Univerzitné štúdium v Anglicku

Univerzitné štúdium v UK má dlhú tradíciu a mnoho univerzít sa dlhodobo radí medzi najlepšie vzdelávacie inštitúcie na svete. Akademická pôda nie je poškvrnená minulosťou (napr. komunizmom) a pristupuje sa k nej s patričným rešpektom. Rovnako sú tu zakorenené určité etické pravidlá a sloboda bádania. Štúdium v UK má jednu zásadnú nevýhodu – je drahé. Na druhú stranu tu nájdete veľa magisterských programov, ktoré trvajú napríklad len jeden rok (veľmi intenzívne). Musíte ale dobre zvážiť čo od takejto investície očakávate a či ste ochotní podstúpiť takéto náklady. Dobré vzdelanie, zvlášť to britské, sa Vám v živote môže dobre vrátiť.

Univerzita v Anglicku

Vstupné požiadavky na štúdium

Vstupné požiadavky sa odvíjajú individuálne podľa zvoleného odboru. Na webe každej z univerzít nájdete prehľad požiadaviek pri každom programe.

Pre štúdium magisterského stupňa je požiadavkou absolutórium bakalárskeho odboru s podobným zameraním a dobré výsledky z vybraných predmetov.

Klasicky však počítajte s absolvovaním jazykových skúšok IELTS (bežné minimum 6.0 b) alebo TOEFL (“paper” test – min .550 b alebo “computer” test min. 210 b).

Poplatky za univerzitné štúdium

Občania EÚ platia rovnaké poplatky za štúdium ako britskí. Na webe každej univerzity hľadajte položku Fees, kde nájdete prehľady poplatkov za konkrétne odbory. Poplatky závisia na zvolenom programe a stupni štúdia.

Počítajte s cenami okolo 1500 ₤ –  3500 ₤ za rok.

Životné náklady

Okrem poplatkov za štúdium musíte pripočítať aj životné náklady (jedlo, bývanie, doprava atď). UK je pomerne drahá krajina a preto si všetko musíte naplánovať. Detaily v článku Životné náklady.

Rozcestník – univerzitné programy

  • Veľmi dobrým portálom je www.hero.ac.uk/uk/universities___colleges/index.cfm alebo www.universityfinder.co.uk
  • Špecializovaný vyhľadávač na univerzitné kurzy: www.hotcourses.com
  • Rady ohľadom prípravy na univerzitné štúdium v UK: www.prepareforsuccess.org.uk
  • Názory na konkrétne univerzitné obory nájdete na tomto nezávislom serveri – www.push.co.uk
  • Denník The Guardian vedie vlastný prehľad univerzitných programov a ich hodnotenie na www.guardian.co.uk/education

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *