Modrá mešita – symbol Turecka

Oficiálny názov Modrej mešity je Sultan Ahmet Camii podľa svojho zakladateľa sultána Ahmeda. Preslávená štvrť Sultanahmet, kde sa väčšina turistov pohybuje pri objavovaní istanbulských hlavných pamätihodností má s touto mešitou spoločné meno. Je to jeden zo symbolov Istanbulu už od 17. storočia. Návštevníka zaujme predovšetkým svojou veľkosťou. Zaujímavé je aj to, že má šesť minaretov, čo je najväčší možný počet minaretov zo všetkých mešít. Viac už môže mať len Mekka, ktorej mešita má sedem minaretov, pričom ten siedmy bol dostavaný až potom, keď vznikla Modrá mešita v Istanbule.

Modrá mešita - Turecko

Už pred tým, než sa začalo stavať, zneli hlasy proti výstavbe mešity s toľkými minaretmi. Bol to totiž jasný náznak konkurencie mešity v Mekke. Ďalším dôvodom proti bolo vyčerpanie zásob štátnej pokladnice a výstavba na mieste, kde stávali paláce vtedajších ríšskych ministrov. Avšak veľkolepý projekt sa realizoval a tiež podaril.

Keď prichádzate od paláca Topkapi, pôsobí mešita ešte impozantnejším dojmom. Stavbu z šedého kameňa postavili navyše na pahorok, takže je vidieť na kilometre ďaleko a dá sa ľahko rozpoznať práve podľa počtu štíhlych minaretov. Nad nádvorím sa dvíha modlitebňa preklenutá kopulou a k nej je pripojených niekoľko polokopúl. Nádvorie je obklopené portom s ďalšími tridsiatimi malými kopulami, ktoré majú rovnaké rozmery ako vlastná mešita.

Vchod zo strany chrámu Aya Sofya je trochu preplnený, pretože každý chce vidieť krásu mešity zvnútra. Samozrejme vstúpiť do mešity môžete len za predpokladu, že ste správne oblečení.

Steny interiéru mešity sú zafarbené do modra – odtiaľ plynie jej názov. Vzhľadom k tomu, že je mešita stále aj miestom, kde sa veriaci modlia, nečakajte, že sa dostanete všade. Priestor pre veriacich je oddelený od toho pre turistov, a preto nebuďte prekvapení, že nebudete môcť vstúpiť za vyhradené bariéry. Z týchto dôvodov uvidíte výklenok zvaný mihrab len z diaľky a sultánovu lóžu taktiež.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *