Očkovanie pred cestou do zahraničia: Kedy sa nechať očkovať?

Na cestovné očkovanie treba pred odletom myslieť rovnako ako na získanie víz alebo na vybavenie cestovného poistenia. Teda s predstihom, keď ešte máte dostatok času zájsť k doktorovi, aby ste sa mohli očkovať. Prehľad povinných a odporúčaných očkovaní k známejším ochoreniam nájdete v našom článku.

Očkovanie

Očkovanie proti brušnému týfusu

Brušný týfus sa objavuje prevažne v krajinách južnej a juhovýchodnej Ázie, očkovanie sa odporúča s predstihom aspoň 14 dní.

Očkovanie proti malárii

Najvyšší výskyt malárie je v rovníkových oblastiach strednej a južnej Ameriky, Afriky i Ázie. Prenášačom choroby sú komáre. S prevenciou proti malárii sa v závislosti na zvolenom medikamente začína až 3 týždne pred príchodom do krajiny, kde hrozí riziko nakazenia.

Žltá zimnica

Vyskytuje sa najčastejšie v oblastiach strednej Afriky a na severe Južnej Ameriky. Očkovacie látky proti žltej zimnici treba podať v predstihu aspoň 10 – 12 dní pred vstupom do oblasti, kde hrozí riziko nákazy.

Japonská encefalitída

Japonská encefalitída sa napriek svojmu názvu v Japonsku nevyskytuje, najvyššie riziko nákazy je v oblastiach juhovýchodnej Ázie. Očkovacia látka sa podáva v predstihu 10 až 12 dní.

Zoznam očkovaní nájdete napríklad na stránke úradu verejného zdravotníctva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *