Dovolenka v Istanbule v Turecku

Prečo sa vydať práve do Istanbulu? Z žiadneho iného svetového veľkomesta si totiž neodnesiete taký pocit večnosti, ako práve odtiaľto. Atmosféra mesta i jeho blízkeho okolia vo Vás zanechá veľa krásnych spomienok. Trebárs aj na štvrť Beyoglu, kam mieria všetci milovníci nekončiacej zábavy – žije to tu totiž 24 hodín denne. A keď po divokej noci opäť načerpáte sily, tak si môžete urobiť malý výlet do Ázie. Stačí prejsť cez most.

Istanbul - Turecko

Ubytovanie

Každý turista, ktorý pristane na miestnom letisku sa rozhodne sa prejsť toto pulzujúce veľkomesto krížom krážom a rovnako to určite bude aj vo Vašom prípade. Poznať Istanbul znamená stráviť dni putovaním po miestnych uliciach – bohato Vám teda stačí 3* mestský hotel s raňajkami. Ostatne, tento typ ubytovania ponúka aj rad cestovných kancelárií, ktoré do Istanbulu organizujú čoraz obľúbenejšie eurovíkendy. Ak však túžite po luxuse, za ktorý neváhate poriadne zaplatiť, ubytujte sa v paláci Pera. Palác bol postavený v 19. storočí pre cestujúcich Orient Expressu a od tej doby tu našlo svoj prechodný domov mnoho svetových osobností. Spisovateľku Agatha Christie toto miesto inšpirovalo natoľko, že tu počas svojho pobytu napísala slávny detektívny román Vražda v Orient Expresse.

Doprava

Istanbul sa môže pochváliť dvoma letiskami – jedným v európskej časti, druhým v tej ázijskej. Európsku časť mesta obsluhujú dva terminály medzinárodného Attaturkového letiska. Jedno letisko mestu čoskoro prestalo stačiť, a tak v roku 2001 došlo k expozícii menšieho letiska Sabina Gökçenovej. Toto letisko sa nachádza v ázijskej časti mesta a v budúcnosti sa plánuje jeho rozšírenie.

Čo sa týka mestskej dopravy, najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob ako sa dostať k vyhláseným pamiatkam je využiť istanbulske metro, ktoré tu postavili Francúzi už v roku 1835.

História Istambulu

O Istanbule už toho bolo napísané veľa a že úplne právom zistíte, keď sa do tohto najväčšieho tureckého mesta vydáte. Istanbul sa môže pochváliť veľmi bohatou históriou – čím je však jedinečný, je jeho poloha. Mesto sa totiž ako jediné na svete rozkladá ako na európskom tak i ázijskom kontinente a preto ho tiež nazývajú “Brána Orientu”.

História mesta siaha až do čias antiky, počas storočí sa tu ale vystriedalo veľa nadvlády. Najväčšieho rozkvetu sa Istanbul dočkal za vlády Byzantskej ríše, kedy sa stal hlavným mestom celého obchodu a kultúry. S príchodom Osmanov sa síce kresťanské mesto stalo centrom islamu, ale svoj dnešný kozmopolitný ráz začalo získavať až v 19. storočí. Práve vďaka prisťahovalcom mnohých rôznych národností sa z historického Istanbulu stalo miliónové mesto, ktoré sa pýši podzemnou i električkovou dráhou a železničným spojením do celej Európy. Po 1. svetovej vojne Istanbul obsadili anglické a francúzske vojská, čo miestni obyvatelia niesli veľmi ťažko. Najväčšia rana ale hrdých Turkov čakala až neskôr – Atatürk, historicky prvý prezident Turecka sa rozhodol presunúť sídlo štátu do Ankary. Istanbul sa tak prvý krát vo svojej dlhej histórii stal “obyčajným” mestom. V 50. rokoch 20. storočia tu navyše došlo k surovým nepokojom medzi Turkami a Grékmi, ktorí potom museli mesto opustiť. Dnešný Istanbul je ale miestom, kde vedľa seba v mieri a priateľstve žijú moslimovia, kresťania aj židia.

Geografia Istanbulu

Mesto dvoch kontinentov spája Bosporska úžina, ktorá okrem Istanbulu spája aj Čierne more s Marmarským. Územie Istanbulu leží v blízkosti Anatólskej zlomovej línie, kde na seba tlačia dve ďalšie tektonické plošiny. Následkom tohto trenia v okolí Istanbulu i v meste samotnom dochádza už po stáročia k ničivým zemetraseniam. Naposledy postihlo mesto z zemetrasenie v roku 1999 a o život prišlo približne 17 000 ľudí. Vzhľadom k tomu, že Istanbul je so svojimi 13-miliónmi obyvateľov štvrtým najväčším mestom na svete, tak mohli byť škody oveľa väčšie.

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *