Vodičský preukaz v Anglicku

Ak máte nový vodičský preukaz (veľkosti kreditnej karty s logom EÚ), tak môžete v Anglicku bez problémov riadiť vozidlo, pre ktoré máte kvalifikáciu (do doby platnosti vášho vodičáku). Ak budete v Anglicku dlhšiu dobu (s tým, že váš súčasný vodičský preukaz nebude platiť) alebo naopak máte starší preukaz, tak ho potrebujete vymeniť za britský. Vodičské preukazy v Británii spravuje DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency).

Anglický vodičský preukaz

Postup získania britského vodičáku

Vyžiadajte si formulár D1 – napríklad na pošte.

Po vyplnení ho spoločne so súčasným vodičákom, pasovou fotografiou, preukazom totožnosti (pas alebo občiansky preukaz) a šekom alebo potvrdením Postal Order zašlite v obálke na nižšie uvedenú adresu. Pozor! Postal Order alebo šek – vystavený na DVLA – vám vybavia na pošte. Platí sa 50₤. Do obálky teda vkladáte iba potvrdenie o zaplatení.

Dobre si všetky údaje (hlavne tie vyplňované do formulára D1) skontrolujte. Ak na DVLA nájdu chybu, tak vám pošlú obálku obratom späť. Dajte si pozor, nech zbytočne nestrácate čas!

Ak vaša žiadosť akceptujú, tak nový vodičák dostanete na adresu uvedenú vo formulári D1. Vystavenie trvá zhruba do jedného mesiaca. Váš starý vodičák pošlú späť na Slovensko – v obálke s novým vodičákom budú teda len vaše doklady totožnosti.

Pozn: profesionálni vodiči s vekom nad 45 rokov musia k žiadosti o britský vodičský preukaz priložiť aj zdravotnú správu o profesijnej spôsobilosti (v angličtine!).

Adresa DVLA

DVLA
Swansea
SA99 1B

Na www.upmystreet.com môžete hľadať pobočky DVLA aj priamo v mieste vášho pobytu. Výmenu vodičského preukazu môžete teda zariadiť aj osobne.

2 Odpovede

  1. Zdravím…

    Ako to je, keď vodičský preukaz vôbec nemám a chem ho získať v UK? Aký je správny postup – musím prejsť nejakou lekárskou prehliadkou, písomnými testami a skušobnou jazdou?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *