Brigády v Anglicku

Mnoho mladých ľudí cestuje cez letné prázdniny do Veľkej Británie na krátku pracovnú brigádu. Výhodou je precvičenie angličtiny, britská minimálna mzda výrazne prekračujúca plat brigádnikov v SR a finančne dostupné možnosti dopravy do Veľkej Británie. Medzi najčastejšie brigády v Anglicku patria sezónne práce ako je zber ovocia (najčastejšie jahody a jablká), práca v turistickom ruchu (hotely, bary, reštaurácie, zábavné parky) alebo práca v letných detských táboroch (summer camps).

Brigáda v Anglicku

Na brigádu do Anglicka môžete ísť sami a na mieste si zariadiť prácu a ubytovanie alebo využiť služby niektorej z renomovaných agentúr špecializujúcich sa práve na sezónne brigády predovšetkým pre študentov a mladých ľudí.

Individuálna brigáda v Anglicku

V prípade, že sa rozhodnete zabezpečiť si brigádu svojpomocne, máte niekoľko možností. Jednou z nich je pokúsiť sa zabezpečiť si prácu už pred odchodom do UK. Môžete skúsiť osloviť svojich kamarátov a známych, ktorí v UK už pracovali a získať od nich kontakty na hotely, reštaurácie alebo farmy, rovnako môžete požiadať o odporúčanie. Pripravte si dobre napísaný životopis, snažte sa uviesť čo najviac skúseností relevantných k pozícii, ktorú požadujete (môžete trochu preháňať, ale neklamte). Pomôže Vám referencia (odporúčanie) od predchádzajúcich zamestnávateľov (samozrejme v angličtine). Môžete si tiež skúsiť nájsť a dohovoriť prácu na inzertnom serveri Gumtree. Všeobecne ale platí, že zamestnávatelia chcú uchádzačov o prácu vidieť najskôr osobne.

Pracovné agentúry alebo práca naslepo?

Ďalšou možnosťou je risknúť to a ísť do Anglicka naslepo. Ideálne je vyraziť čo najskôr, ideálne už v polovici júna, opäť je možné využiť ponuky na Gumtree a dohovoriť si osobné stretnutie, navštíviť špecializované pracovné agentúry alebo obchádzať hotely, bary, reštaurácie. Zvlášť v reštauráciách nie je podľa servera Transitionabroad problém zohnať prácu kdekoľvek a kedykoľvek v celej Británii, servírok / čašníkov / kuchárov / umývačov riadu je dlhodobo nedostatok. Mzda býva 8-15 libier, často sa vypláca na ruku. Pre prácu servírky alebo čašníka je logicky potrebné veľmi dobrá znalosť angličtiny.

V prípade núdze je možné skúsiť prácu v niektorom z fastfoodov ako McDonalds alebo Burger King, je to síce dosť hrozná práca za minimálnu mzdu ale dosť často majú voľné miesta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *