Druhy a ceny ubytovania v Anglicku

Ak chcete bývať v Anglicku, tak máte na výber niekoľko možností, ktoré vám v tomto článku popíšeme. Môžete sa tak rozhodovať podľa druhov, ale aj cien, ktoré zaplatíte za bývanie. Nájdete tu teda lacné ubytovanie, ale aj drahšie ubytovanie. Je teda len na vás aké bývanie si v Anglicku vyberiete, či chcete bývať v centre, alebo na okraji mesta.

Izba v Anglicku

Druhy ubytovania

Homestay – ubytovanie v hostiteľskej rodine (tento systém funguje hlavne v spolupráci s jazykovými školami kam chodia študenti na prázdniny). Počíta sa zvyčajne s tým, že budete mať v rámci rodiny zabezpečené raňajky a večeru. Kúpeľňa často býva zdieľaná s ostatnými členmi rodiny.

Hostel – lacnejšie ubytovanie. Známa napr sieť YMCA alebo YWCA.

Bedsit/hall of residence – jedna miestnosť na spanie, zdieľaná kuchyňa, kúpeľňa (aj keď mnohokrát býva vlastné pre každú izbu). Na izbách funguje upratovacia služba. Pokiaľ ide o univerzitný internát potom sa takéto ubytovanie nazýva hall of residence.

Studio-flat – malý byt, kde je obývacia izba a spálňa vzájomne prepojená.

Flatshare – byt zdieľaný s viacerými osobami. Napr. máte k dispozícii vlastnú miestnosť, ale kuchyňa a kúpeľňa sú zdieľané.

Shared-house – dom, ktorý je v podnájme. Na platenie sa podieľajú všetci obyvatelia. K dispozícii môžete mať vlastnú miestnosť a ostatné ako kuchyňu a kúpeľňa sú zdieľané. Príp. môže ísť o samostatne oddelené byty so spoločnými miestnosťami atď.

B & B (bed and breakfeast) – miestnosť na ubytovanie – často i v súkromnom dome – ktorá je ponúkaná za určitú sumu. V cene bývajú raňajky (nie však večera). Kúpeľňa je často zdieľaná.

Ceny bývania

Určite si finančný strop, ktorí ste ochotní za dané ubytovanie zaplatiť. Nezabudnite započítať sumy za dochádzanie. Nájomné sa často udáva v librách za týždeň – pw alebo per week. Prípadne librách za mesiac – pcm alebo per calendar month.

Ak je suma uvedená v librách za týždeň a chcete zistiť, koľko by ubytovania stálo za mesiac, radšej násobte číslom 4,33. Vynásobením číslom 4 môžete čiastku podceniť. Platby za týždeň sa spravidla týkajú krátkodobého ubytovania.

Počítajte so zálohou pred prevzatím miestnosti (bytu) – deposit. Výška preddavku býva rovnaká ako výška mesačného nájmu.

Dobre sa uistite o cenách za elektrinu, plyn, vodu, internet, telefón či poplatok mestu za ubytovanie (záleží na aktuálnej politickej situácii daného mesta). Nemusia byť zahrnuté v prenájme za ubytovanie.

Ak idete do UK študovať potom väčšinou vychádza najlacnejšie internát (býva dotovaný štátom).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *