Autobusová doprava v Anglicku

Miestne autobusové linky sa veľmi líšia kvalitou i cenou. V rámci MHD to väčšinou môže byť jedno, pretože ide o krátku vzdialenosť. Na dlhšie trasy si vyberajte pozornejšie. Každý dopravca má väčšinou nejaké info centrum, kde sa nemusíte báť na čokoľvek opýtať (či už ide o problém s jazdným poriadkom alebo voľba vhodnej trasy). Autobusy sú spravidla oveľa pomalšie než vlaky. Rovnako tak frekvencia spojov môže byť na niektorých trasách nižšia. Platí však, že autobus je oveľa lacnejší ako vlak a komfort je veľmi podobný. Napr. z Londýna do Manchesteru je autobus ideálna a najlacnejšia voľba.

Autobusova doprava - Anglicko

Autobusové stanice sú vo väčšine miest situované priamo v centre mesta, čo je veľká výhoda.

Najväčší autobusoví dopravcovia v Anglicku

  • National Express – spoločnosť s najväčším pokrytím. Autobusové linky vedú prakticky do všetkých väčších miest v UK (v ponuke je viac ako 50 miest). Za registráciu lístkov nepočítajú žiadne poplatky, najnižšie ceny za lístky začínajú na 1 ₤
  • Dot2Dot – spoločnosť, ktorú zabezpečuje National Express. Ponúka spojenie na letisko v Londýne a Gatwick. Ceny začínajú na  17,50 ₤ (veľmi dobrá alternatíva k taxislužbe)
  • CityLink – škótsky dopravca. Lístky predávajú cez web, ale aj priamo u vodiča. Odporúča sa však lístok kúpiť priamo cez internet (autobusy môžu byť plné)
  • Megabus – pomerne mladá firma, ktorá sa špecializuje na často vyťažené linky a ponúka najnižšie ceny. Pokrytie nie je také veľké ako u National Express. Je veľmi populárne medzi študentmi alebo pracantmi, ktorí často využívajú spojenie medzi veľkými mestami. Najvýhodnejšie lístky kúpite rezerváciou aspoň dva týždne vopred – aj keď napríklad cestovný lístok na linke Manchester – Londýn môže vyjsť na £ 8 iba dva dni vopred! Lístky nie je možné kúpiť u vodiča! Ide to len cez web alebo telefónne rezervácie na čísle 0900 160 0900 – poplatky sú 60p/min. Rezervačný poplatok vychádza na 50p.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *