Dovolenka vo Florencii

Florencia je veľmi slávnym historickým mestom, ktoré tvorí metropolu kraja Toskánsko. Leží na rieke Arne a obýva ju 465 000 obyvateľov. Florencia sa vyznačuje najmä svojou nekonečne bohatou históriou a umením, vďaka ktorému ju pozná takmer celý svet. Počiatky dejín Florencie sú späté s národmi, akými boli Etruskovia a neskôr Rimania.

Florencia - Taliansko

Historický dátum založenia Florencie sa kladie do roku 59 pred naším letopočtom. Práve vtedy tu založil sám veľký Julius Caesar kolóniu, ktorú nazval Colonia Florentia. Mesto bolo z vojenského hľadiska veľmi výhodne rozmiestnené a spočiatku fungovalo hlavne ako vojenské opevnenie. Malo obdĺžnikový tvar a vstúpiť sa do neho dalo štyrmi bránami, ktoré boli umiestnené na každej svetovej strane. Veľký význam pre Florenciu mala hlavne obchodná cesta Via Casio, ktorá viedla do severnej časti Talianska. Nielen vďaka tomuto faktu bol v nasledujúcich rokoch vybudovaný v meste kapitol, chrám, akvadukty, amfiteáter, ale aj fórum. To stalo na mieste dnešného Piazza della Repubblica.

Z Florencie sa stalo obchodné centrum, ktoré malo veľmi dobré zisky. Po páde Rímskej ríše pochopiteľne šetrila aj Florencia, avšak ako súčasť Franskej ríše sa jej význam opäť začal prejavovať. Status samostatného a nezávislého mestského štátu ale získala až v 12. storočí. V 13. storočí bola opäť zničená, pretože došlo k nezhodám medzi zložkami hájacimi cisára a pápežovým Guelfy. V 14. a 15. storočí si Florencia podmanila niekoľko okolitých centier, ktorými boli najmä Livorno, Pisa či Volterra a neskôr aj Sienna. Hlavným obchodným artiklom Florencie boli látky. Inak Florenťania vynikali aj v bankovníctve.

Zlatým vekom tohto mesta bolo 15. – 18. storočie. Vysoká životná úroveň obyvateľov bola daná hlavne skutočnosťou, že sa k vláde dostal Medicejský rod, ktorý bol veľmi silný a bohatý. Potom čo Medicejovia vymreli tak sa Florencia dostala do rúk Rakúska. Až následne, roku 1861, čo bolo Taliansko po dlhých krvavých bojoch zjednotené a Florencia sa stala súčasťou Talianska, dokonca jej hlavným mestom (do roku 1871). Potom sa však všetko centrum diania presunulo späť do Ríma.

Poďme si teraz ukázať niektoré kultúrne a historické skvosty, ktoré bezosporu Florencia ponúka. Veď tu pôsobili takí umelci, akými nepochybne boli Michelangelo Buonarotti, Leonardo da Vinci či Sandro Boticelli. Prvým úchvatným miestom je Piazza della Signoria.

Jedná sa o asi najhonosnejšie námestie vo Florencii. Bolo vytvorené v 13. storočí. V podstate na tomto námestí sa odohrávalo vo Florencii celé verejné dianie. Boli tu usporiadané všetky hlasovania a tiež sa tu súdili jednotlivé rody, ktoré medzi sebou veľmi často bojovali. Slúžilo aj ako priestor pre rečníkov. Aké architektonické pamiatky tu nájdeme? Je to hlavne množstvo krásnych sôch a súsoší a tiež krásna Neptúnová fontána, ktorá je vyzdobená v duchu manierizmu. Perseus, ktorého autorom je sochár Cellinini, drží mocne hlavu medúzy, čo symbolizuje fakt, že by sa nepriateľov Cosima I. mali báť, keď vstúpia na územie Florencie.

Ďalším námestím je Piazza San Lorenzo, na ktorom stojí prekrásna rovnomenná bazilika, ktorej prvý kameň bol položený roku 1425. Jedná sa vlastne o akýsi učebnicový príklad renesančnej architektúry. V tejto bazilike je pochovaná väčšina ľudí z rodu Mediciovcov. V jednej z niekoľkých kaplniek si môžete prezrieť bronzovú kazateľnicu, ktorá pochádza z dielne Donatella, ktorý má sám hrob v ďalšej z kaplniek. Medicejská kaplnka je naozaj honosná, tvoria ju diamanty, mramor a ďalšie polodrahokamy. Na sakristii je znázornený Noc a deň a Súmrak a úsvit z dielne Michelangela Buonarottiho. Nezabudnite sa tiež pozrieť do Musea Bargello. Uvidíte tu nepreberné množstvo skulptúr, či už sa jedná o sochy renesančné a alebo stredoveké. Za všetky hovorí napríklad Michelangelov Opitý Bakchus a alebo Giambolognov Merkúr. Navštíviť môžete i budovu susednú, ktorou je kaplnka Márie Magdalény. Tu sú Giottovy fresky, ktoré doslova vyrážajú dych.

Autorom ďalšej pamätihodnosti, ktorá stojí za návštevu, je Brunelleschi a jedná sa o šikmú stavbu, ktorá je typická svojimi červenými strechami s názvom Dumou. Jej postavenie je naozaj dominantné, určite ju uvidíte už z diaľky, keď sa budete prechádzať ulicami Florencie.

Veľmi zaujímavo spracovanú má fasádu, ktorá je význačná niekoľkými farbami mramoru, ktorý ju tvorí. Pozrieť by ste sa mali tiež do paláca Pitti. Túto veľkolepú stavbu navrhol aj Brunelleschi na prianie rodiny Pitti. Táto rodina bola akýmsi protipólom Medicejom, s ktorými sa v láske zrovna nemali. Nájdeme tu diela Rafaela, Veronese, ale tiež napríklad Rubensa. Ak si budete chcieť oddýchnuť, poslúži vám za týmto účelom nádherný zelenajúci sa park, ktorý nájdete za budovou paláca Pitti. Tieto záhrady sa nazývajú Boboli a môžete tu tiež vypozorovať typické prvky renesancie. Navštíviť môžete tiež kostol Santa Groce, Palazzo Vecchio a most Ponte Vecchio a kopu ďalších krásnych stavieb a miest, ktoré Florencia ponúka.

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *