Nakupovanie v Anglicku

V dnešnom svete sa oblasť nákupov od tej slovenskej nijako zásadne nelíši. Aj tu fungujú klasické potravinové či inak špecializované reťazce s obchodmi a supermarketmi. V UK sa snáď viac ako u nás podarilo zachovať pôvodné tradičné obchody (či obchodíky). Tie nájdete prakticky v každom väčšom meste. Väčšinou sa špecializujú na konkrétnu oblasť, preto zvládajú konkurenciu s veľkými obchodmi. Navyše je to súčasť tradície a ľudia radi chodia nakupovať do malých obchodov.

Nakupovanie v Anglicku

Zľavy

V britských obchodoch sa najčastejšie stretnete s týmito typmi zliav – vernostná karta, študentské zľavy, akcie a platba v hotovosti.

Vernostná karta sa spravidla používa pri veľkých obchodných reťazcoch. Oplatí sa hlavne vtedy ak chodíte nakupovať do rovnakého supermarketu (rovnakej značky) a nakupujete veci vo väčšom množstve. Pravidlá sú u každého reťazca rôzne, ale každý väčší supermarket má malé infocentrum, kde dostanete všetky potrebné informácie.

Študentské zľavy – na niektoré druhy tovarov môžu platiť študentské zľavy. Potrebujete sa preukázať kartou ISIC. Väčšinou tieto zľavy platia napríklad na papiernictva, kníhkupectvá a tak.

Akcia – výpredaje, krátkodobé zľavy pre konkrétne výrobky atď. Prakticky rovnaké ako v našich supermarketoch. V každom supermarkete sú tieto výrobky viditeľne označené. Supermarkety sa tak niekedy zbavujú vecí, o ktoré je menší záujem alebo ktorým končí doba spotreby.

Platba v hotovosti – niektoré obchodu ponúkajú zľavu na veľké nákupy, ak budete platiť v hotovosti. Ide jednoducho o to, že ušetrí na poplatkoch za využívanie systémov pre transakcie platobnou kartou. Ak máte veľký nákup, vopred sa spýtajte u poklady, či je možné takúto zľavu uplatniť.

Daň

V UK sa na tovar, ktorý je predmetom predaja, uvaľuje daň z pridanej hodnoty so sadzbou 17,5%. Táto daň sa označuje skratkou VAT – value added tax.

Niekedy sa môžete stretnúť s tým, že cena za elektroniku môže byť v niektorých obchodoch podstatne nižšia – väčšinou je však doplnená ceduľkou s nápisom EXC VAT. Čo jednoducho znamená, že ide o cenu bez zahrnutia VAT. Dávajte na to pozor.

Na ktoré výrobky sa VAT nevzťahuje:

  • Jedlo
  • Knihy, noviny, časopisy
  • Detské oblečenie
  • Potreby pre invalidov

Britské obchody

Pre nakupovanie môžete využiť tieto špecializované weby:

Jedlo a pitie

Jedlo spoločne s bývaním predstavuje najväčšie výdavky. A na jedle sa dá pomerne dosť ušetriť.

Tipy, ako ušetriť na jedle, pitie:

  • Pre študentov – univerzitné jedálne sú spravidla lacnejšie ako reštaurácie
  • Nákup surovín (pre prípravu konkrétneho jedla) vyjde lacnejšie ako hotové jedlá (ktoré stačí ohriať napríklad v mikrovlnke). Samozrejme, hotovými jedlami ušetríte čas
  • Alkoholické nápoje vyjdú lacnejšie v supermarketoch alebo obchodoch (drink shops) – v UK platí tzv off-license, ktorá sa vydáva na predaj alkoholu – tieto obchody môžu predávať iba alkohol, ale na rozdiel od barov či krčiem ho nemôžu podávať na priamu konzumáciu v predajni
  • Niektoré reštaurácie (stánky) ako napr. turecké, čínske, arabské atď. ponúkajú kvalitné a dobré jedlá spravidla za nízke ceny
  • Pokiaľ cestujete, nezabudnite na desiatu. Starý dobrý recept, ktorý Vám zaručene ušetrí peniaze
  • Ovocie a zelenina sú lacnejšie na mestských trhoch ako v supermarketoch

Obchodné reťazce

Informácie hľadajte na stránke Potravinové reťazce.

Oblečenie

Niektoré lacné reťazca s oblečením:

  • Tesco – veľké supermarkety majú aj veľké oddelenia s oblečením, ktoré je pomerne lacné
  • Primark – sieť lacného ale pomerne kvalitného oblečenia
  • TK MAXX – populárna sieť obchodov s módnym oblečením

Knihy

Kníhkupectvá majú v Británii dlhú tradíciu. Nájdete ich prakticky v každom väčšom meste. Okrem toho dobre fungujú aj malé antikvariáty alebo kníhkupectva s použitými knihami. Ťažko povedať či za to historicky môže daždivé počasie, že sa knihy v UK tešia takej veľkej obľube.

V niektorých kníhkupectvách môžu študenti uplatniť až 10% zľavu. Opýtajte sa na podrobnosti pred nákupom.

Medzi známe reťazce patrí Borders Bookshop, Ryman a VH Smith.

Zrejme najobľúbenejším online obchodom je Amazon.

Použité knihy môžete predávať a nakupovať na Abebooks (jeden z najpopulárnejších serverov tohto druhu – poštovné za niekoľko kníh vychádza asi deväť libier do SR).

Kaderníctvo

Pánsky kaderník je v UK nazývaný Barber. Kaderníctvo potom Barber’s shop.

Užitočné slovíčka – pre návštevu kaderníka budete potrebovať túto základnú terminológiu:

  • Haircut – strihanie vlasov
  • Back – zadná časť hlavy
  • Sides – strany
  • Top – vršok hlavy
  • Fringe – ofinka
  • Parting – cestička vo vlasoch
  • Trim alebo Tidy-up – výraz pre jemné zastrihnutie ofiny

Kaderníkovi sa bežne dáva 10%  z celkovej sumy (“sprepitné”).

Hair salon je spravidla drahší ako Barber’s shop. Niekedy môžete naraziť na kaderníčku/kaderníka praktikantov – väčšinou vám to oznámia. Je to lacnejšie, ale učeň nebýva taký skúsený. V UK narazíte na rozličné kaderníctva nielen s európskym štýlom.

Nakupovanie online

Medzi hlavné portály pre online nakupovanie patria:

Etické nakupovanie

V európskych krajinách sa rozmáha trend fair trade. Proces výroby produktov, ktoré sa pod týmto označením predávajú, spĺňajú určitý etický kódex. Ide predovšetkým o výrobky z rozvojových krajín a značka fair-trade dokazuje, že títo ľudia dostanú za prácu dobre zaplatené (aby mohli žiť dôstojný život) a že neboli porušené určité morálne zásady.

Výrobky sú však oveľa drahšie ako ostatné (aj rovnakej kvality) a sú často kritizované, že cena nezodpovedá skutočnej trhovej hodnote.

5/5 - (2 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *