Anglické univerzity

Prvým krokom pre prijatie na anglickú univerzitu je výber tej správnej inštitúcie. Výber je zásadný už len kvôli tomu, že ide o relatívne veľkú nielen finančnú, ale aj časovú investíciu. Anglické denníky ako The Times a ďalšie pravidelne zverejňujú rebríčky univerzít podľa jednotlivých odborov a oblastí vo vzdelávaní. Záleží však aj na tom, či si vyberiete štátnu alebo súkromnú univerzitu, v tomto prípade sa finančné náklady značne líšia.

Oxford - Anglicko

Undergraduate a postgraduate štúdium

Podobne ako na Slovensku je systém vyššieho vzdelávania vo Veľkej Británii rozdelený na dva stupne, bakalársky a magisterský, častejšie sú ale pojmy “Undergraduate” a “postgraduate”. Všeobecne platí že prihlášky na anglickú univerzitu sa podávajú cez systém UCAS, Universities & Colleges Admission service UCAS. Cez tento systém sa môžete prihlásiť až na päť škôl alebo univerzít. Prihláška zahŕňa motivačný list, životopisné dáta a tiež dve alebo viac odporúčaní. Budete musieť predložiť transkript výsledkov zo strednej školy. Počítajte s tým, že celý proces a zháňania potrebných dokumentov môže zabrať dosť času, často môžete potrebovať úradne overené preklady maturitného vysvedčenia a pod, preto je začnite čo najskôr.

Ak uvažujete o postgraduálnom štúdiu, musíte počítať s výrazne vyššími nákladmi. Nielenže sa už neponúka možnosť získať vládne pôžičky, ale aj školné býva vo väčšine prípadov vyššie. Na druhej strane máte aj oveľa väčšiu šancu získať štipendium, pretože magisterské a iné postgraduálne programy sú špecializované a môžete získať finančnú podporu aj od rôznych nadácií alebo súkromných spoločností.

Prihlášky na postgraduálne štúdium už sa nerealizujú cez UCAS, ale priamo cez danú inštitúciu. Čo sa prihlášok týka, nenechajte sa zmiasť údajmi uvedenými na stránkach týchto univerzít. Hoci oficiálne stránky často hovoria, že máte na podanie prihlášky veľa času, môže to byť zákerné – veľa anglických univerzít totiž postupuje podľa systému “rolling basis”, teda že študentov prijíma priebežne a často zaplnia všetky miesta už počas prvých týždňov po začiatku prijímacieho konania. Napríklad London School of Economics je týmto postupom preslávená. Čím skôr teda zašlete prihlášku na vybranú univerzitu, tým väčšiu šancu máte na úspech.

Ak máte v pláne hlásiť sa na anglickú univerzitu, musíte tiež počítať s tým, že univerzita bude požadovať doklad o znalosti angličtiny, s najväčšou pravdepodobnosťou TOEFL alebo IELTS, niektoré univerzity organizujú jazykové kurzy pred začiatkom štúdia, ale na to by ste sa nemali spoliehať. Pre kurzy angličtiny rovnako teda ako pre celý proces výberu univerzity platí to, že čím skôr začnete svojou prihlášku plánovať, tým lepšie. Ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným, nenechávajte teda prihlášku na poslednú chvíľu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *