Prečo práve Anglicko?

V Anglicku narazíte na dobré pracovné príležitosti, zaujímavé multikultúrne prostredie, pravú angličtinu, fungujúce zákony a nízku byrokraciu a problémy na úradoch! Skôr ako sa vydáte do Veľkej Británie, tak by Vás mohla zaujímať otázka, prečo sa vôbec učiť anglicky. Práve kvôli angličtine jazdí do Anglicka mnoho slovákov, ale ešte viac ich samozrejme jazdí za prácou.

Prečo práve Anglicko

Jazyk

Anglicko je rozhodne veľmi dobrým miestom, kde máte veľkú príležitosť zdokonaliť sa v angličtine, ktorá teraz patrí k druhému najpoužívanejšiemu jazyku na svete. Či už ide o počúvanie rádia, komunikáciu s miestnymi, v obchodoch, na úradoch, v práci atď.

Kultúra

Kultúrne prostredie v UK má veľa veľmi kladné stránky, rovnako aj záporné, na ktoré sa musíte pripraviť.

  • Diverzita – Veľká Británia je krajinou, kde sa integruje obrovské množstvo prisťahovalcov, ktorí tu trvalo žijú a zakladajú komunity. Je to veľmi kozmopolitná krajina. S tým súvisí veľká miera tolerancie k názorom a náboženstvám, ktorá je v tak multikultúrnom prostredí nevyhnutná.
  • Sloboda – ľudia sú zvyknutí otvorene vyjadrovať svoje názory a veľmi kriticky debatovať bez toho, aby to mysleli útočne či nejako osobne. Kritické diskusie sú hlboko zakorenenou súčasťou života vo Veľkej Británii.
  • Humor – hovorí sa, že anglický humor je suchý. Na prvý dojem to naozaj môže tak vyzerať, ale časom prídete na to, že je veľmi premyslený, korenistý a dotýka sa najhlbších stránok ľudskej existencie. Britské televízne seriály a divadelné komédie sú známe po celom svete.
  • Ostražitosť – Briti sú pri prvých kontaktoch pomerne ostražití a nikoho si hneď tak nepripúšťajú k telu (čo samozrejme nemusí platiť o iných kultúrnych komunitách, ktoré sa pôvodnej anglickej kultúre príliš neprispôsobujú)
  • Kreativita – Anglicko je dobrým miestom pre uplatňovanie nových nápadov v najrôznejšie oblastiach. Nové myšlienky sú vítané. Len sa pripravte na to, že Briti sú viac individualisti a spravidla sa vyhýbajú príliš zviazanej tímovej práci
  • Skromnosť – Briti sú väčšinou skromní ľudia, ktorí nemajú potrebu sa na počkanie chváliť

Cestovanie – turistika

Anglicko je veľmi dobrým východiskom pre cesty po celej Európe i celom svete. Budú Vás predovšetkým zaujímať miestne zaujímavosti. V Anglicku je veľa miest, ktoré by ste si rozhodne nemali nechať ujsť.

Detaily nájdete v článku Turistika v UK.

Bezpečnosť

Anglicko patrí k relatívne bezpečným krajinám. Možnosť vlastniť zbraň sprevádzajú veľmi prísne nariadenia a nie je jednoduché si zbraň len tak zaobstarať. Klasickým problémom je bohužiaľ vreckárstvo a to vo všetkých väčších mestách. Drobní zlodeji ťažia z neopatrných turistov. Anglické dopravné prostriedky sú počas dňa veľmi vyťažené ľuďmi rôznych kultúr a ľahko sa stane, že sa nebudete na vlastné veci dostatočne sústrediť.

Pracovné možnosti

Práca v Anglicku spojená s kurzom angličtiny môže byť výbornou investíciou na celý život.

Prečítajte si články v sekcii Práca.

Vzdelanie

Univerzitné štúdium v Anglicku patrí k svetovej špičke. O tom asi neuvažuje každý, ale vedzte, že aj kurzy angličtiny v UK sú veľmi populárne a navštevujú ich študenti zo všetkých možných kútov sveta. Pre zdokonaľovanie v angličtine môžete čítať aj knihy či rôzne anglické noviny a magazíny.

Jedlo

Vďaka multikultúrnemu prostrediu máte v Anglicku možnosť ochutnať špeciality arabskej, tureckej, talianskej alebo španielskej kuchyne. Každopádne nezabudnite na tradičnú britskú kuchyňu, ktorá je síce skromná, ale zato veľmi špeciálna.

Dedičstvo

V Anglicku narazíte na veľa svetoznámych miest a pamätihodností. Anglicko je už mnoho storočí významným historickým centrom.

Životné prostredie

Nádherné zelené parky, udržiavané záhrady, jazerá atď. To všetko nájdete priamo v centre mnohých britských miest. Na juhu sú krásne útesy priamo na okraji mora.

Počasie

O anglickom počasí sa hovorí, že je chmúrne a daždivé. Čiastočne to je pravda a radšej sa na to pripravte. Ale napadlo vás, že to je ideálne počasie pre štúdium či namáhavú prácu, keď nemusíte zápasiť s nepríjemnou horúčavou. Mnohým ľuďom to naopak veľmi vyhovuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *