Dovolenka v Peloponéze v Grécku

Peloponéz je rozsiahly hornatý polostrov na juhu Grécka. Tvorí najjužnejšiu pevninskú časť Grécka, južnejšie sa nachádzajú už len nespočetné ostrovy.  Peloponéz by sme mohli považovať aj za ostrov, pretože bol od pevniny umelo oddelený Korintským kanálom. Pri pohľade z mosta, ktorý oba brehy spája 70 metrov nad hladinou mora, sa vám možno zamotá hlava.

Peloponéz - Grécko

Peloponéz obmýva na východe Krétske more a na západe Iónske more. Krajina na polostrove je naozaj krásna a dovolenka na Peloponéze teda môže byť skutočne skvelá. Okrem zalesnených pohorí tú uvidíte olivovníky, citrusové a cyprusové háje, figovníky a ďalšie ovocné stromy. Pláže na Peloponéze sú prevažne piesočnaté. K obľúbeným turistickým letoviskám na polostrove patrí Tolo a Niforeika.

Historické pamiatky

Máte radi historické pamiatky a gréckej legendy? Potom práve vás by mal pobyt na Peloponéze uspokojiť najviac. Každá dobrá cestovná kancelária totiž ponúka aj výlet k najnavštevovanejším  historickým lokalitám ako Korint, Sparta, Olympia, Epidaurus, Mykény, Mystru alebo Tiryns.

Korint

Korint je obchodné, priemyselné a dopravné centrum polostrova. V jeho starej časti nájdete pozostatky antického mesta, ktoré bývalo v staroveku významným mestským štátom. Jeho moc vyplývala z bohatstva, ktoré priniesol obchod a poplatky za prepravu cez Korintskú šiju.

Sparta

Sparta patrila v staroveku k najmocnejším gréckym mestským štátom. Sparťania boli známi ako zdatní bojovníci a legendu z nich urobila preslávená bitka pri Termopylách v 5.stor.nl Dnes tu môžete vidieť zvyšky akropoly a divadla, archeologické múzeum, chrám Atény Chaioikos a sochu kráľa Leonida, ktorý padol pri statočnej obrane Thermopylského priesmyku pred útokmi Peržanov. Niekoľko kilometrov západne od Sparty navštívte tiež Mystru s byzantskými kostolmi, kláštormi a pevnosťou.

Olympia

Olympiu, miesto zrodu olympijských hier, nájdete v severozápadnej časti Peloponézu. Zachovalo sa tu viac pamiatok ako v Sparte. Prezrieť si môžete antický štadión, hipodróm, gymnazion alebo Herin chrám, kde sa dodnes zapaľuje olympijský oheň. Ďalej tu uvidíte zvyšky chrámu boha Dia. V tomto chráme kedysi stávala aj obrovská Diova socha zo zlata a slonoviny, patriaca medzi vtedajších sedem divov sveta.

Epidaurus

Asi 60 km južne od Korintského kanálu sa nachádza Epidaurus. Obdivovať tu môžete krásne zachovaný amfiteáter zo 4. storočia pred nl, kde sa dodnes hraje grécka dráma. Uvidíte aj základy Asklépiovho chrámu (liečebného centra v antike), svätyňu egyptských bohov, športový štadión, komplex kúpeľov a odeon – budovu, používanú na hudobné predstavenia.

Mykény

Mykény sú zaujímavou archeologickou lokalitou v severovýchodnej časti Peloponézu. V 2. tisícročí pred naším letopočtom patrili k hlavným strediskám gréckej civilizácie. Preto je obdobie od 16. do 12. stor. pr.n.l. nazývané obdobím mykénskej kultúry. Prezrite si tu hlavne hrad so známou Leviou bránou. V tomto hrade boli nájdené mnohé poklady, z ktorých najznámejší je Agamemnonova zlatá maska. Neďaleký Tiryns patrí tiež k významným lokalitám z doby mykénskej kultúry.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *