Oxford Street: Raj nákupných maniakov

Oxford Street je ulica v centre Londýna, ktorú by milovníci nakupovania nemali minúť. Nachádza sa v obvode Westminster, kúsok od Piccadilly Circus a tiahne sa od mramorového oblúka Marble Arch (je tam aj zastávka metra) až po Tottenham Court Road (je tam aj stanica metra), kde sa napája na New Oxford Street. Približne v polovici, kde sa nachádza stanica metra Oxford Circus, ulicu pretína ďalšia nákupná trieda, Regent Street.

Oxford Street - Anglicko

História Oxford Street

História tejto ulice siaha až do rímskych dôb, kedy tadiaľ viedla významná cesta, ktorá spájala Londýn s okolím. V období stredoveku sa touto cestou prepravovali väzni na neďaleké popravisko. V 18. storočí bola veľká časť pozemkov okolo vtedajších Tyburn Street predaná grófovi z Oxfordu (odtiaľ neskorší názov Oxford Street), ten tu začal budovať triedu, ktorá sa stala centrom zábavy.

19. storočie bolo obdobím rozkvetu obchodov a nakupovania, pričom nákupný boom trvá dodnes.

Nakupovanie na Oxford Street

Nákupovanie na Oxford Street je vcelku náročné, pretože koncentrácia ľudí na tejto ulici je vskutku obrovská. Obchody sú plné zákazníkov, ktorí chcú získať tie najlepšie kúsky. Okrem malých kamenných obchodíkov, nájdete na Oxford Street aj veľké nákupné domy. Medzi najluxusnejšie obchodné domy patria Selfridges, ktorý tu stojí už viac ako sto rokov. Nech si spomeniete na akúkoľvek značku oblečenia, buďte si istí, že na Oxford Street ju nájdete. Obchody ako Marks and Spencer, Next, Top Shop, H & M, Urban Outfitters, Zara alebo Primark patria k vôbec najnavštevovanejším butikom Oxford Street. Primark má na tejto ulici dokonca dva niekoľkoposchodové obchody. Je veľmi vyhľadávaný, najmä kvôli obrovskému výberu a veľmi nízkym cenám. Ak pôjdete do Primarku v období Vianoc, tak si vyhraďte naozaj dosť času, pretože fronty na skúšobné kabínky aj pokladne sú nekonečné.

Dvakrát do roka bývajú po celej ulici obrovské zľavy, ktoré samozrejme lákajú veľa ľudí. Najviac ich na Oxford Street stretnete v období Vianoc. Vianočná Oxford Street je vyzdobená množstvom svetiel. Tradícia rozsvietenia svetiel trvá už od roku 1959 a je jednou z najočakávanejších udalostí v Londýne. Niet divu, ulicu totiž vždy rozsvecuje celebrita.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *