Praktické informácie o Grécku

Ak sa chystáte do Grécka, tak by ste sa mohli zoznámiť s niektorými turistickými informáciami. Je teda dobré vedieť niečo o krajine, v ktorej ste sa rozhodli stráviť svoju dovolenku. Aspoň vás počas pobytu nič neprekvapí. Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Grécka. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas.

Grécko - turistické informácie

Ak budete chcieť v Grécku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz. Samozrejme musíte mať technický preukaz a zelenú kartu (doklady o poistení vozidla). Ak cestujete do Grécka so zvieratami, nezabudnite, že musí mať medzinárodný očkovací preukaz.

Ak budete v Grécku dlhšie ako tri mesiace, je nutné požiadať o povolenie na pobyt. To vám bude vydané formou preukazu. Žiadosť podajte na najbližšej cudzineckej polícii v mieste, kde sa nachádzate. Poplatok je len symbolický.

Colné a devízové predpisy

Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre). Ďalej sa limity týkajú aj tvrdého alkoholu, toaletnej vody a taktiež je nutné dovážať len tovar do limitu 150 eur.

Samozrejme je zakázaný vývoz aj dovoz drog a iných omamných látok s výnimkou predpísaných liekov, ktoré osoba musí užívať. Ak chcete vyvážať predmety, ktoré sú staršie ako 100 rokov, je potrebné povolenie. Ak ho nebudete mať, hrozia vám veľmi vysoké pokuty. Ak vyvážate zvieratá či rastliny, vopred sa informujte, či nepatria do skupiny ohrozených druhov, ktoré je zakázané vyvážať z krajiny. Prečítajte si aj informácie o suveníroch z Grécka.

Dôležité adresy a telefónne čísla

Počas dovolenky v Grécku by ste nemali zabúdať ani na niektoré dôležité telefónne čísla a nejaké kontakty. Majte pri sebe aspoň tieto údaje:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach
Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52 Atény, Grécko
Tel.: +30 2106771980, +30 2106771870
Fax: +30 2106776765
Mobil: 0030 / 6932 408 028 – pohotovostná služba v mimopracovnom čase pre mimoriadne situácie/ emergency phone
Email: emb.athens(zavinac)mzv(bodka)sk

Dôležité telefónne čísla:

 • 1016 (lekárska pohotovosť)
 • 100 (polícia)
 • 171 (turistická polícia)
 • 112 (tiesňové volanie)
 • 199 (hasiči)
 • 10400 (cestná asistencia)

Bezpečnosť v Grécku

Grécko je vcelku bezpečná krajina, najmä v turistických oblastiach sa nemáte čoho obávať. Ovšem samozrejme si musíte dať pozor na svoje osobné veci. Vreckových zlodejov, ale aj zlodejov áut je tu vcelku veľa.

Pozor: Zlodeji sa tiež dosť zameriavajú na krádeže pasov a iných dokumentov.

Sviatky v Grécku

 • Nový rok (Protochroniá): 1. januára
 • Sviatok Troch kráľov (Theofánia): 6. januára
 • Veľká noc (Pascha): Ide o najvýznamnejšie sviatky v roku. Nezhodujú sa s datumom s našou Veľkou nocou, dátum je pohyblivý a vypočítava sa podľa staršieho juliánskeho kalendára.
 • Deň nezávislosti (Mera enárksis) a Zvestovanie Panne Márii (Evangelismós tis Theotókou): 25. marca
 • Sviatok práce a sviatky jari (Protomagiá): 1. mája
 • Skon Panny Márie (Koímisi tis Theotókou): 15. augusta
 • Deň “ochi” (Eppétyos tú ochi): 28. októbra
 • Vianoce (Christúgenna): 25 – 26. decembra

Lekárska pomoc

Zdravotníctvo v Grécku je na štandardnej európskej úrovni. Ak ste majiteľom Európskej karty zdravotného poistenia alebo predložíte formulár E111, máte rovnaké nároky na nutnú a neodkladnú zdravotnú starostlivosťou ako obyvatelia tejto krajiny. Ovšem máte aj rovnaké povinnosti. Preto je nutné počítať so spoplatnením, napríklad u liekov to je 25%.

Pozor: Nie všetky zákroky sú zahrnuté do platenej zdravotnej starostlivosti, napríklad ochorenie, úraz či prevoz pozostatkov v prípade úmrtia vám poisťovňa nepreplatí. Preto je vhodné uzatvoriť v Slovenskej republike cestovné poistenie, vďaka ktorému si môžete svoju dovolenku užiť naplno a nebáť sa, že vám ju znepríjemnia nečakané výdavky, ktoré môžu dosahovať až stoviek tisíc euro. Pritom cestovné poistenie nestojí veľa, je veľa poisťovní, na ktorých ho môžete dojednať a vďaka možnosti poisteniu online vám to nezaberie ani príliš času.

Stanovte si také cestovné poistenie, ktorá vám bude najviac vyhovovať, tzn. podľa toho, čo budete robiť. Ak viete, že sa budete venovať športom, ktoré v klasickom poistení nie sú zahrnuté, môžete si svoje poistenie rozšíriť atď.

Pred cestou do Grécka nemusíte mať žiadne špeciálne očkovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *