Praktické informácie o Taliansku

Taliansko je jednou z najobľúbenejších destinácií a cieľom mnohých slovenských turistov nielen pre letnú, ale aj pre zimnú dovolenku. Láka turistov z celého sveta vďaka svojim krásnym plážam a pamiatkam, ale zabudnúť nemôžeme ani skvelú taliansku kuchyňu a víno. Pri plánovaní cesty si nezabudnite skontrolovať platnosť dokladov. Na cestu síce nepotrebujete pas, ale druhý doklad totožnosti sa Vám môže hodiť.

Ulica v Taliansku

Cestu do Talianska môžete absolvovať autom, autobusom, vlakom alebo čoraz obľúbenejším lietadlom. Je len na vás aký typ dopravy si vyberiete podľa vašich finančných a časových možností.

Kedy navštíviť Taliansko?

Talianska mestá a historické pamiatky sú medzi turistami nesmierne populárne, a to by ste mali brať do úvahy. Do Ríma, Florencie a Benátok prúdi najviac návštevníkov od jari do októbra, preto si ubytovanie rezervujte dostatočne dlho dopredu. V auguste v mestách ruch obyčajne trochu utícha, lebo ich obyvatelia sa uchyľujú pred horúčavou k moru. Napríklad najlacnejšie ubytovanie v hoteli môžete vo Florencii nájsť práve v auguste. Cez Veľkú noc Rím zaplavia pútnici a v Benátkach sa vo februári ocitne pri príležitosti slávneho karnevalu trikrát viac turistov než miestnych obyvateľov.

Talianska pláž

Prímorské letoviská praskajú vo švíkoch v júli a v auguste, zatiaľ čo v júni a septembri tú stretnete menej výletníkov, a pritom im počasie stále praje. Na začiatku leta bývajú pláže i moria ešte neuveriteľne čisté. Práve horúce počasie v Taliansku je hlavne veľkých talianskych mestách dôvod na celozávodné dovolenky. Práve vtedy je teda pri mori najviac návštevníkov. Ale veľmi obľúbený čas na dovolenku je aj začiatkom septembra, kedy sú dovolenky dokonca omnoho lacnejšie ako v hlavnej sezóne. Každopádne sa nemusíte báť prísť na dovolenku ani o čosi skôr, už začiatkom júna je totiž aj v severnom Taliansku veľmi teplo a voda už začína byť príjemne vlažná. Obdobie od decembra do marca sa považuje za lyžiarsku sezónu, aj keď prvý sneh často napadne už v novembri.

Nakupovanie a obchody

Pri návšteve Talianska budete mať veľa možností venovať sa nakupovaniu, veď Taliansko je aj krajina módy (hlavne Miláno). Tržnice sú tam takmer v každom meste. Väčšina obchodov je vo všedné dni otvorená v rozmedzí 9:00 – 13:00 a 16:00 – 19:30. Potraviny mávajú otvorené aj v sobotu a nedeľu dopoludnia. Medzi najobľúbenejšie suveníry z Talianska patria rôzne lahôdky, luxusné prádlo, čipky, výrobky z ľanu, topánky, peňaženky, tašky a šperky. Mnoho ľudí si rád kúpi aj kvalitné víno.

Pamiatky a vstupné

V lete sú talianske múzea otvorené od 9:00 do 19:00 hod. Okrem dvoch pondelkov v mesiaci a samozrejme štátnych sviatkov. Vstupné sa všeobecne pohybuje medzi 2 až 7 eur. Do kostolov sa síce vstupné neplatí, ale často nájdete pri vchode pokladničku na dobrovoľné príspevky, ktoré sa potom obvykle použijú na opravy.

Talianske sviatky

Banky a väčšina pracovísk sú zatvorené podobne ako u nás cez všetky katolícke sviatky (Vianoce, Veľká noc, a ďalšie kresťanské sviatky).

Dôležité kontakty a telefónne čísla

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme
Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A, 00135 Roma, Taliansko
Tel.: +39 0636715200 , +39 0636715201
Fax: +39 0636715265
Mobil: 0039/338/5432071(Diplomatická služba v mimo pracovnom čase/Solo nei casi di emeregenza/Emergency Call)
Email: emb.roma@mzv.sk

Viac informácií sa dozviete na weve: http://www.mzv.sk/rim

  • 12 – Informácie o telefónnych číslach
  • 176 – Informácie o medzinárodných telefónnych číslach
  • 1790 – Hovor na účet volaného (Italcable)
  • 112 – Karabinieri
  • 113 – Polícia
  • 115 – Požiarnici
  • 116 – Cestná pomoc (Soccorso Stradale) s nonstop prevádzkou
  • 118 – Prvá pomoc

Náboženstvo a Taliani

Taliansko patrí medzi veľmi silne nábožensky založené krajiny. Súvisí to určite aj s tým, že v Ríme – presnejšie povedané vo Vatikáne, sídli pápež, hlava katolíckej cirkvi. Sú veriaci, chodia do kostola, oslavujú veľmi okázalo katolícke sviatky. Až 97% Talianov je pokrstených, ale oproti tomu len 10% navštevuje pravidelne bohoslužby. Taliani oslavujú veľa náboženských sviatkov, ale zaujímavé je to, že u nich nie sú najdôležitejšie Vianoce, ale sviatok Nanebovzatia Panny Márie, ktorý pripadá na 15. augusta.

Taliani sú ľudia veľmi otvorení, milí a priateľskí. Keď sa s niekým dajú do rozhovoru, tak bývajú veľmi hluční, temperamentní a radi gestikulujú. Sú tiež veľmi vášniví, spontánni, energickí a väčšinou aj sebaistí. V spoločnosti sa však správajú zdvorilo a ohľaduplne – zvlášť k cudzincom. Radi sa dobre obliekajú, majú cit pre eleganciu a milujú moderné doplnky. Z toho dôvodu patrí talianska móda a návrhárstvo k lukratívnym činnostiam. Ľudia, ktorí sa dobre poznajú sa bežne zdravia bozkom na obe líca. Pre Talianov je veľmi dôležitá rodina, ktorá býva často veľmi rozvetvená – všetci o sebe vedia všetko, pomáhajú si, rodinné vzťahy sa riešia v rámci celej rodiny a nič sa neskrýva.

Zdravotníctvo

Pred cestou sa uistite, že sa vaše poistenie vzťahuje aj na Taliansko. Je dobré mať uzatvorené predovšetkým poistenie liečebných nákladov a nákladov. Bezplatná lekárska starostlivosť je poskytnutá v rámci tzv. Prvej pomoci v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Ďalšie liečenie v nemocniciach je poskytované len za úhradu. Lekárne v Taliansku bývajú označené zeleným krížom. Ak potrebujete doktora alebo zubára a neviete, kde sa vo vašom okolí nachádza, tak môžete sa skúste obrátiť na váš hotel alebo informačné centrum. Väčšinu zdravotných problémov v Taliansku spôsobuje v lete slniečko a komáre, v zime nehody na lyžiach.

Domáci maznáčikovia

Ak chcete cestovať so svojím zvieracím miláčikom (pes, mačka, atď.), tak by mal mať Európsky pas vydaný a vyplnený veterinárom. Ďalej musí byť zviera očkované proti besnote a označené buď čipom, alebo tetovaním. Vakcinácia musí byť vykonaná v rozmedzí najmenej 20 dní pred vstupom na územie Talianska a nesmie byť staršia ako 11 mesiacov. Zvieratá mladšie 3 mesiace sa do Talianska dovážať nesmiete. Psy na verejnosti musia mať náhubok a byť na vodítku.

Bezpečnosť v Taliansku

V celom Taliansku dochádza k drobným krádežiam, najmä v miestach zvýšeného turistického ruchu. Najviac sú ohrozené veci v zaparkovaných autách. Nikdy na sedadle nenechávajte tašky alebo iná batožinu. Pred cestou je veľmi dobré, aby ste si skopírovali všetky doklady – cestovný pas, letenky, cestovné lístky, cestovné šeky, poistenie, atď. Kópie odporúčame zálohovať aj niekde na internet, aby ste si ich mohli kedykoľvek vytlačiť.

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *