Ako hľadať prácu v Anglicku

Prácu môžete hľadať cez inzertné servery, kamarátov, cez miestnych, podaním inzerátu do novín a v supermarkete, ale aj v novinách – ideálne v lokálnych časopisoch. Predchádzajúcemu bodu sa môžete vyhnúť a nechať si prácu zohnať pomocou personálnej agentúry, ale tu treba počítať, že vaša mzda bude nižšia o poplatky agentúre. Zamestnávateľ môže vyžadovať vaše CV, referencie o zamestnanie u minulých zamestnávateľov (zamestnávateľa môžu zaujímať vaše pracovné skúsenosti, vaša spoľahlivosť atď). Pri kladnom vybavení a pozvaní do firmy môže nasledovať pohovor (interview).

Hľadanie práce - Anglicko

Na tieto veci by ste mali byť dobre pripravení. Kvalitné CV, kompletné a dôveryhodné referencie (ak nejaké máte – najlepšie aj s pečiatkou a podpisom zamestnávateľa) a seriózne vystupovanie veľmi zvyšujú pravdepodobnosť vášho prijatia. Niekedy tieto veci môžu rozhodnúť, bez ohľadu na vaše ozajstné pracovné schopnosti.

Znalosť angličtiny je výhoda

Okrem toho je naozaj dôležitá základná znalosť jazyka. Samozrejme, že na niektoré pozície anglický jazyk príliš nepotrebujete (napr. nekvalifikované práce ako umývanie riadu). Ale rozhodne sa na to nespoliehajte, pretože v drvivej väčšine zamestnaní budete musieť byť čas od času v kontakte s ľuďmi (ale problém by mohol byť aj s úradmi). Odchod do UK naplánujte dostatočne dopredu – ideálne, ak absolvujete aspoň niekoľkotýždňový kurz angličtiny (ideálne niekoľkomesačný, ale záleží od náročnosti práce, ktorú chcete robiť a financiách). Znie to ako samozrejmosť, ale nepodceňujte to!

Nezabudnite na registráciu pracovníkov na ministerstve vnútra (Home Office)! Ak začnete v UK pracovať a registráciu do 30 dní nevybavíte, bude vaša práca považovaná za ilegálnu!

Nezabudnite si zaistiť dostatok financií na ubytovanie, dopravu a stravu.

Referencie od býv. zamestnávateľov

Nebojte sa použiť aj referencie od slovenských zamestnávateľov (v angličtine). Okrem opisu práce, ktorú ste vykonávali, sa hodia aj hodnotenia a príp. osobný pohľad zamestnávateľa na vaše pracovné schopnosti.

Personálne agentúry

Zháňanie práce cez personálnu agentúru Vám môže pomôcť ušetriť veľa nervov. Na druhej strane sa pripravte sa, že budete agentúre platiť nemalé čiastky. Niekedy sa môže vyplatiť zohnať si prácu na vlastnú päsť. Opäť ale platí, že to si môžete dovoliť len s lepšou angličtinou.

Viac v článku o personálnych agentúrach v UK.

Hľadanie práce na vlastnú päsť

Nebojte sa opýtať v reštauráciách, jedálňach príp. podnikoch, či zháňajú niekoho do zamestnania.

Ako vypracovať životopis

Pozrite si špecializovanú stránku ako napísať životopis – CV (lat. Curriculum Vitae).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *