Životné náklady v Anglicku

Životné náklady sú v Anglicku pomerne vysoké. V prípade, že sa budete naplno venovať jazykovému kurzu alebo škole potrebujete si financie dobre naplánovať vopred. Pamätajte, že napríklad Londýn je oveľa drahší ako ostatné menšie mestá ako Manchester, Liverpool, Edinburgh, Birmingham atď. Ak teda plánujete študovať v Anglicku, tak si dobre spočítajte náklady na základné životné potreby.

Životné náklady - Anglicko

Náklady na život

Náklady samozrejme závisia na štýle vášho života. Cigarety, alkohol, jedlo v reštauráciách apod. môžu tvoriť aj tretinu bežných výdavkov (zo skúsenosti).

Odhady nákladov potrebujete zistiť podľa aktuálnych cien. Vychádzať môžete z nasledujúcich odkazov:

  • www.studentcalculator.org.uk- študentská kalkulačka životných nákladov v UK
  • www.thecompleteuniversityguide.co.uk– komplexný server o štúdiu v UK, životné náklady nájdete v časti Money

Školné sa pre občanov EÚ pohybuje vo výške 1500 ₤ – 3500 ₤ (podľa študovaného stupňa a programu).

Zaujímavou vecou je tzv. Student Living Index – pravidelne zostavovaný index nákladov študentov na základe rozsiahleho dopytovania. Index je zostavovaný za pomoci vybraných bánk a každá väčšinou vydáva vlastné.

Prezrite si porovnávaciu štúdiu pre vybrané mestá v UK z roku 2007: RBS Student Living Index (formát PDF).

Podľa študentského indexu banky NatWest bola priemerná spotreba študenta 180₤/týždeň bez poplatkov za bývanie (spotreba energií je však zahrnutá).

Pri relatívne skromnom štýle života (keď si zároveň doprajete určitý komfort) môže vyjsť aj s 120₤/týždeň (s tým, že prenájom bude stáť ₤ 50). Za rok to teda vychádza na cca 6000 ₤. Ceny sa samozrejme každý rok zvyšujú.

Aj v Londýne je samozrejme môžete žiť lacnejšie. Ceny vo štvrtiach mimo centrum sú porovnateľné s cenami iných anglických miest.

Odporúčame zaviesť si osobný účtovný denník a poznamenávať si všetky výdavky a príjmy. Vhodný je aj počítačový program MS Excel.

Intenzívne štúdium?

Intenzívne štúdium (či už jazykového kurzu alebo univerzitného programu) môže byť veľmi efektívne, ale nie vždy si to môžete dovoliť. Zaujímajte sa o možnosť pracovať popri štúdiu vopred, ak to potrebujete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *