Pošta v Anglicku

V Anglicku funguje štátna pošta Royal Mail a ďalej súkromné prepravné firmy ako DHL, UPS alebo FedEx. Tento článok však bude zameraný na Royal Mail. Tarify jednotlivých súkromných firiem sa môžu meniť a nájdete ich na ich stránkach. Royal Mail sa špecializuje na drobné zásielky – listy, balíky. Pre väčšie či špeciálne zásielky potrebujete objednať prepravnú firmu.

Pošta v Anglicku

Poštové smerovacie číslo

Jednou z prvých vecí, ktoré by ste si o Vašom meste mali zistiť je poštové smerovacie číslo. Veľké mestá majú navyše rôzne ďalšie dodatkové čísla, ktoré špecifikujú vašu lokalitu (napr. Londýn).

Môže napríklad vyzerať nasledovne: CB22 5BT. Číslo vášho mesta zistíte zo stránok Royalmail: www.royalmail.com – v kategórii Find a Postcode.

Listy a balíky

Listové zasielacie služby Royal Mail sa delia na tieto kategórie:

  • First class (prvá trieda) – zásielka dôjde hneď na druhý deň (pošta nefunguje len cez štátne sviatky a v nedeľu). Za prvú triedu si musíte priplatiť
  • Second class (druhá trieda) – zásielka dôjde v rámci 3 dní. Cena je o tretinu nižšia ako za prvú triedu

Službu si môžete vybrať jednoduchým zakúpením známky, ak nejdete na poštu. Známky môžete kúpiť aj v trafike.

Poštové schránky sú v Anglicku typicky červené s nápisom POST. Každá schránka má aj údaje o výbere schránky.

TIP: Posielanie First class môže vylepšiť dojem, zvlášť pri odosielaní CV, motivačných listov atď. Zamestnávateľovi dávate najavo, že vám na zásielke záleží a on zároveň nebude musieť dlho čakať.

List (letter) by mal mať rozmery 24 x 16,5 cm, hrúbka by nemala presahovať 0,5 cm a hmotnosť 100 gramov. List teda zhruba zodpovedá rozmerom papiera A5.

Ceny za list do 100 gramov sa pohybujú niečo cez 30p za prvú triedu a cez 20p za druhú triedu.

Veľké listy (large letters) sú na papier rozmeru A4. Mali by mať hmotnosť do 750 gramov a hrúbka by nemala presiahnuť 2,5 cm.

Ceny veľkého listu sa berú podľa hmotnosti. Za prvú triedu zaplatíte cca od 50p do 1,40 libry a za druhú triedu od 40P do 1,20₤.

Balík (packet). Podľa klasifikácie balíku ide o balenie, ktorého najdlhšia strana presahuje 35,5 cm, najkratšia strana 25 cm a hrúbka je väčšia ako 2,5 cm. Hmotnosť presahuje 750 gramov. Ak hmotnosť presahuje 2 kg potom sa takýto balík označuje ako parcel, čo sa dá preložiť ako “veľký balík”. Royal Mail je balík do 20 kg.

Cena je odstupňovaná zhruba po dvesto gramoch. Za prvú triedu zaplatíte od 1₤ do 6,50₤ (za 2 kg). Za druhú triedu od 0,90₤ do 2,30₤ (do 1 kg, ďalej je potrebné poslať balík prvou triedou).

Väčšie balíky si môžete nechať prepraviť aj firmou Parcelforce – www.parcelforce.com.

Signed for je potvrdenie odoslania. Službu môžete využiť pri posielaní dôležitých listov, pri ktorých by ste mohli potrebovať potvrdenie o odoslaní.

Special delivery je služba s príplatkom – list ide priamo do rúk adresáta.

Posielanie do zahraničia

Existujú 2 základné možnosti posielania – Airmail (letecky – trošku si priplatíte) alebo “surface mail” (klasicky, bez priplatenia).

Aktuálne ceny nájdete na stránkach www.royalmail.com.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *