Istanbulské pamiatky

Najslávnejšie Istanbulské pamiatky sa nachádzajú v európskej časti mesta a sú sústredené okolo stanice metra Sultanahmet. Môžete vyraziť aj na výlet na Ostrovy princov alebo do kúpeľov Termal. Po výstupe z metra Vás okamžite uchváti pohľad na legendárny chrám Hagia Sophia, tiež nazývaný ako chrám Svätej múdrosti. Veľkolepá stavba bola dokončená v roku 537 za vlády cisára Justinina a okamžite sa stala najväčším a najvýznamnejším chrámom celého kresťanského sveta.

Hagia Sophia - Turecko

O 900 rokov neskôr bola Hagia Sophia prestavaná na mešitu a došlo k pristavenia vysokých minaretov. Pri pohľade na kupolu iste vzdáte hold byzantským staviteľom – kupola vyzerá ako keby sa vznášala vo vzduchu. Hagia Sophia však nie je jediným symbolom Istanbulu – na mnohých fotkách ste iste zbadali aj očarujúco Modrú mešitu pochádzajúcu z 16. storočia. Sultán Ahmed I. touto stavbou sledoval jediný cieľ – prekonať nádheru “Justiniánovho” chrámu Hagia Sophia. O tom, či sa mu to podarilo, si iste urobíte obrázok sami. Za preskúmanie stojí aj okolie Modrej mešity, kde sa okrem iného nachádzajú aj zaujímavé múzeá. Priamo oproti mešite sa rozprestiera Hipodrom, ktorý po stáročia slúžil ako športová aréna až pre 100 000 návštevníkov!

Byť v Istanbule a nenavštíviť sultánsky palác Topkapi, to je ako byť v Egypte a nenavštíviť Egyptské múzeum. Prejdite sa teda okúzľujúcim labyrintom bohato zdobených reprezentačných sál, zelenými záhradami a samozrejme aj nepostrádateľným háremom. Nezabudnite sa poriadne pozrieť dole, pretože pohľad na sútok Bosporskej úžiny a Marmarského mora vážne stojí za to.

A teraz nastáva čas nechať myseľ odpočinúť od historických udalostí a vydať sa na nákupy. Myseľ si teda možno odpočinie, oči však rozhodne nie. Ak túžite po ovocí, orechoch či orientálnom korení, navštívte Egyptský bazár. Ak neviete čo kúpiť, vydajte sa do presláveného Bazaaru. V 65 uličkách sa ukrýva 4 000 obchodov – a je asi nemožné, aby Vám nič nepadlo do oka. Potom sa vydajte okolo Istanbulskej univerzity k najnavštevovanejšej a najvyššej mešite v celom Istanbule – Sülleymanově mešite.

Ak máte čas a chuť, navštívte aj novú časť mesta, kde sa ukrýva pozoruhodné námestie, múzeum i parky plné zelene. Milovníci pokojnej atmosféry určite nepohrdnú výletom na Ostrovy princov alebo do mesta Edirne, kam viedla cesta z Istanbulu už v časoch starovekého Ríma a tak nie je divu, že sa tu dodnes zachovalo veľa zaujímavých pamiatok. 185 km južne od Istanbulu sa nachádza mestečko Termal – ako už názov napovedá, jedná sa o kúpele s horúcim žriedlom a teda ideálnu príležitosť k odpočinku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *