú souvklai, čo je opečené mäso na špíze. Najčastejšie ide o bravčové mäso. Môžete si objednať klasické špízy s chlebom alebo s hranolčekmi, ale tiež sa podáva s pita chlebom, teda rovnako ako gyros.

Gyros

Aj u nás je veľmi obľúbená grécka pochúťka s názvom gyros. Ide o korenené mäso opekané na ražni. V Grécku sa väčšinou pripravuje tento pokrm z bravčového mäsa a len niekde z baranieho. U nás často dostanete gyros z hydinového mäsa.  Gyros sa predáva buď v pite (arabskom chlebe), kedy pokrm dostanete pri stánku do ruky, ale tiež si ho môžete dať s hranolčekmi niekde v reštaurácii.  Gyros sa podáva so špeciálnou gréckou omáčkou tsatsiki, ktorá predstavuje jogurt sa strúhanou uhorkou, cesnakom a korením. Nahrádza to našu tatarku. Narozdiel od nej je však táto omáčka diétne a zdravá.

Z ďalších pokrmov môžete ochutnať yemistá (paradajky a papriky plné ryžou a mletým mäsom), stifádo (dusené teľacie), Pasticio (zapečené cestoviny s mletým mäsom), dolmades (listy viniča plnené ryžou), taramosaláta (pyré z tresčých ikier), baklava ( múčnik).

Alkoholické nápoje v Grécku

Nezabudnite na to, že v Grécku sa narodil Donýsos, patrón vína, a preto by bola škoda neochutnať tu tento nápoj. Môžete ochutnať moky, u ktorý je dôležité miesto pôvodu. Potom sú tu vína z menej známych oblastí. Ďalšími kategóriami sú miestne vína a stolové vína. Obľúbené je predovšetkým červené víno.

Ste priaznivcom skôr piva? Dajte si grécke pivo Mythos. Pije sa tu tiež holandskej pivo, predovšetkým Amstel a Heineken.

Z tvrdšieho alkoholu si môžete dať typický grécky nápoj ouzo. Jeho základnou zložkou je aníz. Ďalej tu narazíte na raki a Metaxu.

Ak vás predsa len grécka kuchyňa neláka, nemusíte sa obávať, že zostane hladný. V turistických strediskách nájdete i medzinárodnú kuchyňu. Ak chcete len tak niečo zahryznúť, máte možnosť najesť sa v početných fast-foodoch. Pokrmy v týchto reštauráciách majú väčšinou priaznivú cenu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *