Povinná výbava každého vášnivého turistu

Letná turistická sezóna je v plnom prúde a ak ešte plánujete ísť do hôr v septembri, vychutnáte si menšie davy na obľúbených turistických vrcholoch. Očakávajte ale, že počasie nebude úplne ideálne, ako ste si predstavovali. Čo by však nemalo chýbať vo vašej turistickej výbave?

Turistika v horách

Poistenie na hory

Nie je to nič materiálne, nezaberie vám to veľa miesta, ale aj napriek všetkému by ste ho nemali odmietať, ak plánujete náročnejšie výstupy. V ťažkom horskom teréne vás môžu prekvapiť neočakávané prekážky, ktoré vám môžu spôsobiť zranenie a zostup bude prakticky nemožný. Jediným riešením bude HZS a prevoz z kritického horského miesta nebude zadarmo. Mali by ste si uvedomiť, že pár eur naviac za poistenie na hory vás nevytrhne z biedy. V podstate budete chránení pred zbytočnými výdavkami. Môžete byť akokoľvek zdatný turista, ale musíte si uvedomiť, že počasie v horách sa mení každú hodinu a nikdy neviete vopred predpovedať, aký bude terén po rapídnej zmene počasia.

Turistický ďalekohľad

Vysoké štíty nám umožňujú pozrieť sa na okolie z výšky, kde sa každý deň nedostaneme a práve preto vám odporúčame brávať praktické turistické ďalekohľady, ktoré vám umožnia dovidieť do väčších diaľok a pozorovať tak vzdialenejšie objekty – stáda kamzíkov a svištie rodinky. Ak ste profesionál, odporúčame vám vyberať vodeodolné ďalekohľady, ktoré zvládnu aj silné dažde a husté sneženie.

Tekutiny

Nech už sa chystáte na akúkoľvek túru, nepodceňujte pitný režim a nachystajte si minimálne dva litre tekutín na osobu. Neodporúčame brávať alkoholické nápoje. Brávajte si klasickú čistú vodu, poprípade minerálku alebo čaj. Nespoliehajte sa na to, že si tekutiny doplníte v horskej bystrinke alebo na horských chatách. Riskovať dehydratáciu navyše v tak náročnom teréne ako v horách sa vám neoplatí.

Tekutiny si so sebou brávajte aj na lyžovačku. Aj keď sa zdá, že cez zimu menej pijeme, pri športových aktivitách, akými je napríklad lyžovanie, by sme mali tiež dopĺňať tekutiny. Okrem tekutín samozrejme nezabúdajte aj na poistenie na lyžovačku.

Nepodceňte hory a pripravte sa na vysokohorskú turistiku na 100%. Okrem ďalekohľadu, tekutín a poistenia nezabúdajte na turistickú mapu, náhradné oblečenie, pršiplášť, pokrývku hlavy a mobilný telefón.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *