10 najobľúbených turistických destinácií v Bulharsku

Do Bulharska mieri každoročne mnoho slovenských dovolenkárov. Pričom záujem je čoraz väčší aj vďaka tomu, že Bulharsko patrí medzi lacnejšie dovolenkové destinácie. Bulharsko láka na pláže, kde sa piesok blyští ako zlato, prehriate more, lány ruží, pokojné zákutia, ale aj známe diskotéky. V posledných rokoch dokonca Bulharsko láka aj golfovými ihriskami a podzemnými vodopádmi.

Bulharsko - Kavarana

Najväčšie letovisko: Slnečné pobrežie

V najväčšom pobrežnom letovisku si sedem kilometrov dlhú piesčitú pláž užijú hlavne rodičia s malými deťmi. Aj batoľatá sa tu môžu čachtať bez obáv, pretože morské dno sa zvažuje pozvoľna. Navyše si deti užijú v malých vláčikoch, ktoré obstarávajú dopravu po rozľahlom areáli. Vo vodnom parku Action aquapark nájdete najrýchlejšiu šmýkačku v Bulharsku, pofrčíte na nej rýchlosťou až 60 km/hod. Tep potom môžete upokojiť na 330 metrov dlhej Lenivej rieke, ktorá sa vinie celým parkom.

Najluxusnejšie: Zlaté piesky

Zlatožltá farba piesku dala názov stredisku, ktoré je symbolom luxusnej dovolenky v bulharských podmienkach. Zábavu obstarávajú preslávené diskotéky či varieté, a ak chcete okúsiť prepych, ktorého si užívali niekdajšie politické špičky, potom zvoľte hotel Imperial. Aquapark Aquapolis vyvedený v maurskom štýle pôsobí trochu smiešne, ale hneď pri vchode nájdete lezeckú stenu. Na promenáde pozdĺž pláže predávajú dobrou točenú zmrzlinu. Až sa budete chcieť po leňošení na pláži trochu pretiahnuť, tak sa vydajte do blízkej prírodnej rezervácie, v ktorej Hanučské lesy križujú dobre značené cesty.

Najstaršie: Nesebar

Cez tri tisícky rokov staré antické mesto, súčasť Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO je jedným z najstarších v Európe. Je plné unikátnych drevených domov a rôznorodých stredovekých kostolov so zaujímavými freskami, ikonami či keramickými ozdobami. V starých uličkách si všimnite vyrezávané znaky rýb, slnko, lode a ďalšie symboly na typických domoch s murovaným prízemím, na ktorom sedí drevené poschodie. V reštauráciách nad prístavom dostanete čerstvé ryby, mušle a ďalšie plody mora. Široké pláže obklopujú piesočné duny a biele skaly. Atrakciou miestneho vodného parku Aquaparadise je šmykľavka Tsunami, v podstate veľká kĺzavá U-rampa.

Najkrajšie: Albena

Až cez sto metrov široké pláže, plytké more, mušle vyvrhované príbojom, pyramídové hotely, kde je z každej izby vidieť na more stojace pri pláži dlhej šesť kilometrov, starostlivo upravená zeleň – a tiež jazdecké centrum – jedno z najlepších v Bulharsku. Navyše školy plachtenia a windsurfingu… Pláž, od ktorej sa more mierne zvažuje, chránia z juhu i zo severu zalesnené kopce a vytvárajú ten správny umelecký dojem. Preto je pokladaná za jednu z najkrajších v Európe, získala aj Modrú vlajku. Albena je vyššia liga ako ostatné letoviská, a teda je aj drahšia. Všetko tu funguje, ako má, aj preto sem jazdí medzinárodná klientela.

Albena -Bulharsko

Najromantickejšie: Balčik

Svoju dušu tú uspokojí romantik, milovník histórie i plážový povaľač. Nad strmými roklinami spadajúcimi k moru stoja biele domčeky. V historickom múzeu nájdete staré grécke sochy a vo svahu nad mestom Letný palác – slávne sídlo rumunskej kráľovnej Márie (vnučky anglickej Viktórie), s botanickou záhradou a liečivými prameňmi. Tunajšia zbierka veľkých kaktusov je zrejme druhá najväčšia v Európe. Golfisti tu nájdu ihrisko Black SeaRama, ktoré vyhlásil Golf Magazine za najlepšie golfové ihrisko roka 2009. Navrhla ho sama golfová legenda Gary Player. Scenéria Balčiku a jeho okolie s vápencovými útesmi inšpirujú umelcov, takže si môžete odviezť ako spomienku aj nejaký obraz.

Najživšie: Varna

Tu budete mať istotu, že ste v mieste, kde to žije. Varna patrí k najkosmopolitnejším miestam na bulharskom pobreží – je tu plno zaujímavých múzeí plných tráckých, rímskych a bulharských pamiatok. K zaujímavostiam patrí komplex rímskych verejných kúpeľov, Múzeum lekárskej histórie, Námorné múzeum, akvárium a delfinárium. Študenti Námornej akadémie si vykračujú mestom v uniformách a hneď máte pocit, že diaľky na morskom obzore sú na dosah. Skvele sa tu nakupuje a noc vďaka zábavným podnikom a diskotékam môže plynulo prejsť v deň.

Hotel Varna - Bulharsko

Najslávnejšie: Rilský kláštor

Obohnaný mocnými múrmi vyzerá najslávnejšie pravoslávny kláštor v Bulharsku. Jeho svetoznáma architektúra je hravá, farebná, plná roztomilých detailov a páči sa aj tým, ktorí si k cirkevným pamiatkam hľadajú cestu ťažšie. Uvidíte tu napríklad prvý bulharský glóbus, vzácne ikony, staré zbrane či trblietavé cennosti v chrámovej pokladnici. Rozľahlé nádvorie dláždené kameňmi obklopujú arkády, takže si tú pripadáte skôr ako na zámku. Okolo šumia lesy v pohorí Rila.

Najvoňavejšie: Údolie ruží a levandulí

Ak pôjdete autom, tak vyberte cestu zo Sofie do Burgasu práve tadiaľ, trackou nížinou. Celý jún sa tu zberajú ruže z polí okolo cesty a po zvyšok roka si môžete užívať výrobky z ich okvetných lístkov: olej, parfémy, pálenku. Tri tisícky kilogramov lístkov potrebujete na jediný kilogram ružového oleja. To sú asi tri milióny kvetov, úroda z jedného hektára.
V Kazanlaku sa od roku 1903 koná slávny Festival ruží, majú tú Múzeum ruží a tiež svetoznámu repliku trackej hrobky zo 4. stor. pr. nl – originál nevyčísliteľnej historickej ceny, zapísaný na zozname UNESCO, je kvôli ochrane neprístupný.

Levandule - pole v Bulharsku

Najdesivejšie: Diablovo hrdlo (Dyavolskoto garlo)

Hukot ako rozbesnená búrka vás možno trochu vydesí, ale burácanie pôsobí mohutne, na celom Balkáne najvyšší podzemný vodopád miznúci v útrobách zeme. Jaskynnému komplexu v Trigradskej tiesňave v Rodopoch kraľuje cez sto metrov dlhá jaskyňa, vysoká 35 metrov. Dostanete sa do nej 50 metrov dlhým tunelom a človek si tu pripadá ako v predpeklí – však sa tiež hovorí, že tadiaľto zostúpil Orfeus do podsvetia pre Eurydika. Okolo hlavy vám budú lietať netopiere a svetlo prenikajúce štrbinami našťastie človeku pripomína, že svet živých je na dosah.

Najteplejšie: Sandanski

Najslnečnejšie a tiež najteplejšie miesto Bulharska oplýva liečivými minerálnymi prameňmi a tunajšie kúpele blahodárne pôsobia na dýchacie, kožné a urologické ťažkosti. Kto si netrúfne na výstupy do pohoria Pirin, môže relaxovať v unikátnom rozľahlom mestskom parku, kde rastie vyše 200 druhov stredomorských rastlín. K atraktívnym miestnym cieľom patrí Spartakov pamätník – podľa legendy sa vodca povstania rímskych otrokov narodil práve tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *