Obyvateľstvo v Grécku

V Grécku žije okolo 11 miliónov obyvateľov. Gréci tvoria 95% celkového počtu obyvateľov. Okrem toho sú tu obyvatelia tureckej, albánskej a macedónskej menšiny. Každý národ má svoje špecifiká a i jeho ľudia sa správajú trochu odlišne. Akí sú Gréci? Z grékmi by ste sa nemali dostať do problémov, ak ich nejakým spôsobom nevyprovokujete. Všeobecne môžeme povedať o gréckych obyvateľoch, že sú otvorení, priateľskí a družní. Medzi ich dobré vlastnosti patrí pohostinnosť a radi vám aj poradia, ak sa budete na niečo pýtať.

Obyvateľstvo Grécka

Gréci sa celkovo veľmi radi rozprávajú a diskutujú. K tomuto účelu majú aj svoje obľúbené miesta nazývané  “kafenion“. Ide o kaviarne so stolíkmi a pletenými stoličkami. Ľudia sa tu schádzajú a vymieňajú si svoje názory, napríklad o politike. Je to ale skôr pánska záležitosť. Veľa žien tú neuvidíte.

Život a tradície v Grécku

Pripravte sa ale na to, že povaha Grékov môže byť dosť temperamentná. Mnohí sú zvyknutí hovoriť veľa nahlas a vášnivo u toho gestikulovať. Gréci tiež milujú tanec a hudbu.

Zaujímavé rozdiely panujú medzi rozdelením rolí žien a mužov v meste a na vidieku. Vo väčších mestách sa ženy uplatňujú rovnako ako muži, ale na dedinách väčšinou stále venujú viac domácnosti, na ktorú nedajú dopustiť.

V Grécku sa tiež uzatvára najviac sobášov v Európe a je tu malá rozvodovosť, čo svedčí o tom, že rodina je pre Grékov posvätná. Celkovo majú tunajší obyvatelia k deťom veľmi pekný vzťah. Ak prídete niekam so svojim potomkom, budú sa k nemu správať veľmi milo. Gréci majú mnoho zvykov a tradícií a často sú náboženského charakteru.

Stretnete sa tu tiež s karnevalom, grécky nazývaným “Apokries”. Tento karneval trvá dva týždne a je to čas osláv a hodovania. Ak si chcete užiť tento karneval so všetkým všade, zamierte do mesta Patras. Tu oslavy prebiehajú celé dni a noci. Tento zvyk má svoju dávnu tradíciu. Skôr išlo o oslavu boha Dionýza, boha vína a hodovanie.

Gréci sa tiež narozdiel od nás Slovákov menej stresujú. Radi sa žijú svoj pohodový život, ku ktorému okrem iného neodmysliteľne patrí siesta, čo je obedňajší pokoj, ktorý tu trvá cca od 14:30 do 17:00 hod. V tejto dobe počítajte s tým, že mnohé obchody budú mať zatvorené.

Náboženstvo v Grécku

Z náboženstva tu v drvivej väčšine prevláda grécka ortodoxná cirkev. Ľudia sú tu vcelku veľmi nábožensky založení, predovšetkým na vidieku. Medzi rituály ortodoxného kresťanstva patrí bozkávanie ikôn a to, že neuznávajú pápeža ako hlavu kresťanskej cirkvi. Sú spätí so zásadami apoštolov, ktoré uznávajú už od 9. storočia.

Okrem toho, že sú Gréci nábožensky založení, sú tiež poverčivý. Preto by ste aj v mnohých domácnostiach našli rôzne predmety a talizmany, ktoré majú za úlohu ochraňovať ich od všetkého zlého. Potrpia si aj na uctievanie ochrancov miest či na nutnosť požehnať novému obchodu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *